دیدار و گفتگوی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مجارستان

پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان و همچنین برگزاری دومین دور کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور به تهران سفر کرده است، روز پنجشنبه با دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان و همچنین برگزاری دومین دور کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به تهران سفر کرده است، روز پنجشنبه با دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مروری بر ابعاد روابط میان دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، ابراز امیدواری کرد این سفر و برنامه‌های پیش رو منشاء تحول در مسیر گسترش مناسبات فیمابین دو کشور در زمینه‌های مختلف باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان از روابط تاریخی دو کشور به عنوان فرصت یاد کرد، که اگرچه در مقاطعی از ناحیه برخی موضوعات ناشی از اقدامات طرف های ثالث تحت تاثیر قرار گرفته است، اما با اتخاذ رویکرد مناسب و متوازن میتواند در مسیر پیشرفت و توسعه مناسبات قرار گیرد.

دکتر امیر عبداللهیان در بخش همکاری‌های اقتصادی و با توجه به برگزاری دومین دور کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در جریان این سفر، ضرورت بازبینی همکاری‌های دوجانبه بر پایه ظرفیت های موجود برای افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری در دو طرف، و همچنین فعال سازی بخش های خصوصی اقتصادی در دو کشور و رفع موانع انجام مراودات و تبادل هیئت ها خصوصا در زمینه روادید را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان پذیرش متقابل گواهی واکسیناسیون کووید 19 بین دو کشور را گامی مهم در مسیر رفع موانع تردد و مراودات بین شهروندان دو کشور اعم از تجار ، دانشجویان ، اساتید و دیگر بخشها دانست و از آن به عنوان اقدامی خوب و شایسته یاد کرد.

دکتر امیر عبداللهیان حضور بیش از ٢۵٠٠ دانشجو و استاد ایرانی در مجارستان را فرصتی مناسب برای کمک به گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان با استقبال از رویکرد دولت مجارستان برای توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های فرهنگی، فعالیت و همکاری دو کشور در این حوزه را زمینه ساز همکاری‌های دیگر بخشها ذکر کرد.

پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در کشورمان و فراهم شدن زمینه برگزاری نشست دوم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، بر دیدگاه کشورش در زمینه همکاری بر اساس احترام متقابل تاکید کرد.

وزیر خارجه مجارستان مردم این کشور را دارای علقه‌های فرهنگی دانست و ازاین رو علاقمندی و احترام مردم مجارستان به کشورمان به جهت قدمت تاریخی، فرهنگی و تمدنی را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد همکاری در حوزه میراث فرهنگی و موزه‌ها بین دوکشور شکل گیرد.

وی با اشاره به هیئت اقتصادی همراه خود برای برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌ها، تبادلات تجاری فیمابین و همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت را مورد تشریح قرار داد.

وزیر خارجه مجارستان همچنین دیدگاه کشورش در حوزه گسترش همکاری‌ها با شرق و آسیا بر پایه سیاست دولت این کشور از سال 2010 را تشریح کرد.

آخرین تحولات در افغانستان خصوصا در حوزه آوارگان، گروه‌های تروریستی و افراطی در این کشور، تشریح دیدگاه اصولی کشورمان برای برقراری حکومت فراگیر و با حضور همه اقوام، شرایط سخت و مضایق موجود برای مردم افغانستان در زمینه غذا و دارو، قدردانی از اهدای واکسن از سوی دولت مجارستان برای استفاده در واکسیناسیون مردم افغانستان، تشریح دستاورد های نشست همسایگان افغانستان در کشورمان، موضوعات مربوط به مهاجرت افغانستانی‌ها به دیگر کشورها در اثر شرایط حاضر، تحولات و دیدگاه‌های مختلف در اتحادیه اروپایی و همچنین همکاری‌ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی و گفتگو های وین از جمله دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مجارستان در این دیدار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا