توانمندی 1500 شرکت دانش‌بنیان در حوزه صادرات/رفع دغدغه‌های اکوسیستم نوآوری و جامعه دانش‌بنیانی از اولویت‌های معاونت است

معاون علمی رییس‌جمهور گفت: بیش از 1500 شرکت دانش‌بنیانی دارای توانمندی صادراتی هستند؛ وی افزود پاسخ‌گویی و پیگیری مطالبات و رفع دغدغه‌های جامعه دانش‌بنیانی و اکوسیستم و فناوری و نوآوری کشور به عنوان یکی از اولویت‌های این معاونت محسوب می‌شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی،فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، همزمان با سالگرد شهادت دکتر فخری‌زاده و روز ملی نوآوری و فناوری ایران ساخت، روح الله دهقانی در قالب شصت‌و یکمین نشست پاسخگویی مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری  به سوالات و‌ دغدغه های جامعه فناور، نوآور و نخبگان پاسخ داد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به پاسخ‌گویی و پیگیری مطالبات و رفع دغدغه‌های جامعه دانش‌بنیانی به عنوان یکی از اولویت‌های این معاونت، افزود: معاونت علمی، ساختاری پویا و‌ چابک است که ابعاد بزرگی ندارد و‌ با ماهیتی ستادی، همواره با مردم در تعامل و ارتباط است و از این رو ارتباطات مردمی امری مستمر و هرروزه در امور و‌ فعالیت‌های معاونت علمی به شمار می‌رود.

دهقانی با تاکید بر این‌که درخواست‌ها و دغدغه‌های رسیده به معاونت علمی، بدون پاسخ نمانده و در مسیر پیگیری قرار دارد، افزود: معاونت علمی همواره در حال تعامل، گفت‌وگو و پیگیری دغدغه‌های مردم است چرا که اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصادی مردمی و مستقیما در ارتباط با مردم است، این حضور از جهت ترویج و فرهنگ‌سازی امری ضروری و پسندیده است.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: این نشست پیامدها و برکات موردی و مصداقی خوبی داشت که ارتباط بین شرکت‌های دانش‌بنیان با دستگاه‌های مرتبط یکی از دستاردهای همین نشست‌ها بود. به خاطر دارم در یکی از همین نشست‌های پاسخ‌گویی برخط، یک فعال دانش‌بنیان در قالب یکی از تماس ها دغدغه‌ای را مطرح کرد که توسط همکارانم در معاونت علمی پیگیری شد و خوشبختانه به نتیجه رسید. چند روز بعد و به طور اتفاقی وزیر محترم نفت در مراسمی نیاز کشور به یک فناوری را اعلام کرد که دقیقا مرتبط با موضوع فعالیت همین شرکت دانش‌بنیان بود که خوشبختانه زمینه پیوند وزارت نفت با فناوری این شرکت دانش‌بنیان فراهم شد.

دهقانی با اشاره به تسهیل سربازی فعالان کلیدی شرکت‌های خلاق عنوان کرد: خوشبختانه با همراهی ستاد کل نیروهای مسلح، زمینه برای گذراندن دوران خدمت سربازی برای نیروهای کلیدی و اثرگذار شرکت‌های خلاق در شرکت، فراهم شده است و سالیانه 200 نفر از این افراد واجد شرایط می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. تجربه خوب اجرای این طرح در شرکت‌های دانش‌بنیان نشان داد بیش از 97 درصد از افراد کلیدی شرکت‌های دانش‌بنیان که از این تسهیلات استفاده کرده بودند، در کشور ماندگار شده و کسب و کار دانش‌بنیان خود را ادامه دادند که خوشبختانه این مزیت با پیگیری معاونت علمی و مساعدت ستاد کل نیروهای مسلح، برای شرکت‌های خلاق نیز فعال شده است.

وی با اشاره به پیگیری راه‌کارهای حمایتی و سازوکارهای تسهیل تامین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: صندوق‌های پژوهش فناوری جزو خوش‌حساب‌ترین نهادهای صادرکننده ضمانت و بهره‌بردار تسهیلات بانکی بوده و بانک‌ها طبق قانون موظف به دریافت ضمانت‌نامه‌های آنان هستند. به دنبال بیمه تخصصی دانش بنیان ها و‌ ایجاد بانک خطر پذیر دانش بنیان ها هستیم اما تا تحقق این دو‌ موضوع، راهکارهای جایگزین و مواردی که در قانون ذکر شده است به عنوان راهکارهای تامین مالی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مد نظر قرار دارند.

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به فعالیت بیش از 9 هزار شرکت دانش‌بنیان که بیش از 1500 شرکت دارای توانمندی صادراتی هستند، افزود: قریب به ۱۲ هزار محصول دانش بنیان داریم که حوزه های تخصصی متنوعی را شامل می‌شود و ممکن است این ارزیابی ها با کارگزارها محقق نشود؛ لذا از معرفی ارزیابی های تخصصی حمایت می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا