برگزاری رویداد بین‌المللی «فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم» در تهران و تبریز

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری این رویداد که به صورت همایش و نمایشگاه برگزار می‌شود به صورت مشترک بین ایران و ژاپن در 15 و 16 اسفند جاری در تهران و 17 و 18 اسفند در تبریز اجرا می شود.

 

آشنایی با فرهنگ و هنر و معماری و شهرسازی بین دو کشور ایران و ژاپن در قالب سمینارها، کارگاه های فنی و جلسات متعدد و همچنین تبادل تجربیات از جمله اهداف مهم این برنامه است.

مفهوم MA که دلالت برابهام یا محدود بودن مکان-زمان دارد و خود را در تقابل با منطق غربی ادراک فرهنگی قرار می دهد، قطعا در میان این حوزه های متعلق به فرهنگ شرق مشترک است. برخلاف رویداد ۴۰ سال پیش، این همایش و نمایشگاه با ابتکارات دوجانبه دو کشور ایران و ژاپن تشکیل می شود. اساتید و هنرمندان از هر دو کشور بر اساس ایده های مقایسه ای فضا-زمان که بر اساس زمینه های فلسفی و ایدئولوژیکی هر دو فرهنگ تفسیر می شوند، انتخاب شده اند.

بخش نخست رویداد بین المللی علمی، فرهنگی و هنری جاده ابریشم  15 و 16 اسفند جاری در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار می شود که پس از مراسم افتتاحیه با حضور سفیرژاپن و اساتید برجسته هنر و معماری ایران و ژاپن کارگاه های آموزشی معماری معاصر و کاهش خطرپذیری ریسک برگزار خواهد شد.

17 و 18 اسفند نیز ادامه رویداد بین المللی علمی، فرهنگی و هنری جاده ابریشم MA در کلانشهر تبریز با برگزاری مراسم افتتاحیه در دانشگاه هنر اسلامی و خانه تاریخی نیکدل تبریز با حضور سفیر ژاپن و مقامات کشوری و استانی برگزار می شود و سپس دو نمایشگاه دیگر نیز در خانه های تاریخی علی میسیو و ختایی فعالیت خود را آغاز می کند.

گفتنی است برگزاری سمینار آموزشی حفاظت از بافت های تاریخی و هنر معاصر توسط اساتید برجسته ژاپنی و شب فرهنگی ایران و ژاپن در تبریز و اجرای موسیقی زنده توسط گروه ژاپنی در آذرشهر از دیگر برنامه های رویداد بین المللی علمی، فرهنگی و هنری جاده ابریشم خواهد بود.

رویداد بین المللی علمی، فرهنگی و هنری جاده ابریشم MA با حضور اساتید و متخصصان برجسته از ژاپن، چین، فرانسه، گرجستان، ترکیه در تهران و تبریز توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، بنیاد ملی نخبگان، دانشگاه هنراسلامی تبریز، شهرداری تبریز و مرکزمطالعات برنامه ریزی شهر تهران 15تا 18 اسفند جاری در تهران و تبریز  برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا