چین کشور پیشرو اقتصاد دیجیتال در آسیا

اقتصاد دیجیتال در سال گذشته، با سهم ۳۸/۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی تجمیعی ۱۴ کشور آسیایی، به عنوان عامل کلیدی رشد در آسیا و عامل جذب و حرکت خوشه‌های نوآوری فناورانه به طرف این قاره شناخته می‌شود.

ارزش بازار اقتصاد دیجیتال این کشورها، به ۱۲/۸ تریلیون دلار می‌رسد که حدود ۷/۵ تریلیون دلار آن فقط متعلق به کشور چین است. ژاپن و کره‌ی جنوبی نیز به ترتیب با ۲/۳۷ تریلیون دلار و ۹۵۲ میلیون دلار، با فاصله‌ی قابل توجهی، پس از چین قرار دارند. در میان ۱۰ کشور برتر این حوزه، نام‌هایی همچون هند، عربستان سعودی، سنگاپور، اندونزی، رژیم صهیونسیتی و مالزی به چشم می‌خورد.

داده‌های سازمان جهانی مالکیت فکری نشان می‌دهد که قاره‌ی کهن، میزبان بیشترین سهم از ۱۰۰ خوشه‌ی برتر نوآور در حوزه‌ی علم و فناوری است که باز هم چین، با در اختیار داشتن ۲۴ خوشه، فاصله‌ی معناداری با رقبای خود، یعنی ژاپن، کره و هند، هر کدام با ۴ خوشه دارد.

گفتنی‌ست که عربستان سعودی، در سال ۲۰۲۲، با نرخ رشد ۲۹/۳ درصد، سریع‌ترین رشد کشورهای آسیایی را در حوزه‌ی اقتصاد دیجیتال داشته است. البته کشورهایی همچون چین، سنگاپور، اندونزی، ویتنام، ترکیه و مالزی نیز رشدهای بالای ۱۰ درصد را تجربه کرده‌اند.

منبع: دیده‌بان فناوری

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا