افتتاحیه رویداد تجربه‌محور تاجر دانش‌بنیان

تاجر دانش‌بنیان یک رویداد تجربه‌محور برای شرکت‌های دانش‎‌بنیان است که طی آن افراد می توانند فرآیند صادرات محصول خود را آغاز کنند. در افتتاحیه این رویداد پس از ‌آن‌که کارشناسان در مورد شبکه‌سازی، کسب مهارت‌های نرم و توسعه فردی صحبت کردند، جناب آقای دکتر میرآبادی موارد مهمی از صادرات شرکت‌های دانش‎بنیان برای شرکت‌کنندگان در دوره تاجر دانش‌بنیان بیان کرد.

 

رویداد تجربه‌محور تاجر دانش‌بنیان10 خردادماه 1403 در برج فناوری بنتک افتتاح شد. در این مراسم رئیس سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین‌المللی و شرکت‌کنندگان در این دوره حضور یافتند.

رئیس سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین‌المللی در رویداد تاجر دانش‌بنیان:

میرآبادی رئیس سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین‌المللی ابتدا با اشاره به اهمیت بازار و بازاریابی برای فروش محصول گفت:  اگر بازار نداشته باشیم، اگر بازار درستی را انتخاب نکنیم، سرمایه‌گذاری و ظرفیت‌سازی و در ادامه شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان نخواهیم داشت. نگاه به بازار هم در مساحت‌های مختلفی اتفاق می‌افتد. گاهی بازار داخلی مدنظر است که در این صورت وسعت بازار در حد جمعیت کشورمان یعنی 85 میلیون نفر است. اما زمانی که این نگاه منطقه‌ای و حتی بین‌المللی باشد بازار بسیار گسترده‌تری در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

میرآبادی در ادامه با بیان هدف اصلی کشور در سال‌های اخیر در حوزه شکوفایی اقتصادی گفت: صادرات و به خصوص صادرات دانش‌بنیان در دهه گذشته بیش از پیش اهمیت یافته است. همان‌طور که رئیس جمهور شهید و دکتر امیرعبداللهیان نیز تاکید داشتند فناوری برای کشور ما تبدیل به یک المان قدرت شده است. ما مثل کشورهای حوزه خلیج‌فارس نگاه صرفا اقتصادی به کسب‌وکار نداریم و فناوری برای ما ابزار قدرت است. تنها ضعف ما در این حوزه این است که هنوز نتوانسته‌ایم به خوبی داشته‌های ارزشمند خود را به دنیا عرضه کنیم.

وی افزود: بازدیدکنندگان بین‌المللی از مراکز علمی، خانه نوآوری و فناوری تهران و … همواره از پیشرفت‌های علمی دانشمندان ما و محصولات فناورانه ابراز شگفتی می‌کنند. مزیت شرکت‌های دانش‌بنیان ما محصول فناورانه و توان فنی بالاست و لیکن صادرات این محصولات همچنان دچار مشکل است. اما تجربه نشان داده است که ما هرجا ورود کردیم موفق شده ایم.

میرآبادی در پایان از کریدور صادرات و مجموعه تلنتک برای برگزاری رویداد تجربه‌محور تاجر دانش‌بنیان تشکر کرد و به شرکت‎کنندگان گفت: ما چالش‌های مسیر صادرات دانش‌بنیان را رصد می‌کنیم و سعی در یاری شرکت‌ها در حل این مسائل داریم.

Screenshot 2024 05 30 135709

علی طهاری مدیرعامل کریدور فناوری تا بازار:

پس از دکتر میرآبادی، مهندس علی طهاری مدیرعامل کریدور فناوری تا بازار به تبیین ساختار حمایتی و خدماتی در حوزه صادرات دانش‌بنیان پرداخت. وی بازیگران اصلی این زمین را به شرح زیر معرفی کرد:

  1. معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان
  2. سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین‌المللی
  3. سازمان توسعه تجارت
  4. صندوق نوآوری و شکوفایی
  5. وزارت امور خارجه
  6. بانک توسعه تجارت
  7. فرابورس
  8. صندوق ضمانت صادرات ایران
  9. صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری
  10. مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت
Ali Tahari 1
مدیرعامل کریدور فناوری تا بازار در کنار دکتر دهقانی؛ معاون علمی محترم ریاست جمهوری

 

حمایت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان

مدیرعامل کریدور فناوری تا بازار در ادامه به معرفی حمایت‌های هریک از این نهادها پرداخت. معاونت علمی با حمایت‌های ارزی، گمرکی و آیین‌نامه تسهیل دریافت استانداردهای بین‌المللی به شرکت‌ها در جهت توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان کمک می‌کند. حمایت‌های ارزی این معاونت شامل تسریع تخصیص ارز و تسهیل رفع تعهدات ارزی است. این دو موضوع برای شرکت‌ها تبدیل به یک چالش جدی شده که می‌توانند با حمایت معاونت علمی مشکلات مربوط به آن را مرتفع کنند. تسهیلات تعرفه واردات و تخصیص خط اعتباری نیز از دیگر حمایت‌های ارزی معاونت است. حمایت‎های گمرکی معاونت ذیل 9 موضوع شامل حال شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود که در ادامه مشاهده می‌کنید:

حمایت‌های سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین‌المللی

مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری که به تازگی به سازمان توسعه همکاری های علمی و فناورانه بین المللی ارتقا یافته است، با 5 بازوی اجرایی به حمایت از توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان می پردازد. کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، باشگاه شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان، خانه‌های نوآوری و فناوری، شرکت‌های مدیریت صادرات و کارگزاران صادراتی این 5 بازوی اجرایی هستند.

طهاری در ادامه افزود: سازمان توسعه همکاری‎های علمی و فناورانه بین‌المللی خدمات و حمایت‌های خود را از طریق کریدور صادرات پس از ارزیابی آمادگی صادراتی آن‌ها در باشگاه شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان به شرکت‌ها ارائه می‌کند.

دیگر نهادهای حامی صادرات دانش‌بنیان

سازمان توسعه تجارت با جوایز و مشوق‌های صادراتی، صندوق نوآوری و شکوفایی با حمایت‌های گسترده خود در توسعه بازار اعم از ارائه انواع ضمانت‌نامه، حمایت از حضور در نمایشگاه خارجی، اعزام و پذیرش هیئت تجاری و… به شرکت‌ها یاری می‌رسانند.

وزارت امور خارجه با راه اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی، از طریق سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌ها و رایزنان اقتصادی حمایت‌های خوبی از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهد. مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت، بانک توسعه صادرات ایران، بورس و فرابورس، صندوق ضمانت صادرات ایران نیز از دیگر نهادهای حامی توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان است که مدیرعامل کریدور فناوری تا بازار به آن‌ها اشاره کرد.

تاجر دانش‌بنیان در دوماه آتی:

فرآیند ثبت‌نام رویداد تجربه‌محور تاجر دانش‌بنیان از مدتی قبل آغاز شد و 92 متقاضی شامل 54 شرکت دانش‌بنیان پیش‌ثبت نام کردند. پس از ارزیابی سطح آمادگی صادراتی شرکت و محصول و همچنین پتانسیل و شایستگی‌های فرد معرفی شده از طرف شرکت، ۲۲ شرکت کننده برای ورود به  فرآیند تجربه محور رویداد مورد تایید قرار گرفتند.

در ادامه شرکت کنندگان پس از گذراندن دو ماه آموزش تجربه‌محور دانش و مهارت‌های صادرات محصول خود را فرا می‌گیرند. این آموزش‌ها شامل یادگیری فرآیند صادرات براساس محصول معرفی شده و تدوین برنامه صادراتی Export Plan به صورت عملیاتی با همراهی اساتید، مشاوران و پشتیبانان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا