معاون علمی ریس‌جمهور: عبور صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان از مرز دو و نیم میلیارد دلار / تعامل سازنده با متخصصان و کارآفرینان ایرانی غیر مقیم

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به دیپلماسی علم و فناوری به عنوان یک محور اصلی در تعاملات بین‌المللی دولت مردمی عنوان کرد: در حوزه تعاملات بین المللی، اظهار کرد: صادرات بیش از دو و نیم میلیارد دلاری دانش‌بنیان‌ها تاکنون، ماحصل رویکرد دولت مبنی بر اهمیت و جایگاه ارزنده علم و فناوری در تعاملات بین‌المللی بود، و بنابراین، کاهش ارزبری بیش از 20میلیارد دلاری و صادرات دو و نیم میلیارد دلاری دانش‌بنیان‌ها را می توان پنجمین دستاورد تحولی دولت در عرصه بین‌المللی بدانیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی معاون علمی رییس‌جمهور در نشست اصحاب رسانه و هیئت دولت با اشاره به عزم جدی دولت سیزدهم در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: شخص آیت‌الله رئیسی در تحقق و اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان نقشی راهبردی داشتند و بدون پیگیری ایشان، تصویب و اجرایی نمی‌شد این در حالی بود که اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان هزینه‌هایی برای دولت به همراه داشت.

وی با بیان این‌که  یکی از رویکردهای دولت شهید رئیسی، توسعه و کاربردی سازی مسائل علمی و فناورانه به عرصه بازار و اقتصاد بود عنوان کرد: در عرصه تولید علم و پزوهش دستاوردهایی داشتیم که اغلب به یک خدمت یا محصول فناورانه، به طوری که نقش آن در زندگی جامعه محسوس باشد تبدیل نمی‌‌شد و بر همین اساس، ‌یکی از رویکردهای دولت شهید رییسی تبدیل این دستاوردها به مصولات قابل دسترسی قرار گرفت.

دهقانی با اشاره به نقش دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اجرای قانون جهش تولید عنوان کرد: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۲ آیین نامه موضوعی برای دانش بنیان شدن حوزه های متعدد از کشور تصویب و اجرایی شد تا از ظرفیت دانش بنیان برای رشد استفاده کنند و همین معنا در شعار سال آیین نامه های قانون جهش تولید احکام برنامه هفتم توسعه پیش بینی شد تا از این دستاوردهای علمی هرچه بیش تر بهره برداری داشته باشیم.

وی، افزوده شدن ماموریت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به فعالیت‌های معاونت علمی را گام دولت در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و اثربخش‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان در زندگی مردم دانست و افزود: پس از دو دهه که رهبر معظم انقلاب بر جنبش نرم‌افزاری تأکید داشتند، تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و کاربردی سازی دانش و فناوری در زندگی مردم مورد تاکید قرار گرفت، انتظار مردم مشاهده تأثیر اقتصاد دانش‌بنیان در زندگیشان بود و بر همین اساس ستاد های توسعه اقتصاد دانش بنیان بخشی به ساختار معاونت علمی اضافه شد. رویکرد دیگر توجه به فناوری های جهانی و روبه آینده بود که با توجه به تأکیدات شخص آیت‌الله رئیسی، توسعه فناوری‌های راهبردی و حرکت در مسیر فناوری‌های پیشرفته در دستور کار معاونت علمی قرار گرفت.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، تحول آفرینی دولت در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان را در پنج محور برجسته دانست و افزود: دولت سیزدهم و نگاه شهید رئیسی، در نخستین گام منشأ یک تحول ساختاری در نگاه و سخت‌افزار حوزه اقتصاد دانش‌بنیان بود.

دهقانی، حمایت ویژه رئیس‌جمهور شهید از توسعه فناوری هوش مصنوعی در کشور، حمایت از ساختارها و اسناد این حوزه مهم ترین دستاورد دولت سیزدهم دانست و گفت: حمایت جدی رییس جمهور شهید از ایجاد زیرساختهای منسجم و پیشرو در جهت توسعه فناوری‌های رو به آینده مهم‌ترین وجه بارز این دولت است که در توسعه فناوری هوش مصنوعی جلوه‌گر شد. معتقدم یکی از بزرگ ترین اتفاقات تحول آفرین کشور در این دولت و با حمایت از زیرساخت‌ها، قوانین و کاربری‌های هوش مصنوعی اتفاق افتاد و این فناوری امروز در کشور ما صاحب ساختار سازمانی، سند ملی و منابع خوبی برای توسعه و حرکت رو به جلو است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان  با بیان این‌که سازمان ملی هوش مصنوعی قرار است نقش تامین زیرساخت‌ها و امکانات برای توسعه کاربردهای هوش مصنوعی را ایفا کند، ادامه داد: از جمله کارهایی که سازمان ملی هوش مصنوعی عهده‌دار آن خواهد بود، تامین و ارائه زیرساخت‌ها پایگاه‌های داده، سخت افزارهای پردازشی، نرم افزارها و خدمات اپراتوری برای فعالان این حوزه است تا کاربردهای هوش مصنوعی را در عرصه‌های گوناگون توسعه ببخشند.

دهقانی، دومین اقدام تحول آفرین دولت مردمی را اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان و تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی آن در کوتاه‌زمان دانست و افزود: این قانون، مهم‌ترین ظرفیت و فرصت سازی قانونی جمهوری اسلامی طی دهه های اخیر است و اجرای مستمر آن قطعاً می‌تواند تحولی در نقش آفرینی اقتصاد دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی رم بزند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، رشد کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را از مهم‌ترین دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و گفت: در حالی که تا سال 1400، مجموعاً شش هزار و 600 شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت داشتند، تعداد این شرکت‌ها امروز به 10هزار شرکت‌ دانش‌بنیان رسیده است و بیش از دو هزار شرکت‌ خلاق نیز در زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور فعالیت دارند.

وی با اشاره به فروش 610 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار ایجاد اشتغال برای بیش از 390 هزار دانش‌آموخته و متخصص جوان به عنوان دیگر دستاورد دولت سیزدهم افزود: گام اثربخش دولت و شخص رئیس‌جمهور شهید به نقش آفرینی دانش‌بنیان‌ها در «اقتصاد» و «اشتغال»، باعث شد تا یک تحول چشمگیر در این موضوع را شاهد باشیم به طوری که علاوه بر فروش و ایجاد اشتغال توسط این شرکت‌ها، دانش‌بنیان‌های پیشران و توانمند، بتوانند با همراهی یکدیگر و شکل دادن کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان، ارزش افزوده و صادرات قابل توجه را در کنار تامین مهم‌ترین نیازهای کشور محقق کنند.

دیپلماسی علم و فناوری یک محور اصلی در تعاملات بین‌المللی دولت

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به دیپلماسی علم و فناوری به عنوان یک محور اصلی در تعاملات بین‌المللی دولت مردمی عنوان کرد: در حوزه تعاملات بین المللی، اظهار کرد: صادرات بیش از دو و نیم میلیارد دلاری دانش‌بنیان‌ها تاکنون، ماحصل رویکرد دولت مبنی بر اهمیت و جایگاه ارزنده علم و فناوری در تعاملات بین‌المللی بود، و بنابراین، کاهش ارزبری بیش از 20میلیارد دلاری و صادرات دو و نیم میلیارد دلاری دانش‌بنیان‌ها را می توان پنجمین دستاورد تحولی دولت در عرصه بین‌المللی بدانیم.

سال گذشته در خانه  فناوری و نوآوری تهران(آی‌هیت) بیش از ۳۰۰ هییت تجاری و ۶۰ نشست تجاری را میزبانی کردیم. این نشست‌ها علاوه بر پیوندهای عمیق فرهنگی و‌ عاطفی ایجاد می کند منجر به همکاری های توسعه فناوری علمی و توسعه اقتصادی خواهد شد.

وی با اشاره به حمایت از راه‌اندازی 6 مرکز ملی آفرینش فناوری در برنامه هفتم توسعه را پیشگامی دولت در حمایت از فناوری‌های نوظهور دانست و گفت: برای اولین بار در برنامه توسعه‌ای کشور، صراحتا از شش حوزه فناورانه نام برده می‌شود و دولت به سرمایه گذاری و حمایت از آن حوزه ها مکلف می‌شود.

رویکرد فعال دولت در بهره‌مندی از متخصصان، کارآفرینان و دانش آموختگان ایرانی غیر‌مقیم

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که یکی از سیاست های جدی دولت آیت‌الله رئیسی در مسیر دیپلماسی فعال، تعامل سازنده با متخصصان، کارآفرینان، نخبگان و دانش آموختگان ایرانی غیر مقیم بود، افزود: باور دولت و معاونت علمی، این است که یک فرد ایرانی در هرجای دنیا که سکونت داشته باشد، متعلق به ایران عزیز است و تمایل دارد، در توسعه و پیشرفت کشورش نقش آفرین باشد و باید صرفاً فرصت اثرگذاری و فعالیت مفید را برایش فراهم کنیم.

وی تحول در آیین‌نامه‌ها و رویکرد بنیاد ملی نخبگان در نگاه به نخبه و تعریف نخبگی را یک گام در مسیر گسترده کردن دامنه بهره‌مندی از نخبگان تمامی عرصه‌ها و ایجاد فرصت‌ تأثیرگذاری برای آنان دانست و گفت: حمایت از نخبگان یک موضوع کلیدی در دولت و بنیاد ملی نخبگان است. همچنین سامانه «کانکت» با هدف همکاری و تعامل با متخصصان و نخبگان ایرانی خارج از کشور و بهره‌مندی از توانایی‌های آنان در معاونت علمی ایجاد شد که با تحول کارایی ها و خدمات و ارتقای جدی روی این سامانه، فرصت همکاری با استادان و متخصصانی ایرانی از 200 دانشگاه برتر دنیا، کارآفرینان و دانش‌آموختگان برجسته ایرانی فراهم شد. در همین راستا و در قالب برنامه کانکت، بیش از 250عنوان پروژه برای همکاری برون مرزی با نخبگان ایرانی غیر مقیم تعریف شده که در ذیل همین برنامه، فرصت گذراندن خدمت سربازی در قالب پروژه‌های تحقیقاتی و فناورانه پیدا کردند.

دهفانی با اشاره به رشد قابل توجه تعداد نخبگان ایرانی بازگشته به کشور و نیز همکاری‌ با این افراد عنوان کرد: از سال 1395 تا ابتدای سال 1400 در مجموع 2242 متخصص و دانش آموخته ایرانی غیر مقیم فرصت بازگشت و همکاری پیدا کردند این در حالی است که صرفاً طی 3 سال دولت سیزدهم بیش از 1191 نخبه ایرانی به کشور بازگشتند و در قالب‌های مختلف در مسیر توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور نقش آفرین شدند.

وی با اشاره به رشد 5 برابری بودجه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین زیرساخت‌های توسعه فناوری و نوآوری گفت: پیش بینی می شود منابعی را که قانن جهش تولید برای توسعه اقتصاد دانش بنیان ایجاد می کند بیش از 20همت است که این مهم همت شهید جمهور تصویب شد؛ منابع معاونت علمی امسال پنج تا شش برابر سال های گذشته است و پیش بینی شده است رقمی معادل سی هزار میلیارد تومان به پروژه های پیسران اختصاص بیابد.

معاون علمی، فناوری و اقصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، ادامه داد: منع رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی، یکی از محورهای برجسته قانون جهش تولید بود که به همت شهید جمهور محقق شد و بر این اساس، جایی که بخش خصوصی تولید خوب و با کیفیتی دارد از رقابت بخش دولتی جلوگیری می‌شود.

دهقانی با اشاره به حمایت از تولیدات بار اول عنوان کرد: در برنامه تولید بار اول شاهد رشد بسیار خوبی بودیم. در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۶ میلیون رسید سال بعد به ۱۵ میلیون دلار کاهش پیدا کرد اما در سال گذشته به ۷۱ میلیون دلار ارتقا پیدا کرد.

وی با اشاره به این‌که برنامه ملی برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان یکی از اولویت های قانون جهش استفاده از همه ظرفیت های کشور برای توسعه علم و فناوری است، افزود:  سال گذشته برنامه ملی برش استانی اقتصاد دانش بنیان را آغاز کردیم که بر اساس این برنامه، بخشی از وظایف و تکالیف معاونت علمی در امر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به استان های توانمند محول شد و سندی امضا شد و به نسبت همان تکالیف سهمی از بودجه معاونت علمی را برای انجام این تکالیف، توسط استاندار امضا شد. تا کنون 6 استان به برنامه برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان پیوسته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا