نشست تخصصی بررسی همکاری اقتصادی دوجانبه ایران و چین

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری طی سخنانی در نشست «ارزیابی فرصت‌های توسعه فناوری در مسیر همکاری‌های ایران و چین»، اظهار داشت: معاونت علمی، در تعاملات بین‌المللی مبتنی بر فناوری و نوآوری از یک رویکرد توسعه‌ای برخوردار است؛ از این رو، تحلیل‌های دقیق و شناسایی ظرفیت‌های هر کشور برای ارتقا بهره‌وری این تعاملات ضرورت دارد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست ارزیابی فرصت‌های توسعه فناوری در مسیر همکاری‌های ایران و چین از منظر پیچیدگی اقتصادی با میزبانی مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با حضور سیاستگذاران وزارت امور خارجه، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، انجمن دوستی ایران و چین و اتاق مشترک دو کشور و متخصصان و فعالان اقتصادی و دانشگاهی برگزار شد.

در ادامه، مطالعه ای تحت عنوان «ارزیابی فرصت‌های توسعه فناوری در مسیر همکاری‌های ایران و چین» که به همت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، تدوین بود، ارائه شد.

بهروز شاهمرادی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور که مسئولیت انجام این پژوهش را بر عهده داشت، نخست به پیچیدگی ادبیات اقتصادی تعامل با چین پرداخت و گفت: برنامه‌ریزی بلند مدت و هدفمند برای جهت‌دهی به رویکردهای علمی، فناوری، اقتصادی و تجاری کشورها یک ضرورت است.

به گفته او، پیچیدگی اقتصادی، ابزاری برای تنظیم روابط دو و چند جانبه کشورها در تعاملات از ابعاد متنوع علمی تا اقتصادی و حتی سیاسی است و می‌تواند در سطوح مختلف تحلیل، کاربرهای متنوعی برای سیاستگذاران داشته باشد.

وی ادامه داد: در این مسیر داشتن سامانه هوشمند، فعال و به‌روز می‌تواند ابزار کارآمدی برای تصمیم‌گیران باشد.

در ادامه، شقایق حق‌جوی جوانمرد، رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی با تبیین رویکردهای معاونت برای هدفمند کردن تعاملات خارجی و در راستای حداکثرسازی توان ارتقای قابلیت‌های فناورانه کشور و ایجاد مزیت‌های رقابتی تاکید کرد: توسعه تعاملات بین‌المللی از مهمترین ابزارهای تسریع هدفمند توسعه فناوری است و در این میان، هم‌افزایی و دریافت بازخورد و تجربه و مشارکت فعالان اقتصادی در شناسایی ظرفیت‌ها، یک راهکار کلیدی است.

میرآبادی، رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری نیز با تاکید بر اینکه معاونت، رویکرد توسعه‌ای در تعاملات بین‌المللی مبتنی بر فناوری و نوآوری دارد، تحلیل‌های دقیق و شناسایی ظرفیت‌های هر کشور را برای ارتقا بهره‌وری این تعاملات را بااهمیت خواند.

وی همچنین تصریح کرد: یکی از پرسش‌هایی که همواره در تعاملات بین المللی و به ویژه در تعامل با چین مطرح می شود، این است که در همکاری های فناورانه با چین و  صادرات محصولات دانش‌بنیان  به این کشور با چالش ها و ابهاماتی مواجه هستیم.

به گفته او، چین، کشوری است که اقتصادش را بر پایه دانش و فناوری بنا کرده و دلیل رشد اقتصادی ای هم که در سال های گذشته داشته استهمین است. داده های که چین در این حوزه کسب کرده است، باعث شده تا همه دنیا در چالش های که با آن مواجه می شوند، نیم نگاهی هم به چین داشته باشند؛ لذا همه دنیا و از جمله کشور ما به دنبال تعریف  همکاری‌های فناورانه با چین بوده است.

وی ادامه داد: یکی از چالش های ما در تعریف همکاری های فناورانه با چین، مقیاس ایران و چین است. مقیاس  و عددهایی که ما در تعریف همکاری های فناورانه و مذاکرات به کار می بریم با اعداد و مقیاس چینی ها بسیار متفاوت است و نهایتا بسیاری از گفت و‌گوها و مذاکرات به نتیجه نمی رسد. از این رو، شناسایی نقاط خالی که احتمالا مورد علاقه چینی ها هم هست، شاید بتواند این چالش را هم برطرف کند.

میترا امین‌لو، مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری در این نشست تاکید کرد: هوشمندی در توسعه تعاملات خارجی با تکیه بر داده‌های تبادلات تجاری، شناسایی کالاهای با توان صادراتی بالا و همچنین شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی برای احصای فناوری‌هایی که می‌تواند قابلیت کشور را برای تولید محصولات متنوع ارتقا دهد اهمیت دارد و در این خصوص ایجاد ارتباط بین داده‌های تجاری و توانمندی فناورانه یک اقدام کلیدی است.

مهدی دانش دوست، معاون بین‌الملل مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری هم بر اهمیت توجه به پیچیدگی فناوری در ترسیم نقشه راه همکاری‌های دو جانبه میان ایران و چین تاکید و به بیان چالش‌های موجود کشور در اجرای اسناد راهبردی و الزام همکاری میان دستگاه‌های متولی پرداخت.

وی ادامه داد: ما نیاز داریم قبل از انجام تفاهم نامه 20 ساله با چین نقشه راه خود را برای همکاری تدوین کنیم. این در حالی است که اساسا فرآیند محور کارها را پیش نمی بریم و این یک نقیصه است.

مجید الماسی، معاون مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، دیگر سخنران این نشست بود که بر اهمیت اقدامات کلیدی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در حمایت از دارایی‌های نامشهود اشاره کرد و از لزوم پذیرفته‌شدن این دارایی‌ها در صورت‌های مالی و مراودات سخن گفت.

به گفته او، باید میان تجارت و سرمایه‌گذاری تفاوت قائل شد، چالش‌ بی‌ثباتی شاخص‌های اقتصاد کلان کشور، ریسک سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را بالا می برد.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین نیز از جذابیت پایین اقتصاد ایران برای چینی ها و در عین حال جذابیت بالای سیاسی ایران برای چینی ها، سخن گفت و همکاری‌های اقتصادی صورت گرفته با چین را نیز در راستای همکاری‌های سیاسی دانست.

سید سعید موسوی مدنی، رئیس اسبق کمیته اقتصادی انجمن دوستی ایران و چین، دیگر سخنران این نشست تخصصی، طی سخنانی اظهار داشت: ایران می‌تواند با حضور در زنجیره‌های جهانی ارزش با محوریت چین، هاب تولید محصولات فناورانه ایرانی – چینی و نیز صدور خدمات فنی و مهندسی در خاورمیانه باشد. تنظیم روابط و تداوم تجارت سنتی کالا محور یا واگذاری صرف منابع، معادن یا واگذاری بهره‌برداری دریا، در بلندمدت به نفع ایران نیست و منجر به ناترازی شدید ارزی کشور می‌شود.

در ادامه نمایندگانی از دانشگاه‌ها، وزارت خارجه، ستادهای توسعه فناوری و بخش خصوصی پیشنهادات خود را در خصوص اقدامات انجام شده در مجموعه‌های خود را ارائه و بر لزوم تقسیم‌کار، همکاری و تدوین استراتژی تعامل به ویژه تاکید بر ظرفیت سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین تاکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا