اقتصاد دیجیتال مردمی‌ترین تجربه موفق اقتصادی، فناوری کشور است

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور: اقتصاد دیجیتال حدود ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی کل دنیا را به خود اختصاص داده که یک‌هفتم اقتصاد جهان است اما در ایران این عدد تقریباً ۶ درصد یعنی حدود یک پانزدهم را به خود اختصاص داده است. اگر بخواهیم فرصت توسعه را اندازه‌گیری کنیم، اکنون نسبت به تولید ناخالص جهانی ۲ و نیم برابر فرصت توسعه داریم.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری واقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی که در مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین  نمایشگاه بین المللی مخابرات، فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال (تلکام٢٠٢٣) سخن می‌گفت با اشاره به نقش کلیدی حوزه اقتصاد دیجیتال در رشد کسب و کارها، خلق ارزش افزوده، اشتغال و توسعه پایدار عنوان کرد: یک موج جهانی با توسعه مخابرات، ارتباطات سیار و نسل چهارم اینترنت رخ داده که به شکل گیری و توسعه اقتصادی جدید تحت عنوان اقتصاد دیجیتال منجر شده است و به لطف این موج جهانی، حوزه اقتصاد دیجیتال هم در کشورمان مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که اقتصاد دیجیتال در دنیا سهمی حدود 15 درصد از تولید ناخالص داخلی اقتصاد جهان یعنی معادل یک هفتم اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد ملی ما، چیزی حدود شش درصد یعنی معادل یک پانزدهم تولید ناخالص ملی کشورمان است یعنی در مقایسه با متوسط جهانی بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های توسعه اقتصاد دیجیتال در کشورمان شکوفا نشده و اقتصاد دیجیتال ایران که اکنون حدود  ۳۰ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده می تواند دست کم به حدود دو و نیم برابر میزان فعلی یعنی چیزی حدود 75 میلیارد دلار برسد.

دهقانی افزود: با توجه به سهم یک درصدی ایران از جمعیت جهان، ظرفیت رشد اقتصاد دیجیتال ایران تا پنج برابر میزان فعلی یعنی تا 150میلیارد دلار وجود دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، اقتصاد دیجیتال را دانش بنیان ترین اقتصاد و یکی از حوزه های پیشران اقتصاد کشور دانست و افزود: یکی از ویژگی‌های اقتصاد دیجیتال این است که از بنیان و پایه مبتنی بر فناوری شکل گرفته است و مانند برخی از دیگر حوزه‌ها، مشکلات و موانع رسوخ فناوری به این حوزه وجود ندارد. اقتصاد دیجیتال دو ساحت توسعه دهنده هم‌وزن دارد و به همان اندازه که زیرساخت‌ها اهمیت دارد نیروی انسانی نیر یک‌ وزنه هم تراز و حایز اهمیت بالا است. خوشبختانه نیروی انسانی کم هزینه توانمند و در دسترس داریم. اما با توجه به شناخت کشورها از این حوزه و هزینه‌های سنگین برای جذب نیروی انسانی دانش آموخته و متخصص ما، باید در حفظ سرمایه‌های انسانی و مغزافزاری، هوشمندانه عمل کنیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، اقتصاد دیجیتال را در رأس اقتصادهای مردمی دانست و افزود: کار هوشمندانه دولت این بود که با توسعه زیرساخت‌ها و کاهش نقش دولت در تصدی گری امور و با انتخاب مسیر صحیح، مردم را در توسعه بخش عمده‌ای از این اقتصاد، نقش آفرین کرد. این اقتصاد دارای یک پایگاه مردمی جدی و قوی است و حس علاقمندی که مردم به این حوزه دارند را می‌توان در استقبال بالای مردم نسبت به سهام شرکت‌های دانش‌بنیان مشاهده کرد.

دهقانی با اشاره به حمایت معاونت علمی از توسعه فناوری‌های رو به آینده و اقتصاد دانش‌بنیان حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد دیجیتال بیان کرد: این معاونت از یک سو از طریق ستاد توسعه فناوری‌های ارتباطات و اتصال پذیری در حوزه تحقیقات و فناوری هایی که می توانند در رسیدن به این آینده مطلوب اثرگذار باشند و از سوی دیگر از طریق ستاد اقتصاد دیجیتال و ستاد هوش مصنوعی – که به تازگی به جمع ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی پیوسته است – در مسیر حمایت از توسعه بازار و توسعه فناوری‌های این حوزه‌ها گام برمی‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا