تجلیل از دکتر سودابه داوران مدال‌آور طلای آکادمی مخترعان اروپا در جشنواره «Teknofest ۲۰۲۳»

شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز از دکتر سودابه داوران استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز و نخبه علمی در حوزه نانو تجلیل کردند.

 

در صد و چهل و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر در روز یکشنبه، ۱۱ تیرماه، از بانوی تبریزی، دکتر سودابه داوران مدال‌آور طلای آکادمی مخترعان اروپا در جشنواره «Teknofest ۲۰۲۳» تجلیل شد.

سودابه داوران در این جلسه اظهار کرد: بزرگترین افتخارم این بوده که بتوانم جایگاه زن ایرانی را ارتقا دهم و نام شهر تبریز در جهان طنین انداز شود.

وی که پیش از این به عنوان اولین زن در دنیا، مدال علمی یونسکو در نانوتکنولوژی را دریافت کرده بود، اردیبهشت سال جاری در شهر استانبول ترکیه با طرح تحقیقاتی «نانو الیاف حاوی داروهای آنتی بیوتیک و عصاره‌های گیاهی ضدمیکروبی برای درمان زخم‌های عفونی مقاوم به آنتی بیوتیک» موفق به اخذ مدال طلا در جشنواره تکنوفست شد.

وی نخبه علمی در حوزه نانو و عضو هیات علمی دانشکده داروسازی و رئیس مرکز نوآوری و شتاب‌دهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.

داوران، طرح ابتکاری زخم پوش‌های نانوکامپوزیتی جدیدی حاوی داروی آنتی بیوتیک و عصاره‌های گیاهی که دارای خاصیت ضدمیکروبی قوی بوده و مقاومت دارویی پایینی را نشان می‌دهند را ارائه داد.

طبق گفته وی، نتایج حاصل از این طرح تحقیقی نشان می‌دهد عوامل زیست فعال طبیعی از جمله عصاره‌های گیاهی جایگزین معتبری برای همتایان سنتزی هستند و برای درمان عفونت در انسان، مدیریت زخم، مهندسی بافت، صنایع غذایی، کشاورزی و دامپزشکی کاربرد دارند.

جشنواره هوا و فضانوردی و فناوری « Teknofest » همه ساله با مشارکت بسیاری از سازمان‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی که نقش مهمی در توسعه فناوری و اختراعات ایفا می‌کنند، برگزار می‌شود.

13991029001131 Test NewPhotoFree

شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز همچنین از حجت الاسلام سیدکاظم زعفرانچیلر، عضو شورای اسلامی به عنوان سید شورا و فعال در مناسبت‌های مذهبی و فرهنگی و حاج میرعلی اکبر فقیه به عنوان سید خادم در هیات ‌های مذهبی تجلیل کردند.

حاج میرعلی اکبر فقیه علاوه بر حضور فعال در هیات مذهبی تبریز، نقش برجسته‌ای در نهضت زنده نگداشتن نام و یاد شهدا هشت سال جنگ تحمیلی دارند.

وی در مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی همواره با نصب پرچم در خیابان‌های سطح شهر اقدام به زنده نگهداشتن هر چه بیشتر مفاهیم و ارزش‌های دینی کرده است.

منبع: ایسنا/آذربایجان شرقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا