سومین خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران گشایش یافت؛ ۴۰ محصول دانش‌بنیان و خلاق به نمایش درآمد؛ رونق صادرات و بازار محصولات ایران‌ساخت در دمشق

خانه نوآوری وصادرات ایران در سوریه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه گشایش یافت.

محصولات40 شرکت دانش بنیان وخلاق در این مکان به نمایش درآمد و فضایی را برای تسهیل صادرات محصولات و دستاوردهای دانش‌بنیان، فناور و خلاق ایرانی به کشور سوریه ایجاد کرد. مرکزی که پیش از این در چین، کنیا، ارمنستان و ترکیه راه‌اندازی شده و قرار است دیپلماسی فناوری ایران با دیگر کشورها را گسترش دهد.

این خانه در مساحت 620 مترمربعی راه اندازی شد و محصولات 40 شرکت فناور در حوزه برق و الکترونیک، دارو، مواد پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری زیستی، کشاورزی و دیگر حوزه‌های فناورانه را نمایش می‌دهد.

 

خانه نوآوری ایران تسهیل‌گر صادرات دانش‌بنیان‌ها به کشور سوریه

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم گشایش خانه نوآوری و صادرات ایران در سوریه، گفت: سفر به این کشور نتایج پرباری برایمان داشت و پایه همکاری‌های خوبی میان دو کشور گذاشته شد. در بحث صادرات محصولات فناورانه و دانش‌بنیان ایران به سوریه مذاکرات خوبی با نخست‌وزیر و وزرای کابینه این کشور داشتیم.

ستاری ادامه داد: البته گشایش خانه نوآوری و صادرات ایران در این کشور، تسهیل‌گر صادرات محصولات کشورمان به سوریه است. تلاش می‌کنیم دستاوردهای فناورانه و نوآورانه دانش‌بنیان‌های ایرانی را در اختیار این کشور قرار دهیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت علوم کشور سوریه نیز امضا کردیم، تسهیل‌گر این همکاری‌ها و بابی برای توسعه تبادلات علمی و فناوری میان دو کشور است.

 

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم سوریه

در سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و هیات 40 نفره‌ای از نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان به کشور سوریه، یک تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت تحقیقات و آموزش عالی سوریه به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه با هدف ایجاد خط اعتباری 10 میلیون دلاری برای ایجاد آزمایشگاه مرجع در دمشق به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و بسام براهیم وزیر تحقیقات و آموزس عالی سوریه رسید. بر اساس این توافق مقرر شده است با همکاری ایران، آزمایشگاه‌هایی تخصصی در حوزه‌های مختلف ن، زیست فناوری، فناوری نانو واطلاعات و ارتباطات، فیزیک، ریاضی و شیمی در کشور سوریه ایجاد شود.

 

خانه نوآوری ایران در سوریه چه می‌کند؟

در روزهایی که ایران درگیر تحریم‌های ظالمانه برخی کشورها است و به بازارهای جهانی دسترسی نداریم، یافتن راه‌ها و روش‌های جایگزین برای دست‌یابی به این بازار پرسود و ارزش‌آفرین بین‌المللی ضروری است تا فناوران و نوآوران کشور بتوانند تولیدات خود را به جهان معرفی کنند.

خانه نوآوری و فناوری ایران در دیگر کشورها که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی می‌شود نیز همین هدف را دنبال می‌کند. سوریه چهارمین کشوری است که میزبان خلاقیت‌ها و نوآوری‌های ایرانی شده است. خانه نوآوری ایران در این کشور پایگاهی مطمین و دایمی برای ورود و صادرات محصولات فناورانه کشورمان به بازار داخلی سوریه است.

این خانه در منطقه آزاد دمشق توسط کارگزار همکار با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انتخاب شد و با هزینه بخش خصوصی و معاونت علمی و فناوری در دو طبقه ایجاد و تجهیز شده است. شرکت های دانش‌بنیانی که محصول کاربردی در بازار سوریه دارند می توانند با انعقاد قرارداد با کارگزار، محصول خود را در این کشور تبلیغ و در نهایت تجاری‌سازی کنند.

فضای کار اختصاصی و اشتراکی و عرضه دایمی محصولات تولیدی دانش‌بنیان از جمله خدماتی است که به شرکت‌های فعال در این خانه ارائه می‌شود. آنها می‌توانند در این فضا تعاملات و تبادلات فناورانه خود با شرکت های سوری را افزایش دهند و برای خود شرکای تجاری و برای تولیداتشان خریدار بیابند. همچنین خدماتی چون «تحقیق بازار»، «بازاریابی»، «فروش محصولات» و «ثبت محصول و خدمات در این کشور» نیز به شرکت‌ها ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا