ملاقات دکتر امیرعبداللهیان با همتای عراقی

دکتر امیر عبداللهیان امروز میزبان آقای فواد حسین، وزیر خارجه عراق و هیات همراه از جمله قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق بود و دو طرف در خصوص موضوعات مختلف مورد علاقه در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر نمودند.

در این ملاقات دکتر امیرعبداللهیان ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمان عراق، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از فرآیندهای مردم سالاری در عراق تاکید نمود.

وزیر امور خارجه با اشاره به عزم‌ تهران برای گسترش همه جانبه مراودات و تعاملات در سطوح دولتی، بخش خصوصی و مردمی از آمادگی ایران برای لغو عام روادید برای سفر اتباع دو کشور خبر داد.

وزیر امور خارجه همچنین ابراز امیدواری نمود با سفر هفته آینده وزیر راه و شهرسازی کشورمان به عراق شاهد نهایی شدن مقدمات اجرای پروژه راه آهن شلمچه-بصره باشیم. دکتر امیر عبداللهیان تصریح نمود بسیاری از ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی دوطرف مورد استفاده قرار نگرفته اند که با اجرایی شدن پروژه‌های توافق شده قبلی و نیز اتصال هرچه بیشتر اقتصاد دو کشور می‌توان شاهد ارتقاء‌ قابل توجه روابط در مدت زمان کوتاه بود.

در این ملاقات امیر عبداللهیان ضمن اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، اظهار امیدواری کرد با توجه به تشکیل کمیته مشترک قضایی شاهد پیگیری جدیتر و مجازات عاملین، آمرین و مسببین این جنایت تروریستی و آوردن آنها به پیشگاه عدالت باشیم.

وزیر امورخارجه در همین راستا ضمن استقبال از تصمیم پارلمان، دولت و مردم عراق برای اخراج نیرو‌های نظامی آمریکا، ارتش، دولت و مردم عراق را در سطحی از توانایی و قابلیت و بلوغ خواند که کاملا توانایی حفظ و صیانت از حاکمیت و امنیت خود را دارا می‌باشند.

در این دیدار فؤاد حسین نیز ضمن تشکر از کلیه حمایت ها و مواضع همدلانه تهران، از آمادگی عراق برای گسترش روابط دوجانبه، بویژه در خصوص مسایل تجاری و اقتصادی خبر داد.

وزیر امورخارجه عراق با برشمردن پروژه‌های مشترک فی ما بین، اظهار داشت امروز فرصت خوبی برای روابط فراهم آمده‌است تا شاهد جهشی در ابعاد مختلف باشیم.

وزیر امور خارجه عراق همچنین ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت امنیتی این‌کشور و خروج آمریکا، توضیحاتی در این خصوص ارائه نمود.

دو طرف در این‌ملاقات در خصوص برخی موضوعات دیگر از جمله افغانستان، مذاکرات وین، مبارزه با تروریسم و داعش در عراق و سوریه گفتگو نمودند.

لازم به ذکر است در این‌ملاقات وزیر امور خارجه کشورمان از ابتکار بغداد برای میزبانی گفتگوهای ایران و عربستان و نیز مساعی جمیله این کشور در انتقال سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن، مرحوم ایرلو، تقدیر نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا