اعطای کارت جایگزین پایان خدمت سربازی به متخصصان ایرانی خارج از کشور

اعطای کارت پایان خدمت وظیفه سربازی در قالب طرح جایگزین خدمت به متخصصان ایرانی غیر مقیم متقاضی دریافت حمایت نظام وظیفه در قالب جایگزین خدمت اعطا شد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، طی مراسمی با حضور امیرحسین میرآبادی رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، عبدالله سهرابی مدیرکل شورای امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، جمعی از متخصصان و نخبگان ایرانی خارج از کشور برگزار شد، 5 تن از متخصصان ایرانی خارج از کشور که دوره خدمت سربازی خود را در قالب پروژه‌های علمی و فناورانه گذراندند، به صورت نمادین کارت پایان خدمت خود را دریافت کردند.

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری در این مراسم با بیان این‌که حمایت از گذراندن دوره  خدمت سربازی، به شکل‌های مختلف از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به متخصصان ایرانی مقیم و غیر مقیم اختصاص می‌یابد، ادامه داد: موضوع سربازی نخبگان ایرانی خارج از کشور در قالب طرح‌های پژوهشی، یکی از انواع مختلف حمایت‌هایی است که توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ارائه می‌شود و مشابه همین حمایت، از متخصصان و نخبگان داخلی صورت می‌گیرد. این حمایت در قالب فعالیتشان در شرکت‌های دانش‌بنیان و یا طرح‌های پژوهشی و فناورانه جایگزین خدمت سربازی اجرایی شده است. هیچ امتیاز ویژه‌ای در معاف کردن نخبگان از خدمت سربازی صورت نگرفته بلکه دوره خدمت وظیفه آنان در قالب انجام موفق یکی از طرح‌های پژوهشی یا فناورانه کشور گذرانده شده است.

وی افزود: همان گونه که نخبگان داخل کشور در قالب معیارها و ارزیابی‌ها مورد تایید قرار می‌گیرند، طرح‌ها و پروژه‌هایی وجود دارد که بر اساس اولویت‌های کشور تعریف و اشتراک‌گذاری می‌شوند و متقاضیان می‌توانند با فعالیت در آن‌ها، خدمت سربازی خود را در قالب تحقق این طرح‌ها بگذرانند.

1S0A0277

سیدعلی حسینی معاون دفتر توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری نیز در این نشست با اشاره به ارائه انواع حمایت‌ها از متخصصان ایرانی غیر مقیم در قالب برنامه «کانکت» عنوان کرد: برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور یا «کانکت» در حقیقت به دنبال بهره‌مندی صحیح و کارآمد از ظرفیت دانش‌آموختگان، نخگبان و متخصصان ایرانی خارج از کشور بر بستر یک ارتباط و تعامل پویا و سازنده است.

وی با اشاره به پروژه جایگزین خدمت سربازی به عنوان یکی از راهکارهای بهره‌مندی از ظرفیت‌های نخبگان و فناوران ایرانی غیر مقیم عنوان کرد: در قالب پروژه جایگزین خدمت در خارج از کشور آن دسته از مشمولان غائب مقیم و دانش آموخته خارج از کشور که دارای شغل تمام وقت و دائمی در خارج از کشور و دارای مهر تردد مشمولین هستند مشروط به احراز صلاحیت و تایید، می‌توانند دوره خدمت سربازی خود را در قالب یکی از پروژه‌های اولویت‌دار بگذرانند.

حسینی، با اشاره به همراهی و حمایت مراکز علمی و دانشگاهی کشور در اجرای موفق این طرح عنوان کرد: از سال ۹۵ که پلتفرم کانکت شروع شد، همکاری با تعدادی از دانشگاه‌های برجیته کشور صورت گرفت که همراهی بسیار خوبی در اجرای این طرح داشتند. از جمله دانشگاه علم و صنعت امیرکبیر و صنعتی شریف کمک کردند که این فرآیند را با موفقیت پیش ببریم.

وی افزود: ستاد کل نیروهای مسلح همکاری و حمایت بسیار خوبی صورت گرفته است و دغدغه تمامی این فارغ التحصیلان مرد هست و خوشبختانه یک رویکرد ارزشمند و اقدام اثرگذار در راستای بهره مندی از نخبگان و متخصصان غیر مقیم است.

معاون دفتر توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری خدمت سربازی را یکی از چالش‌ها در مسیر بهره‌مندی از ظرفیت ایرانیان نخبه غیر مقیم دانست و گفت: مساله یکی از چالش هایی بود که نخیگان و متخصصان چه در داخل و چه خارج از کشور، مطرح با آن مواجه هستند و این دغدغه برای نخبگان خارج از کشور شکلی جدی‌تر دارد و حساسیت های خاص خود را پیدا می‌کند.

1S0A0393

حسینی عنوان کرد: تمهیداتی تعریف شده تا افراد نخبه   متخصص ایرانی غیر مقیم به جای گذراندن سربازی در قالب یک پروژه تخصصی دوره خدمت سربازی‌شان را می‌گذرانند و در همین راستا خدمات فناورانه را برای این موضوع انتخاب کردیم.

همچنین دو نفر از افرادی که در قالب این طرح خدمت سربازی را به پایان رسانده بودند به طور نمادین کارت پایان خدمت سربازی خود را از رییس مرکز تعاملات بین الملل دریافت کردند. همچنین از فعالان پایگاه های همکار در تحقق و پیاده سازی طرح جایگزین خدمت نخبگان خارج از کشور نیز تقدیر شد. در ادامه این مراسم، جمعی از دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور، دیدگاه‌ها و نظراتشان را مطرح کردند.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا