در دیدار وزیر اقتصاد دانش بنیان الجزایر با دهقانی: پارک‌های فناوری ایران و الجزایر، میزبان استارتاپ های یکدیگر می‌شود

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری در خصوص توافقات صورت گرفته بین معاونت علمی و وزارت اقتصاد دانش بنیان الجزایر در سفر اخیر دهقانی به الجزیره از پیشنهاد ایران برای میزبانی 100 ‌متخصص الجزایری در سفر به ایران برای آشنایی با زیست بوم و فعالیت‌های شرکت های دانش بنیان ایرانی و توافق در زمینه اجرای طرح‌های تحقیقاتی و فناوری مشترک با سرمایه‌گذاری دو کشور خبر داد.

امیرحسین میرآبادی در خصوص دستاوردهای سفر اخیر معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور به الجزایر در همراهی با رئیس جمهور به خبرنگار  مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: در این سفر، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و یاسین المهدی، وزیر اقتصاد دانش بنیان، استارت‌آپ و شرکت‌های کوچک الجزایر در محل آن وزارتخانه دیدار و بر اهمیت توسعه همکاری های ایران و الجزایر به ویژه در حوزه های فناوری و اقتصاد دانش بنیان تاکید کردند.

وی با بیان این که دهقانی و المهدی، شهریورماه امسال هم در حاشیه نشست سران «گروه ۷۷+چین» در هاوانا دیدار کوتاهی داشتند در خصوص موضوعات طرح شده این ملاقات متمرکزشد و گفت: استفاده از ظرفیت متخصصان ایرانی و الجزایری برای تعریف پروژه‌های مشترک و آشنایی بیشترشان با زیست بوم کشور از جمله این موضوعات بود و مقرر شد در این راستا، صد ‌متخصص الجزایری را در ایران میزبانی کنیم تا طی آن، با فعالیت شرکت های دانش بنیان در حوزه‌های مختلف فناوری، آشنا شوند. همچنین، برگزاری دوره‌های کوتاه مدت به جهت آشنایی بیشتر الجزایری ها با توان شرکت های دانش بنیان از دیگر برنامه های همکاری بود که  بیشتر متناظر با حوزه های اقتصاد دانش بنیان است.

به گفته او، نکته بعدی بحث تبادل فضا، بین شرکت های فناور و استارتاپ های ایرانی و الجزایری بود و در این راستا، تاکید کرد: به پیشنهاد دکتر دهقانی مقرر شد تا در مکانی همچون پارک پردیس یک زون به استارتاپ های الجزایری اختصاص داده شود و آنها هم به تبع در مرکز نوآوری خود فضایی را برای استارتاپ های ایرانی در نظر بگیرند.

میرآبادی با بیان اینکه حمایت مالی مشترک از استارتاپ های دو کشور از دیگر موضوعات ملاقات دهقانی با یاسین المهدی بود، تصریح کرد: بر اساس توافق طرفین مقرر شد تا پروژه های مشترک از سوی صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر دو کشور حمایت مالی شود.

وی ادامه داد: در این دیدار همچنین، بعضی از حوزه های اولویت دار هم چون  هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات، انرژی و کشاورزی مطرح شد. الجزایر به دلیل ماهیتی که دارد و برخورداری از میادین نفت و گاز گسترده یکی از کشورهای مطرح در حوزه انرژی است.

به گفته میرآبادی، در نهایت یاسین المهدی همزمان با برگزاری نمایشگاه اینوتکس به ایران دعوت و مقرر شد تا برای بازدید از این نمایشگاه هیاتی را با خود همراه کند تا این تعاملات با یک برنامه رسمی کلید بخورد. همچنین، یک توافق نامه ای هم بین معاونت علمی  و وزارت اقتصاد دانش بنیان، استارت‌آپ و شرکت‌های کوچک الجزایر امضا شد که به عنوان یک چارچوب کلی برای تعاملات علمی و فناوری بین دو کشور در نظر گرفته شود. پس از این دیدار هم از چند استارتاپ بازدید و با فعالان این واحدها گفت‌و‌گوهایی اینجا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا