در بازدید هیات پاکستانی از iHiT تهران: افزایش همکاری‌های علمی و فناوری میان ایران و پاکستان

هیات بلندپایه ۱۶ نفره‌ای از روسا و اساتید دانشگاه‌های پاکستان به ریاست مشاور عالی وزیر علوم آن کشور از خانه نوآوری و فناوری ایران iHiT بازدید کردند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در جریان این بازدید که به همت مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری انجام شد بر همکاری های علمی و فناورانه میان دو کشور تاکید شد.

امیر حسین میر آبادی، رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ضمن خوشامدگویی به هیات پاکستانی، گفت: این دیدار را فرصتی می‌دانیم تا از رهگذر آن نقاط و مسائل مشترکان را پیدا کنیم.

وی ادامه داد: برای همکاری با کشور پاکستان آماده هستیم. از پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در این کشور مطلع هستیم و مشتاقیم روابط مان را با این کشور گسترش دهیم و طبیعتاً چون ما اینجا به نمایندگی از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری میزبان شما هستیم، تمرکز ما بر حوزه های علمی و فناورانه و نوآورانه است.

به گفته او، حوزه هایی همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی و سلامت می تواند از زمینه های این همکاری باشد.

میرآبادی با بیان اینکه از رهگذر شرکت های دانش بنیان می توانید به تولیدات ما در زمینه های مذکور متصل شوید، تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان به خوبی می توانند تولیدات و دستاوردهای ایران را در حوزه‌های مختلف به شما معرفی کنند.
مختار احمد، مشاور عالی وزیر علوم پاکستان هم با بیان اینکه این سفر دومین بازدید وی از کشور ایران است، خاطر نشان کرد: در سفر قبلی از پارک فناوری پردیس و دانشگاه بوعلی همدان بازدید کردم و با دستاوردهای دانشمندان و محققان این مراکز آشنا شدم اما در این سفر، به عنوان نماینده وزارت علوم حضور دارم و آماده ام تا نقطه نظراتمان را در حوزه علم و فناوری با شما به اشتراک بگذارم.

وی ادامه داد: ایران و پاکستان مشکلات و چالش‌های مشابهی دارند و همین مسائل مشترک می‌تواند ما را به هم پیوند زده و زمینه‌ساز همکاری‌های متقابل شود و علاقه مندیم تا در زمینه های علمی و فناورانه با کشور ایران همکاری و تعامل کنیم.
مختار احمد با بیان اینکه تحریم ها باعث شده تا ایران در حوزه‌های علمی موفق تر عمل کند، پیشنهاد کرد که تبادل اساتید و دانشجو و مذاکره در خصوص پروژه های مشترک می تواند از زمینه‌ها و گزینه های همکاری بین ایران و پاکستان باشد و درخواست کرد که اولین هماهنگی ها در ایران صورت گیرد.

وی همچنین افزود: امیدواریم همانطور که ایران پاویون های ملی را در کشورهای مختلف برگزار می کند، پاکستان را هم در برنامه برگزاری این پاویون ها قرار دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با همکاری کشورهای منطقه همچون هند و بنگلادش می توانیم همکاری ها را گسترش دهیم و تنها به همکاری‌های دوجانبه محدود نباشیم‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا