چین سلاح‌های مافوق صوت را بر روی ناو قرار می‌دهد

این تسلیحات برای پرتاب از هواپیما طراحی شده‌اند نه از ناو و می‌توانند طیف وسیعی از اهداف با ارزش را در هوا یا روی سطح دنبال کنند و به عنوان سلاح ضد ماهواره‌ای مورد استفاده قرار گیرند.

تسلیحات مافوق صوت چین، شباهت‌هایی به موشک کینژال روسیه دارند که می‌تواند به ۱۰ برابر سرعت صوت در برد هزار کیلومتری (۶۲۱ مایل) برسد. همچنین می‌توانند برد جنگی ناوگان حمل چین را به بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر افزایش دهند – تقریباً فاصله شرق تایوان تا گوام – و با حملات هوایی فوق سریع به اکثر سیستم‌های دفاع هوایی نفوذ می‌کنند.

اما نگهداری یا تعمیر تسلیحات مافوق صوت نسبت به موشک‌های سنتی به خصوص در دریا دشوارتر است. تا به امروز هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از فناوری مافوق صوت در یک ناو هواپیمابر گزارش نشده است.

نوآوری چین برای تعمیر و سرویس سریع تسلیحات مافوق صوت، آزمایشات میدانی دقیقی را که توسط ارتش در محیط ناو هواپیمابر و چالش برانگیز جنگی انجام شده بود، پشت سر گذاشته است.

این فناوری که در کشورهای دیگر در دسترس نیست، به تعداد زیادی از تجهیزات موشکی هوابردی که به طور گسترده در پایگاه‌های نظامی داخلی، فرودگاه‌های ساحلی و ناوهای هواپیمابر در دریای دور توزیع شده‌اند، خدمت می‌کند.

بنا بر نظر محققین، هنگام گشت و گذار در جو با سرعت بالا، دمای سطح یک سلاح مافوق صوت می‌تواند تا چند هزار درجه افزایش یابد. در طول شرایط پروازی شدید، مواد پیشرفته روی برخی از نواحی حساس سطح موشک جذب یا در برابر گرما محافظت می‌شوند و در عین حال به سیگنال‌های ارتباطی اجازه عبور می‌دهند. اما مواد پوشش پیشرفته در حین حمل و نقل، ذخیره سازی یا نصب در هواپیما آسیب پذیر بوده است.

وقتی قسمت آسیب‌دیده با نمک و کپک در معرض رطوبت اقیانوس قرار می‌گیرد، خرابی‌هایی مانند جذب رطوبت، انبساط، تغییر شکل، تورم، جدا شدن باند یا پوسته شدن می‌تواند در پوشش مقاوم در برابر حرارت رخ دهد.

در گذشته تعمیر این عیوب نیاز به یک اتاق تمیز زمینی با تجهیزات پیشرفته و یک خدمه با تجربه داشت که به آرامی و با دقت از عدم وجود برآمدگی یا نشتی در سطح نهایی اطمینان حاصل می‌کرد.

اما محققین روشی با استفاده از یک ماده مهر و موم منحصر به فرد برای ساده سازی این فرآیند توسعه داده‌اند که در آن تنها به یک کارگر نیاز بود که جزء آسیب دیده را جدا کند، یک جایگزین قرار دهد، شکاف‌ها را با ژل آب بندی پر و سطح موشک مافوق صوت را با یک ابزار صاف کند.

ادامه و منبع خبر: scmp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا