اهمیت منطقه ویژه سرخس در جذب سرمایه‌گذاران خارجی

نشست بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه تجاری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس با حضور سفرا، دیپلمات‌های کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، نمایندگانی از چین، هند، روسیه و همچنین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد سرخس، معاون گمرک جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه این نشست درباره اهمیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس برای کشور و نقش آن در توسعه ترانزیت اظهار کرد: حجم ترانزیت از گمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس در هشت ماه امسال ۵۳ درصد رشد داشته که نشان دهنده ظرفیت این منطقه برای کشور است.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری نشست‌های اقتصادی با کشورهای همسایه افزود: حضور مقامات ارشد گمرک جمهوری اسلامی در این دست نشست‌ها حاکی از عزم جدی وزارت اقتصاد و گمرک ایران در راستای پیاده‌سازی سیاست‌های کلان دولت در حوزه تسهیل‌گری تجارت خارجی است.

در ادامه فرماندار سرخس نیز وسعت منطقه ویژه اقتصادی سرخس را ۱۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: امسال در حوزه ترانزیت با ۸۰ درصد رشد و در صادرات شاهد ۱۸ درصد افزایش بوده‌ایم. وی افزود: در هشت ماه امسال ۲ میلیون تن کالا از طریق منطقه ویژه سرخس به کشورهای آسیای میانه ترانزیت شده که نسبت به مشابه سال قبل از افزایش ۵۳ درصدی برخوردار است.

وی با اشاره به روند رو به رشد منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان افزود: در سال جاری میزان صادرات از منطقه ویژه اقتصادی سرخس ۱۳ درصد و حجم وارات ۲۹ درصد نسبت به مشابه سال قبل افزایش داشته است که در کنار مزیت‌های اقتصادی آن برای بخش خصوصی، درآمد حقوق گمرکی ترانزیت کالا در این منطقه را هم هفت درصد بیشتر کرده است.

فرماندار سرخس تصریح کرد: این شهرستان از نظر جغرافیایی شمال شرقی‌ترین شهر کشور است که هم‌مرز با ترکمنستان و افغانستان است و به عنوان هاب ترانزیت کالا در نقطه صفر مرزی با کشورهای آسیای میانه محسوب می‌شود.

وی افزود: با توجه به این موقعیت استراتژیک، کالاهای مختلف از روسیه و ترکمنستان از طریق سرخص ترانزیت شده و از طریق آب‌های گرم در خلیج فارس و بندر عباس به مقصد هند و پاکستان و سایر کشورها ترانزیت می‌شود.

62462663

چشم‌انداز ۱۰ ساله ترانزیت سالانه ۳۰۰ میلیون تن

نوری‌زاده تصریح کرد: در چشم‌انداز ۱۰ سال آینده حجم کالاهای ترانزیتی از طریق منطقه ویژه اقتصادی سرخس به ۳۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد.

فرماندار سرخس درباره برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تقویت ظرفیت‌های این منطقه نیز گفت: مدت زمان توقف کامیون‌ها در مرز به پنج شب رسیده و در نظر داریم تا بهمن امسال این عدد را به صفر برسانیم.

همچنین محمدمهدی رضایی، مدیر پایانه مرزی سرخس، در ادامه اظهار کرد: تردد ناوگان کامیونی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، در سال جاری نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته و روزانه ۲۳۰ دستگاه تریلی در مرز تردد دارند.

همچنین در ادامه احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم سرخس در مجلس نیز گفت: منطقه ویژه اقتصادی سرخس از سال ۱۳۷۴ فعال شده و در حال حاضر رونق جدی گرفته است.

وی افزود: کل منطقه ویژه اقتصادی سرخس متعلق به آستان قدس رضوی و وقف امام رضا(ع) است که برای رونق تجارت و تزانزیت در اختیار بازرگانان و مردم قرار گرفته است. این منطقه به عنوان مرزبان اقتصادی کشور به شمار می‌رود که نقش مهمی در ترانزیت کالا از کشورهای روسیه و ترکمنستان به هند و سایر کشورهای جهان دارد.

ترانزیت هوایی سرخس فعال می‌شود

قاضی زاده ادامه داد: سرخس در مسیر کریدور اصلی شمال و جنوب کشور و در بخشی از جاده ابریشم قرار دارد و از طریق ریل، جاده و هواپیما به سایر مناطق کشور متصل است و در آینده ترانزیت هوایی نیز در منطقه راه‌اندازی می‌شود. به گفته وی ۶۷ درصد حجم ترانزیت ریلی کشور از مرز سرخس انجام می‌شود.

ظرفیت ترانزیت به ۲۰ میلیون تن افزایش می‌یابد

محمدرضا برهمند، رئیس هیأت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سرخس هم در حاشیه این نشست به اهدف برگزاری آن اشاره و تصریح کرد: در این همایش پروژه‌های منطقه آزاد سرخس و ظرفیت این منطقه برای فعالان حمل و نقل و لجستیک کشورها و سفرای عضو پیمان اکو و کشورهای چین، هند و روسیه معرفی شد.

وی افزود: همچنین در این نشست ۶ قرارداد بین منطقه ویژه اقتصادی سرخس با شرکای بین‌المللی از کشورهای افغانستان، امارات متحده عربی، روسیه و چین منعقد شد که با اجرایی شدن آن و توسعه زیرساخت‌های تزانزیت ریلی، جاده ای و هوایی، طی حداکثر یک سال ظرفیت ترانزیت بار از ۲.۴ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

پس از اقدامات صورت گرفته در منطقه ویژه سرخس طی ماه‌های اخیر که به جذب سرمایه‌گذاران خارجی از کشورهایی همچون روسیه، چین و ترکیه انجامیده است، نشست مشترکی بین مدیران این منطقه، مسئولان داخلی و سفرا، دیپلمات‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در تهران برگزار شد و علاوه بر بسترسازی لازم برای افزایش این همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها، ۶ تفاهم‌نامه همکاری برای افزایش حجم ترانزیت سالانه سرخس از ۲.۴ میلیون تن در سال به ۲۰ میلیون تن امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا