دهقانی بر جایگاه ویژه حوزه نانو در دیپلماسی فناوری‌ کشور تاکید کرد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهور از محصولات برگزیده چند شرکت دانش بنیان توانمند حوزه نانو بازدید و با فناوران و‌ متخصصان این شرکت‌ها گفت‌وگو کرد. دهقانی با تاکید بر ضرورت ارتقا و تکامل زنجیره‌های دانش تا صنعت نانو با نقش‌آفرینی همه دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه عنوان کرد: ما این توانمندی را داریم که به کمک محصولات و خدمات دانش‌بنیان و‌ فناورانه این حوزه، بازارهای بین‌المللی را فتح کرده و اقتدارآفرینی فناورانه داشته باشیم.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح‌الله دهقانی در حاشیه این بازدید گفت: خدا را شکر می کنم که پس از دو دهه تلاش جدی در حوزه توسعه فناوری و دانش نانو، ستاد نانو به طور گسترده در همه عرصه‌های زندگی از جمله غذا، ساختمان و‌ حوزه های رو به آینده قدم برمی دارد.
وی تاکید کرد: ستاد توسعه فناوری نانو با پیگیری‌ای که برای تجاری سازی و‌ حمایت از این فناوری انجام می‌دهد، چرخه محصولات این عرصه را کامل کند تا از دستاوردهای آن بهره ببریم.
دهقانی با تاکید بر ضرورت ارتقا و تکامل زنجیره های دانش تا صنعت نانو با نقش آفرینی همه دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه عنوان کرد: لازم می‌دانم از تلاش‌ها و خدمات ستاد توسعه فناوری‌های نانو‌ و میکرو و مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی قدردانی و تاکید کنم از تمامی ظرفیت‌ها برای تکمیل زنجیره های ایده، دانش تا صنعت این حوزه بهره برده شود. ما این توانمندی را داریم که نیازهای صنایعمان را به کمک محصولات و خدمات دانش بنیان و‌ فناورانه این زیست بوم برطرف کرده و با فتح بازارهای بین المللی، اقتدارآفرینی فناورانه داشته باشیم.
وی با بیان این‌که نانو فناوری به عنوان یکی از اصلی‌ترین محورهای دیپلماسی فناوری‌های جمهوری اسلامی ایران مطرح است و در تعاملات ‌و گفت‌وگوهای دولت در عرصه بین‌المللی جایگاهی ویژه دارد، افزود: نانو‌فناوری در کشور در حال شکل‌گیری به عنوان یک حوزه جدی بازارساز و اشتغال آفرین از یک سو و قدرت آفرین برای تعاملات بین المللی است. یکی از اصلی‌ترین محورهای گفت‌وگو و همکاری با کشورهای دوست، فناوری نانو و زمینه‌های انتقال فناوری و عرضه محصولات دانش‌بنیان این حوزه است.
معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به حمایت جدی معاونت علمی از بازارسازی و خلق ارزش افزوده از دستاوردهای فناورانه نانویی به کمک بازوی حمایتی و توسعه‌ای ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو افزود: ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، با تمام توان در مسیر تجاری‌سازی و ایجاد بازارهای بزرگ داخلی و بین‌المللی دستاوردهای فناورانه و‌نوآورانه حوزه نانو حرکت می‌کند. در همین راستا خوشبختانه نمایشگاه امسال با دستاوردهای پیشرفته و متنوعی از دانش‌بنیان‌های فعال این حوزه برگزار شد که مورد استقبال و پسند نمایندگانی از سایر کشورها نیز قرار گرفت.
وی با اشاره به تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش نانو در کشور گفت: با هدف بهره‌مندی صنایع از ظرفیت‌های فناوری نانو و ایجاد بازار برای این محصولات، امروز در قالب قراردادهای مشترک بین طرف‌های عرضه‌کننده فناوری و صنایع متقاضی، محصولاتی با سطح فناوری بسیار بالا و پیشرفته در حوزه نانو که توسط متخصصان شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته شده بود به صنایع تحویل شد.
دهقانی ادامه داد: یکی دیگر از ابتکاراتی که در این دوره از نمایشگاه فناوری نانو اجرا شد،حضور سایر ستادهای توسعه فناوری‌های راهبردی با هدف ارائه دستاوردها و ایجاد زمینه تعامل و همگرایی هرچه بیش‌تر میان حوزه‌های مختلف فناوری‌های راهبردی بود. شناخت متقابل ستادها و فعالان حوزه‌های مختلف فناوری‌های راهبردی، فرصت و زمینه‌ خوبی ایجاد می‌کند تا شاهد تحولی در سایر حوزه‌های فناوری با نقس آفرین ساختن نانو، شکل‌گیری فعالیت‌های مشترک و توسعه محصولات همگرا باشیم.
در این بازدید همچنین دستاوردهای چند شرکت دانش بنیان از جمله محصولات پوشش‌دهی و سختکاری سطحی قطعات که توسط شرکت دانش‌بنیان بهبود صنعت مهان تجاری سازی شده است به دهقانی معرفی شد.
این شرکت دانش‌بنیان توانسته است برای نخستین بار در کشور، پوشش دو جزیی حاوی آلیاژ و نانوذرات مکانیکی را تولید کند و ایران را در جمع سه کشور دارنده این فناوری قرار دهد.
شرکت دانش‌بنیان اکسیرنوین فرآیند نیز محصول دانش‌بنیان کاتالیست rcd را که مورد استفاده صنایع پتروشیمی است ارائه کردند. این محصول به منظور سولفورزدایی، کاهش میزان گوگرد، نیتروژن و فلزات موجود در محصول انتهای برجهای تقطیر اتمسفریک و خلاء با دانش فنی بومی و قابلیت رفع وابستگی کشور به تولید انبوه رسیده است.
در جریان این بازدید همچنین محصول روتور توربین SGT600 و IGT25 تولید شده توسط توسعه ماشین ایرسا – سازنده دیسک‌های توربین SGT400 و تنها سازنده گیربکس‌های سرعت بالای صنعتی – که برای نخستین بار در کشور ساخته شده معرفی شد.
از دیگر دستاوردهای ارائه شده در این بازدید می‌توان به محصول مکمل‌های سوکرلیپوزومال و لیپوزومال خوراکی شرکت دانش‌بنیان وندا، فناوری میکرو و نانو گانکپسولاسیون شرکت دانش‌بنیان عصر نانو، محصول
ماژول‌های پلاسما برای جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها و‌ نیز فرآورده های ضد اعتیاد شرکت نانو دارو اشاره کرد.
همچنین با حضور دهقانی، حق جوی جوانمرد – رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی – و احمدوند – دبیر ستاد نانو – چند قرارداد نانوفناوری در حوزه صنعت منعقد شد.
اولین قرارداد با هدف  فروش ورق فومیزه پی‌وی‌سی حاوی نانوذرات برای تولید ورق های ضد آب نانویی که در صنعت ساختمان و دکوراسیون نقش مهمی دارند بین شرکت‌های شفیق و برسام الماس درخشان امضا شد.
این پوشش‌ها که توسط شرکت دانش بنیان شفیق تولیدکننده محصولات پلیمری تولید می‌شوند، با کمک نانوذرات مستحکم شده اند و به قدری استحکام یافته اند که می توانند به جای ورق های ام دی اف در تبلیغات دکوراسیون و آشپزخانه استفاده شوند.
دومین قرارداد نیز با موضوع «فروش محصول پوشان و اپوکسی نانویی برای ماهیچه‌های ریخته‌گری به روش کلدباکس قطعه‌سازی خودرو » میان صنایع ریخته گری ایران خودرو و نانوتک فام منعقد شد.
سومین قراداد برای احداث 450 واحد مسکونی ایمن با نانو بتن سبک و مقاوم میان شرکت آبتوس ایران و اداره کل راه و شهرسازی استان البرز منعقد شد. این کار از پارک علم و فناوری البرز آغاز شده و مقدمه ای بر پیش ساخته سازی فناورانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا