بازار بکر ازبکستان بهترین فرصت برای توسعه محصولات ایرانی

ستاری در دیدار وزیر توسعه نوآوری ازبکستان: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پل ارتباطی جدیدی برای تبادلات فناورانه میان دو کشور هستند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار وزیر توسعه نوآوری ازبکستان بر ارتقای تبادلات و تعاملات فناورانه میان دو کشور با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش‌بنیان و خلاق تاکید کرد.

۲۸ تیر سورنا ستاری در راس هیاتی از 40 شرکت‌ دانش‌بنیان و خلاق عازم کشور ازبکستان شد تا مسیر توسعه تعاملات علمی و فناورانه میان دو کشور هموارتر شود تا با آغاز همکاری‌های بلندمدت و تعریف پروژه‌های مشترک و برگزاری نشست های مشترک میان شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی و ازبکی، بازار محصولات ایران ساخت در این منطقه رونق گیرد.

ستاری در نخستین برنامه کاری خود در این سفر دو روزه با ابراهیم عبدالرحمانف وزیر توسعه نوآوری ازبکستان دیدار و گفت و گو کرد و سپس در جمع خبرنگاران این کشور با اشاره به مهمان نوازی مسوولان کشور ازبکستان، گفت: فصل تازه ای از روابط علمی و فناورانه میان دو کشور گشوده شده است که شرکت‌های دانش بنیان و خلاق پایه های اصلی این ارتباط هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: در سال های اخیر ایران توسعه قابل توجهی در حوزه اقتصاد دانش بنیان تجربه کرده است. به خصوص در حوزه های نانو، زیست فناوری، هوافضا، حوزه های پزشکی و کشاورزی.

ستاری ادامه داد: ما در ایران بیش از 7 هزار شرکت دانش بنیان و خلاق داریم که می توانند پل های ارتباطی جدیدی بین دو کشور برای توسعه صادرات و واردات و گسترش فناوری که پایه های آینده تبادلات نیرو و اقتصاد میان دو کشور هستند، باشند.

به گفته رییس بنیاد ملی نخبگان، پیشرفت های کشور ازبکستان در حوزه نوآوری بسیار قابل توجه است و فکر می کنم این مسوولان کشور تصمیمات درستی برای آینده این کشور گرفته اند. ازبکستان جمعیت جوان تحصیل کرده ای دارد که می تواند با کمک آنها در حوزه نوآوری با قدرت عمل کند.

ستاری همچنین بیان کرد: حضور استارتاپ ها و سرمایه گذاران ایرانی می تواند آینده خوبی برای روابط میان دو کشور فراهم کند و فصل تازه‌ای از تعاملات فناورانه و علمی را میان ایران و ازبکستان رقم بزند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: امروز برای اولین بار به ازبکستان آمده‌ام. از مهمان نوازی مسوولان این کشور سپاسگذارم و امیدوار هستم اتفاقات خوبی در ارتباطات و تبادلات فناورانه و علمی میان دو کشور رقم بخورد.

4444 1

همزمان با حضور ستاری معاون در ازبکستان، فرصتی مناسب برای 40 شرکت دانش‌بنیان و خلاق ایرانی فراهم شد تا با مجموعه‌های متناظر ازبکی خود برای توسعه تعاملات و تبادلات فناورانه مذاکرات رودررو داشته باشند.

این شرکت‌ها که عمدتا در حوزه‌های کشاورزی، سلامت، دامپروری و زیست فناوری فعالیت می‌کنند در نشست‌های تخصصی با مجموعه‌های ازبکی در تلاش هستند؛ ضمن معرفی توانمندی‌های فناورانه خود به آنها، سرمایه‌گذاران و تجار این کشور را به خرید محصولات و خدماتشان ترغیب کنند. این کار بازار علمی و فناورانه ایران در کشور ازبکستان را توسعه می‌دهد.

200 شرکت فناور، تجار و سرمایه گذاران ازبکستانی از برگزاری نشست مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایرانی استقبال کرده‌اند و در جلسات متعددی با این شرکت‌ها برای توسعه تعاملات علمی و فناورانه شرکت می کنند.

در طی این سفر دو روزه، 3 تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایرانی و فناوران ازبکی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و ابراهیم عبدالرحمانف وزیر توسعه نوآوری ازبکستان امضا شد تا فصل جدیدی از همکاری‌ها و تعریف پروژه‌های مشترک میان این مجموعه‌ها گشوده شود.

برگزاری نشست های تخصصی آشنایی شرکت‌های ایرانی با ضوابط، قوانین و مقررات ازبکستان در حوزه ثبت و پیگیری کارهای مربوط به شرکت های دانش‌بنیان و خلاق حوزه سلامت و کشاورزی و کارگاه آموزشی تجارت با ازبکستان هم دیگر برنامه‌هایی است که در این سفر مدنظر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا