علاقه‌مندی ژاپن به تعمیق همکاری‌های تخصصی با ایران در راستای احیای دریاچه ارومیه

سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در رویداد بین المللی «فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم» اظهار داشت: سال گذشته تلاش فراوانی برای کمک به احیای دریاچه ارومیه کرده‌ایم و از تعمیق همکاری های تخصصی برای احیای دریاچه استفاده می‌کنیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بخش نخست رویداد بین المللی علمی، فرهنگی و هنری جاده ابریشم  15 و 16 اسفند جاری در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد و در ادامه پس از برگزاری مراسم افتتاحیه با حضور سفیر ژاپن و اساتید برجسته هنر و معماری ایران و ژاپن در تبریز در 17 اسفند، کارگاه های آموزشی معماری معاصر و کاهش خطرپذیری ریسک با سخنرانی ریچی میاکه، خان فوجی و آکیرا وادا و آکیرا تاتاهاتا، ماکوئو واتانابه، تسو یو سی داته و کاسوگو فوجیه برگزار شد.

افزایش همکاری‌های فرهنگی، تحصیلی و محیط زیستی بین دو کشور ژاپن و ایران

سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در این رویداد گفت: علی رغم مشکلات ناشی از تحریم های اقتصادی معتقدم که می توانیم در زمینه های مختلف دیگر همکاری های بیشتری داشته باشیم. در این راستا طی دیداری که با وزیر امور خارجه ایران داشتم توافق کردیم در زمینه فرهنگی، آموزشی و محیط زیست بین دو کشور ژاپن و ایران همکاری های گسترده‌تری ایجاد کنیم.

وی گفت: در حوزه دریاچه ارومیه همکاری های کنونی را با ایران ادامه می‌ دهیم و در کنار آن با سازمان های بین المللی نیز همکاری های لازم را انجام خواهیم داد.

در ادامه سفیر جدید ژاپن در ایران به دیدار یعقوب هوشیار، شهردار کلانشهر تبریز رفت. در این دیدار تسوکادا تاماکی از برقراری روابط خواهرخواندگی تبریز به عنوان اولین شهر ایرانی با یکی از شهرهای کشور متبوعش استقبال کرد.

وی گفت: تحقق این امر نقطه عطف تعمیق همکاری دو کشور در حوزه های مختلف است.

سفیر ژاپن در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، افزود: با وجود این محدودیت ها آماده توسعه همکاری در زمینه هایی همچون فرهنگی، تحصیلی، فناوری، گردشگری و محیط زیست هستیم.

تاماکی همچنین اجرای سیاست‌های مشترک در برابر مخاطراتی مانند زلزله و سایر حوادث غیر مترقبه با بهره گیری از آخرین یافته های علمی را یکی دیگر از حوزه های مهم برای همکاری دو کشور برشمرد.

سفیر جدید ژاپن با بیان اینکه از سال ۲۰۱۴ میلادی همکاری فراوانی برای کمک و احیای دریاچه ارومیه شکل گرفته است تصریح کرد: علاقه مند تعمیق همکاری های تخصصی برای احیای دریاچه ارومیه هستیم.

وی همچنین، در این رویداد دو روزه در در مراسم دانشگاه هنر اسلامی تبریز هم حاضر شد و گفت: تبریز، پدر غربی جاده ابریشم قلمداد می شود و بازار بزرگ آن به عنوان بزرگترین مرکز فرهنگی این نقطه از جاده است.

به گفته او، رویداد بین المللی علمی و فرهنگی جاده ابریشم، هنر و فضای مابین ایران و ژاپن به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، فرصت ارزشمندی برای تقویت ارتباطات ایران و ژاپن است .

افتتاح نمایشگاه فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم MA  

یوسف زندی، رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم اظهار داشت: این رویدادها می‌تواند بستر مناسبی برای نزدیکتر شدن کشورهای صاحب این دانش همچون ژاپن و ایران باشد.

وی تصریح کرد: مفهوم MA که دلالت بر ابهام یا محدود بودن مکان-زمان دارد و خود را در تقابل با منطق غربی ادراک فرهنگی قرار می دهد، قطعا در میان این حوزه های متعلق به فرهنگ شرق مشترک است. برخلاف رویداد ۴۰ سال پیش، این همایش و نمایشگاه با ابتکارات دوجانبه دو کشور ایران و ژاپن تشکیل می شود. اساتید و هنرمندان از هر دو کشور بر اساس ایده های مقایسه ای فضا-زمان که بر اساس زمینه های فلسفی و ایدئولوژیکی هر دو فرهنگ تفسیر می شوند، انتخاب شده اند. تبریز محل اولیه شروع این رویداد علمی – فرهنگی و هنری است و بازار بزرگ آن که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، نماد فرهنگ تجارت جاده ابریشم است.

رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی در ادامه گفت: این رویداد پتانسیل عظیمی از آورده های علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و سیاسی را برای ایران علی الخصوص تبریز به ارمغان می آورد. کشور ژاپن به دلیل سیاست دوستانه طولانی مدت خود در قبال ایران، روابط دیپلماتیک خود را بسیار منحصر به فرد نگه داشته است. در واقع شهر تبریز و سازمان های مرتبط با آن برای مدت طولانی با شرکای ژاپنی خود در زمینه های آکادمیک، فرهنگی و هنری روابط خوب و تثبیت شده ای داشته اند. نمایشگاه ” MA ” در ایران پتانسیل بالایی برای ارتقای روابط خوب از طریق تعهد دوجانبه تمام عیار دارد.

وی در ادامه اظهار داشت:برگزاری رویدادهای بین المللی و مراوده علمی و عملیاتی با کشورهای همسو با جمهوری اسلامی ایران جزو اهداف و برنامه‌های بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی است که برگزاری رویداد بین المللی فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم نخستین گام این برنامه ها بود که محکم برداشته شد و در گامهای بعدی در نظر داریم رویدادی بین المللی و عظیم با حضور 150 شهردار شهرهای جهان را در تبریز برگزار کنیم و همچنین برنامه ریزی های لازم را برای برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی در تبریز صورت داده ایم.

در ادامه، نمایشگاه فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم MA  با حضور تسوکادا سفیر ژاپن در ایران،  یوسف زندی رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی، سجاد پاکزاد رئیس دانشگاه هنراسلامی تبریز، علیرضا معتمدنیا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی،  حسین منیری فر شهردار منطقه 8 تبریز واساتید برجسته هنر و معماری ژاپن و مردم علاقمند به هنر و معماری در خانه نیکدل تبریز افتتاح شد و به موازات این مراسم دومین نمایشگاه فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم MA  در خانه های تاریخی علی میسیو و ختایی تبریز نیز فعالیت خود را آغاز کرد.

برگزاری شب فرهنگی ایران و ژاپن در تالار جمهوری فرمانداری تبریز و همچنین  حضور سفیر ژاپن در روستای تاریخی کندوان از دیگر برنامه های این رویداد دو روزه بود.

گفتنی است رویداد بین المللی فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی و شهرداری کلانشهر تبریز با حضور سفیر ژاپن و اساتید و متخصصان برجسته از ایران، ژاپن، چین، فرانسه، گرجستان، ترکیه و …  15 و 16 اسفند جاری در تهران و 17 و 18 اسفند با برگزاری کارگاه های تخصصی و آموزشی در موضوعات معماری معاصر و کاهش خطرپذیری ریسک، حفاظت از بافت های تاریخی و هنر معاصر در تبریز برگزار شد و نمایشگاه های این رویداد بین المللی در خانه های تاریخی نیکدل، علی میسیو و ختائی تبریز رسما فعالیت خود را برای بازدید عموم آغاز کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا