دکتر دهقانی: افزایش سه برابری صادرات دانش‌بنیان‌ها نسبت به سال گذشته تا پایان امسال

دومین نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور افتتاح شد.

به گزارش مرکز ارتباطات واطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در آیین گشایش دومین نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی سلامت بنیان گفت: امیدوارم این نمایشگاه به اتفاقات خوبی در حوزه توسعه بازار شرکت ها بیانجامد. حضور ۲۰۰ شرکت دانش بنیان جدید در نمایشگاه حضور و رونمایی از 23 محصول جدید دانش‌بنیان این حوزه، یک اتفاق بزرگ و ملی است.

وی با بیان این که از ابتدای انقلاب اسلامی و طی چهار دهه اخیر، کشور سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در حوزه سلامت داشته است، افزود: نسبت به آموزش پزشکی، زیرحوزه سلامت یکی از معدود حوزه هایی است که توجه ویژه ای به آن شده است و در مقایسه شرایط سلامت کشورمان با دیگر کشورها می‌بینیم که از حیث سطح رفاه سلامت، در دسترس بودن امکانات سلامت، خدمات قابل ارائه و هزینه‌های درمان جزو کشورهای برتر هستیم. هزینه‌های درمان در بسیاری از کشورهای خارجی حتی در قیاس با درآمد سرانه آن کشورها هم هزینه های سنگینی است و بنابراین، این امکان در کشورمان را باید یک فرصت ویژه دانست.

معاون علمی رئیس جمهور افزود: این سرمایه گذاری ۴۰ ساله امروز به یک توان فعال بسیار بزرگ ویژه تبدیل شده که می تواند به یک توان درآمدساز، بازارساز و صادرات ساز تبدیل شود.

دهقانی با بیان این‌که توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان حوزه سلامت یکی از اولویت های معاونت علمی است و لازم است اولویت سایر دستگاه ها نیز باشد، ادامه داد: یکی از اولویت های معاونت علمی، علاوه بر تشکیل، توسعه و بالندگی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت، صادرات محصولات دانش بنیان این حوزه است. امسال بر اساس پیش بینی گمرک، صادرات محصولات دانش بنیان سه برابر خواهد شد که بخش مهمی از آن دارو و وتجهیزات پزشکی است.

وی افزود: تا پیش از سفر اخیر رییس جمهوری به کنیا، به همت خانه فناوری و نوآوری ایران در کنیا تنها دو داروی ایرانی موفق به اخذ GMP شده بود که خوشبختانه این تعداد به ۱۳ دارو رسیده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به تکاپوی کشورها برای خودکفایی در عرصه سلامت عنوان کرد: با اتفاقاتی که دوران کرونا رخ داد شاهد تغییر استراتژی کشورها در حوزه سلامت و توجه به مقاوم سازی داخلی و ایجاد یک فرصت ویژه در حوزه دیپلماسی سلامت بودیم به طوری که همه کشورها تلاش دارند که محصولات و تجهیزات حوزه سلامت را در داخل خوذشان محصول تولید کنند. این موضوع مهم با توجه به ویژگی‌ها و مزیت‌های ایران در حوزه سلامت می‌تواند فرصتی برای ورود دانش‌بنیان‌ها به بازارهای بین‌المللی باشد.

دهقانی با تأکید بر ضرورت ایجاد پشتوانه مردمی برای محصولات دانش‌بنیان ساخت داخل با کمک به ارتقای کیفی این محصولات گفت: حال که در تولید محصولات  و تجهیزات داخلی در حال رسیدن به خودکفایی هستیم باید کاری کنیم که مردم پشتوانه واقعی این محصولات باشند.

وی افزود: اگر دارو و تجهیز ایرانی به قدری با کیفیت باشد که ‌ اثربخشی مناسب داشته باشد و قیمت و در دسترس پذیری خوبی داشته باشد مردم بزرگ ترین حامیان و پشتیبانی کنندگان آن و جلوگیری کننده از وارادات خواهند بود؛ بنابراین بر ما فرض است که تلاش جهادی کنیم و از سودهای زود در دسترس بگذریم تا محصول پزشکی ایرانی در قلب و باور مردم مقبول باشد.

دومین دوره نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی با حضور ۲۰۰شرکت دانش‌بنیان برگزار شد. در افتتاحیه این رویداد از 23 محصول دانش‌بنیان سلامت شامل 12 فراورده دارویی و 11 تجهیز دانش‌بنیان رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا