مرکز نوآوری ایران در کنیا گشایش یافت

مرکز نوآوری ایران در کنیا با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، جوزف مارچرو وزیر آی سی تی کنیا و ریچارد اینگاتی رییس اتاق بازرگانی این کشور گشایش یافت.

این مرکز قرار است به عنوان پایگاه دائمی ایران در خارج از کشور برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی به بازار شرق آفریقا فعالیت کند. این مرکز در ساختمان قدیمی و بازسازی شده سفارت ایران در کشور کنیا و شهر نایروبی قرار دارد و امروز توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد. مکانی که بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی در این کشور را توسعه می دهد.

 

کانونی در شرق آفریقا برای همکاری تجاری و فناوری ایجاد شد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم ضمن قدردانی از مقامات و شرکت های کنیایی گفت: پس از بازدید دو سال پیش من از کشورهای شرق آفریقا که شرکت‌های دانش بنیان ایرانی مرا همراهی کردند، با ظرفیت‌های مختلف کنیا برای توسعه مناسبات فناورانه و نوآورانه آشنا شدیم.

قول معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تحقق یافت

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه خوشحالم قول من برای ایجاد یک مرکز نوآوری و فناوری در کنیا تحقق یافته است، افزود: از تلاش‌های سفیر ایران در کنیا، همکارانم در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هم‌چنین نماینده اجرایی ما به خاطر تلاش‌هایشان برای بازسازی ساختمان و تاسیس این مرکز قدردانی می‌کنم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: متأسفانه در سال گذشته، مساله اصلی ما بیماری همه­گیر کووید-19 بوده است. خسارات جدی آن تمام بخش‌های تجاری، بهداشتی، آموزشی و رفاه عمومی را در همه جوامع به ویژه در گروه‌های آسیب‌پذیر تحت تأثیر قرار داده است. مهم این است که با رویکردهای فناورانه راه‌حلی برای جلوگیری و کنترل این­قبیل بلایا بیاندیشیم.

باید بیشترین تلاش ها برای دستیابی به فناوری‌های جدید انجام شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: در این شرایط، باید تجربیات، تخصص و راه‌حل‌های فناورانه خود را برای شکل‌گیری اقدامات موثر جمعی به اشتراک بگذاریم. نیازی به گفتن نیست که برای غلبه بر این بحران لازم است بیشترین تلاش‌ها برای دستیابی به فناوری های جدید انجام شود. در عین حال، توزیع امکانات فناورانه موجود برای تسهیل دسترسی جهانی نیز از اهمیت مشابهی برخوردار است. این رویکرد جمعی، دسترسی ملل به حق الزامات اساسی فناوری برای سلامت و رفاه عمومی را تضمین می کند.

موفقیت‌های بسیاری در مبارزه با کرونا داشته‌ایم

ستاری درباره اقدامات ایران برای مقابله با کرونا نیز گفت: از ابتدای شیوع کووید-19، حمایت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران باعث شده تا شرکت‌های دانش ‌بنیان، تجهیزات و داروهای مربوط به تشخیص و درمان کووید19 را در سطح استانداردهای بین المللی طراحی و تولید کنند و نه تنها وابستگی کشور به واردات این محصولات قطع شده، بلکه به سایر کشورها نیز صادرات داشته باشیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشرو در علم، فناوری و نوآوری در جهان اسلام، موفقیت‌های بسیاری در مبارزه با کووید-19 داشته است.

خبرهای خوبی درباره واکسن کووید 19 ایرانی در راه است

وی درباره موفقیت های ایران در حوزه مبازره با بیماری کرونا، گفت: ایران دستاوردهای فناورانه‌ای در حوزه واکسن کووید-19، به دست آورده است. این اقدامات توسط سه گروه از ماه‌ها قبل شروع شد و مراحل بالینی خود را پشت سر گذاشته است. به زودی اخبار امیدوار کننده‌ای از دست‌یابی دانشمندان ایرانی به واکسن کرونا منتشر می شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: البته تلاش دانشمندان ایرانی در حوزه بیماری کرونا تنها به تولید واکسن بسنده نکرده است و در زمینه داروهای موثر برای کنترل و درمان ویروس کووید-19، نیز مطالعات بالینی زیادی در بخش مراقبت‌های بهداشتی پزشکی ایران انجام شده و کشف روش‌های درمانی موثر در کنترل و درمان ویروس کووید-19 نتیجه این تلاش‌ها است.

انواع تجهیزات پیشگیری از کرونا در ایران ساخته شد

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: هم زمان تولید کیت های تشخیصی و استخراجی کووید-19، نیز توسط پنج شرکت ایرانی پیگیری شد و به نتیجه رسید. در حوزه تجهیزات پزشکی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و درمان آن به کار می آیند نیز دانشمندان ایرانی موفق به ساخت دستگاه‌های تهویه بیمارستانی، اکسیژن‌سازهای خانگی‌، اکسیژن‌سازهای بیمارستانی، مانیتورهای علائم حیاتی‌، اکسیمترهای نبضی، دماسنج‌های دیجیتال غیرتماسی، دستگاه های سی تی اسکن و غیره شدند.

ستاری با اشاره به اینکه این تلاش ها برای کنترل بیماری کرونا همچنیان ادامه دارد، تاکید کرد: در حوزه محصولات مصرفی پزشکی که با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کووید-19، تولید می شوند نیز شرکت‌های ایرانی موفق به ساخت دستگاه‌هایی برای تولید انواع ماسک، دستکش و ضد عفونی کننده‌های الکلی و غیر الکلی دست و سطوح شده‌اند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادادمه داد: همه این پیشرفت‌ها در شرایطی اتفاق افتاده است که کشور من با وجود اینکه نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حسن نیت نشان داد، شدیدترین تحریم‌های ظالمانه را توسط ایالات متحده آمریکا تحمل می کند.

ایران آماده همکاری های دوجانبه با کنیا است

ستاری افزود: آمریکا در شرایط بحرانی کرونا مانع واردات کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به ایران شد. با این وجود، مقادیر قابل توجهی از تجهیزات، لوازم پزشکی و کیت‌های تشخیصی از ایران به کشورهای مختلف صادر شده است.

رییس بنیاد ملی نحبگان در ادامه بیان کرد: در همین راستا، کشور من آمادگی دارد تا با هدف تقویت برنامه توسعه بلند مدت کنیا (چشم انداز بیست و سی) در برنامه توسعه چهار حوزه بزرگ دارای اولویت‌ یعنی تولید، مراقبت‌های بهداشتی همگانی، مسکن ارزان قیمت و امنیت غذایی، به طور موثری در همکاری‌های علمی و فناوری دو جانبه مشارکت کند.

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود درباره چگونگی دست یابی ایران به اقتصاد مبتنی بر نوآوری، یادآور شد: ظرفیت‌های وسیعی از نظر علمی و فناوری در ایران وجود دارد. با توجه به تغییر گفتمان اقتصاد ایران با رویکرد گذار از اقتصاد سنتی و نفت محور به توسعه اقتصاد دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زیست بوم نوآوری و فناوری ایران را با هدف توسعه فضای جدید کسب و کار و کارآفرینی گسترش داده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیری در زمینه های فناوری و نوآوری در کشورمان بوده‌ایم. رتبه ایران در تولید علم در سطح جهانی از رتبه سی و چهارم به جایگاه شانزدهم و رتبه اول در منطقه رسیده است. تعداد دانشجویان دانشگاه در ایران از 2.4 میلیون به 4.8 میلیون نفر افزایش یافته که ایران را از نظر تعداد مهندسان فارغ‌التحصیل در بین پنج کشور برتر دنیا قرار داده است.

رشد ایران در حوزه فناوری‌های نوظهور فزاینده است

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه بیان کرد: همچنین جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری نیز طی پنج سال گذشته پنجاه و پنج رتبه ارتقا یافته است و در توسعه فناوری‌های پیشرفته مانند فناوری نانو، فناوری زیستی، انرژی‌های تجدید‌پذیر، علوم شناختی، سلول‌های بنیادی و فناوری اطلاعات و ارتباطات رشد فزاینده‌ای داشته‌ایم. همچنین، در نتیجه اجرای سیاست‌های توسعه اقتصاد دانش بنیان و به‌واسطه فعالیت 5 هزار و 600 شرکت دانش بنیان و بیش از یک هزار و چهل شرکت خلاق و نوآور در کشور، اندازه اقتصاد دانش بنیان به بیش از یازده میلیارد دلار رسیده است.

ستاری ادامه داد: همکاری جهانی موثر بسیار حائز اهمیت است زیرا ما در حوزه فناوری و نوآوری سرمایه‌گذاری کردیم تا رشد پایدار و رقابتی را حفظ کنیم. به این منظور، جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توانایی‌های خود، در تلاش است تا روابط و همکاری‌های سازنده و پویای خود را در سطح جهانی توسعه دهد. همکاری با کنیا در زمره اولویت‌های همکاری دو جانبه ایران قرار دارد.

ایران از همکاری فناورانه شركت‌های ایرانی و كنیایی حمایت می‌كند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید کرد: نقش دولت در هر کشور فراهم کردن بسترهای اساسی مورد نیاز برای تعاملات بین‌المللی بخش‌ خصوصی است. امری که با افتتاح این مرکز فناوری و نوآوری و برگزاری نشست‌های تجاری بیشتری از این دست، انجام خواهد شد.

ستاری همچنین گفت: امیدوارم مراسم افتتاحیه امروز این مرکز و جلسات رو در رو بین شرکت‌های ایرانی و کنیا که متعاقب آن برگزار خواهد شد، به نقطه عطفی در همکاری اقتصادی دوجانبه تبدیل شود. جمهوری اسلامی ایران به طور كامل از چنین همکاری شركت‌های ایرانی و كنیایی حمایت می‌كند.

در این مراسم رییس اتاق بازرگانی کنیا ریچارد اینگاتی، جعفر برمکی سفیر ایران در کنیا و نمایندگان 40 شرکت دانش بنیان و خلاق ایرانی و بیش از 100 شرکت کنیایی نیز حضور داشتند.

همچنین نمایندگان 40 شرکت ایرانی و 130 شرکت کنیایی که همگی در پرتال مرکز نوآوری ثبت نام کرده و زمان جلساتشان با یکدیگر از قبل تنظیم شده است، در نشست تجاری و فناوری با یکدیگر دیدار خواهند داشت تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند مجالی برای توسعه صادرات، انتقال فناوری و توسعه تعاملات بین‌المللی خود بیابند. فرصتی که به آنها کمک می‌کند تا به بازار شرق آفریقا متصل شوند و روند توسعه فعالیت خود را جهانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا