ارائه خدمت ارزیابی ریسک ایده‌ها

ارائه خدمت ارزیابی ریسک ایده ها بر اساس مدل ساده فناوری-بازار به شرکتها، مراکز تحقیقاتی، مجموعه های سرمایه گذاری در مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری توسط دفتر جذب سرمایه و فناوری بین‌المللی

پس از 17 سال فعالیت حرفه ای در زمینه سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای فناوری و نوآوری، بیش از 1000 پروژه و ایده سرمایه گذاری را در سازمان های مختلفی که در آنجا کار کرده بودم، مورد بررسی قرار دادم. مهمترین عامل تصمیم گیری برای این سازمان ها از جنس سرمایه گذاری، اغلب نتایج مطلوب امکان سنجی فنی و اقتصادی پروژه بود.

بسیاری از ایده هایی که به شرکت سرمایه گذاری ما می رسید، یا بعداً زمانی که من در صندوق نوآوری و شکوفایی کار می کردم برای دریافت تسهیلات به ما ارجاع داده می شد، اغلب منافع اقتصادی مناسب و بازار مطلوبی داشتند. موضوع ورود به بازار و بازاریابی مناسب گلوگاه هایی بودند که می توانستیم قبل از تصمیم گیری برای اجرا و تائید پروژه نوآورانه، آنها را پیش بینی کنیم، اما گاهی پروژه های مصوب، در میانه کار به قدری سخت و آزاردهنده می شدند که به عنوان تیم ارزیابی و نظارت بر سرمایه گذاری، ما تصمیم به رها کردن آنها می گرفتیم. همیشه فکر می کردم کدام قسمت از ارزیابی ما اشتباه بوده یا چه چیزی را نادیده گرفتیم؟

واقعیت آن بود که اکثر سازمان‌های سرمایه‌گذاری که من در آنها کار می‌کردم یک نقطه ضعف عمده داشتند: پیاده‌سازی یک مدل تحلیل ریسک سرمایه‌گذاری و نوآوری مناسب.

حتی زمانی که در یک سازمان دولتی مشغول به کار باشید، همیشه ایده های زیادی برای غلبه بر بحران ها و چالش ها به ذهن مدیران و کارشناسان می رسد و گاهی در کمترین زمان ممکن با عجله اجرایی می شوند. اما خیلی زود با مشکلات و چالش هایی به مراتب بدتر از زمان شروع راه حل مواجه می شوند یا گاهی اوقات نه تنها مشکل را حل می کنند، بلکه اثرات مضر آن را تشدید می کنند.

طی سال گذشته، با کمک برخی نخبگان ایرانی شاغل در شرکتهای مشاوره مدیریتی بین المللی نظیر مک کنزی و دیلویت، مدل RWW را در ارزیابی ریسک های نوآوری برای ایده های ورودی به سازمان پیاده سازی کردیم. پیاده سازی این مدل برای هر پروژه به همراه ترسیم نقشه ریسک مبتنی بر بازار- فناوری تمامی ایده های ورودی به سازمان، منجر به ایجاد مدلی قطعی و بسیار کارآمد برای انتخاب پروژه های نوآورانه و سرمایه گذاری بر روی بهترین ایده ها می شود که مطمئن هستیم به سازمانها، مراکز تحقیقاتی، شرکتهای دانش بنیان و مجموعه های سرمایه گذاری به بهترین شکل ممکن با این روش کمک می شود تا با بهترین شرایط ریسک و با بالاترین بازده اقتصادی ممکن، منابع خود را مدیریت نمایند.

در دفتر جذب سرمایه و فناوری بین المللی تمایل داریم این تجربه هیجان انگیز را با تمام شرکت ها و سازمان های دولتی و بخصوص شرکتهای دانش بنیانی که در انتخاب پروژه های نوآوری به کمک نیاز دارند، به اشتراک بگذاریم. مطمئناً ارزیابی فنی و اقتصادی تنها بخشی از این سفر هیجان انگیز برای انتخاب سبد سرمایه گذاری و پروژه های تحقیقاتی و نوآوری مناسب است.

اگر علاقه مند به دریافت این تجربه هستید، کارشناسان ما در مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری همیشه برای یک جلسه آنلاین با شما در دسترس هستند. به شماره 09123327043 پیام درخواست ارسال کنید و یا از طریق ایمیل itfo.vpst@isti.ir با ما ارتباط بگیرید.

ارائه خدمات آموزشی و انتقال تجربیات بین المللی در حوزه مدیریت ریسک تحقیقات، نوآوری و فناوری به فعالین در حوزه نوآوری و فناوری از وظایف این دفتر می باشد و به علاقمندان به مدیریت منابع تحقیق و توسعه و نوآوری ارائه خواهد شد.

 

مسعود حافظی

سرپرست دفتر جذب سرمایه و فناوری بین‌المللی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا