تولید نانوکامپوزیت کاربردی برای صنعت هوافضا در ایران

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید یک نوع کامپوزیت با ساختار نانو در صنعت هوافضا شدند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد قاسمی پاریزی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «پوشش دهی الیاف با نانوذرات و مطالعه تجربی تاثیر آرایش آن بر ساختار و خواص فاز واسط الیاف و رزین»، گفت: امروزه استفاده از ساختار نانوکامپوزیت به خاطر خواص منحصر به فرد و کاربردهای متنوع در صنایع مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ازجمله این کاربردها صنایع هوافضا است، گفت: اصولا سازه‌های هوافضایی باید از نسبت استحکام به جرم بالاتری برخوردار باشند. این اجزا باید در حین سبک بودن بتوانند نیروهای وارده را تحمل کنند. با توجه به شتاب و مانورهای وسایل پرنده استفاده از مواد نانوکامپوزیتی به جای آلیاژهای فلزی مورد توجه قرار گرفته است.

قاسمی پاریزی ادامه داد: در همین راستا با استفاده از تکنولوژی نانو و کاربردهای آن، روشی ابداع شد که علاوه بر ساده بودن روش اجرا، منجر به افزایش خواص مکانیکی و استحکام نانوکامپوزیت نیز شد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: در این طرح تلاش شده که بتوان با رویکردی ساده به یک ساختاری در کامپوزیت‌ها دست یافت که بتوان خواص مکانیکی را تحت تاثیر قرار داد.

وی با بیان این که اساتید راهنمای این طرح دکتر حسین شاهوردی و دکتر پابلو گواردیا و استاد مشاور دکتر پی پل‌زاده هستند، اضافه کرد: با توجه به اینکه اولین گام در این مسیر به طور موفقیت آمیز بر روی یک قطعه کوچک آزمایشگاهی انجام شد، می‌توان در گام‌های بعدی علاوه بر اجرا در کاربردهای نیمه‌صنعتی، دیگر خواص را نیز مورد بررسی قرار داد. به طور کلی با توجه به افقی که در این مسیر متصور هستیم، می‌توانیم در ادامه در راستای ارتقای کاربردهای نانوکامپوزیت‌ها با توجه به امکانات موجود گام‌های اساسی‌تری برداشت.

قاسمی پاریزی در خصوص روش کار خود در این پروژه، گفت: روش مورد استفاده در این طرح به این صورت بوده که با پوشش سطح الیاف شیشه، توسط سه نوع ساختار متفاوت متخلخل سیلیکا در ابعاد نانومتری، خواص فاز واسط مورد تغییر قرار گرفت که در نهایت خواص چند لایه نانوکامپوزیت را بهبود بخشید.

وی با اشاره به ویژگی‌های این طرح، گفت: خوبی این طرح این است که به سادگی قابل اجراست. تکرارپذیری این طرح به گونه‌ای است که می‌توان در هر شرایطی پوشش‌دهی الیاف توسط این نوع ساختار را به‌راحتی انجام داد.

قاسمی پاریزی با بیان اینکه ابتدا این طرح در نمونه‌های کوچک اجرا شد، گفت: با توجه به نیاز صنعت در استفاده از کامپوزیت‌ها به‌دلیل خواص‌شان، می‌توان از این ایده به جهت بهبود دیگر خواص نیز استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مواد اولیه جهت پوشش‌دهی الیاف در دسترس و ارزان است، گفت: در ساخت این محصول از مواد ارگانیک استفاده شده و عدم کاربرد روش شیمیایی از مزیت پروژه به شمار می‌رود.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، قاسمی پاریزی افزود: از مزیت‌های رقابتی این طرح می‌توان به زمان کم در اجرا، ارزان‌بودن مواد اولیه و بازدهی بالا در جهت افزایش خواص مکانیکی کامپوزیت‌ها بدون استفاده از روش‌های شیمیایی نام برد.

از کاربردهای این پروژه، می‌توان به صنایعی اشاره کرد که از کامپوزیت‌ها برای سبک‌سازی و افزایش استحکام بهره می‌برند. از جمله این صنایع، صنعت هوافضا است که این مواد مورد توجه سازندگان و محققان وسایل پرنده قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا