عرضه خودرو روسی با سوخت زیستی

خودروساز روسی آفتاواز، تولید و فروش نمونه‌ سوخت زیستی (دوگانه‌سوز) در دسترس‌ترین خودروی موجود در خط تولید شرکت یعنی سِدان لادا گرانتا را شروع می‌کند.

این نمونه‌ی لادا گرانتا در صورت سوختگیری کامل با گاز یا بنزین، می‌تواند تا ۱۰۰۰ کیلومتر را بدون سوختگیری پشت‌سر بگذارد.

طرح لادا گرانتای زیست‌سوختی آفتاواز (دوگانه‌سوز) با مشارکت ای‌تی‌اس-آفتو (АТС-АВТО) واقع در شهر تولیاتی استان سامارا اجرایی می‌شود. به‌کارگیری آزمایشی تجهیز مخزن گاز متان در خودروهای خانواده وِستا (Vesta) و لارگوس (Largus) نیز موفقیت‌آمیز بوده‌ و حالا نوبت به گرانتا، فراگیرترین خودروی شرکت رسیده‌است.

استفاده از گاز طبیعی متان، امکان افزایش طول عمر موتور و کاهش مصرف سوخت خودرو را تا دو سوم ممکن می‌سازد. نصب تجهیز مخزن گاز متان در همه نمونه‌های سِدان گرانتا، به همراه سامانه تهویه مطبوع انجام می‌شود. افزودن تجهیز به خودرو در شرکت سامارایی ای‌تی‌اس-آفتو انجام می‌شود که در همه طرح‌های دوگانه‌سوز، شریک آفتاواز است.

لادا گرانتای سی‌ان‌جی هم از بنزین و هم از گاز متان طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) متان به عنوان سوخت استفاده می‌کند. تجهیز گاز طبیعی ایمن است. قطع‌کننده و شیر پرسرعت گاز در خود کپسول تعبیه شده‌اند تا امکان تخریب آن و خروج خارج از کنترل گاز را، در صورت آسیب به سامانه سوخترسانی خودرو منتفی‌ سازند.

ظرفیت مخزن ۸۰ لیتر است و با وجود آن، حجم صندوق عقب خودرو به ۳۴۰ لیتر می‌رسد. مصرف متوسط گاز ۶,۱ متر مکعب در هر ۱۰۰ کیلومتر است. افزایش قیمت نمونه دوگانه‌سوز سی‌ان‌جی نسبت به نمونه بنزینی، ۴۵۰۰۰ روبل (۶۷۵ دلار) است.

منبع: دیده‌بان فناوری

منبع اصلی خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا