نشست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو

دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس جمهوری آذربایجان

در دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس جمهوری آذربایجان گسترش مناسبات دو کشور و تحولات منطقه ای مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

در این ملاقات که در روز چهارشنبه 1 دی 1400 صورت گرفت، دکتر امیرعبداللهیان اراده مقامات عالی دو کشور مبنی بر گسترش روابط دو جانبه و اشتراکات منحصر به فرد جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را مورد تاکید قرار داده و اظهار داشت روابط دو کشور فصل جدیدی را آغاز کرده است و این امر آثار مثبتی برای دو کشور خواهد داشت. ما آماده نهایی کردن تمام پروژه‌های قبلی و بنیان توافقات جدید میان دو کشور هستیم.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حضور جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات موسوم به ۳+۳، این گونه همکاری‌ها را به نفع تحکیم صلح و ثبات در منطقه توصیف و تاکید نمود نیروهای فرامنطقه ای حق دخالت در مسائل منطقه را ندارند و کشورهای منطقه، خود می‌توانند مشکلات آن را حل کنند.
در این دیدار الهام علیف، رئیس جمهوری آذربایجان بر اهمیت روابط دو کشور همسایه و مسلمان اشاره کرد و افزود: مایلیم این روابط را در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گسترش دهیم. پروژه‌های مهم بین دو کشور بایستی نهایی شوند.‌
الهام علیف تاکید کرد که مسائل منطقه ای بایستی توسط کشورهای منطقه ای حل و فصل شود و ما با دخالت کشورهای خارج از منطقه در مسائل منطقه ای مخالف هستیم. ما اتصالات منطقه ای را برای همه کشورهای منطقه مفید می دانیم.
رئیس جمهور آذربایجان دیدار اخیر خویش با دکتر رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو اکو را یادآور شد و آن را مثمربخش خواند.


نشست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آدربایجان در باکو

دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفتگوهای خود با مقامات عالی رتبه جمهوری آذربایجان در باکو، عصر روز چهارشنبه 1 دی 1400 با جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه آن کشور دیدار و در زمینه همکاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و راه های گسترش آن تبادل نظر نمود.‌

2021122220161553527615483

در این ملاقات دکتر امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار روسای جمهور در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو اکو در عشق آباد، اراده رهبران دو کشور را زمینه ساز گسترش و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات فیمابین عنوان کرد و تاکید نمود موضوعات همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و راه‌های گسترش آن بایستی همواره در دستور کار وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور باشد.
وزیر امور خارجه کشورمان اهمیت همکاری‌ها در زمینه ترانزیت و انرژی را یادآور شد و در عین حال ادامه این همکاری‌ها در سایر عرصه‌های اقتصادی از جمله تشویق و گسترش تعامل و مراودات میان بخش های خصوصی دو کشور را مورد تاکید قرار داد.
دکتر امیرعبداللهیان آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای صدور خدمات فنی و مهندسی و به کارگیری سایر توانمندی‌های کشور در زمینه‌های مورد نیاز به منظور بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان اعلام کرد و اهمیت اقدام در این زمینه را برای کمک به تسریع در توسعه این مناطق یادآور شد.
دو وزیر اهمیت تداوم کار کمیته مشترک همکاری‌های رسانه ای را مورد تاکید قرار دادند.
در این ملاقات وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس سران اکو در عشق آباد را بسیار مهم و گفتگوها و توافقات دو رئیس جمهور را نقشه راه روابط نوین دو کشور خواند. جیحون بایراموف همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه‌های ترانزیت و انرژی را مهم و راهبردی دانست و همکاری در عرصه سازمان‌ها و نهادهای بین المللی از جمله سازمان اکو را مفید و رو به جلو ارزیابی کرد.
در این دیدار دکتر امیرعبداللهیان از همتای خود برای سفر به ایران دعوت نمود. وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ضمن استقبال از دعوت، اظهار داشت در آینده ای نزدیک به تهران سفر خواهد کرد.
همچنین توافق گردید در ادامه گفتگوهای وزرا، معاونین سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه به منظور بررسی و ارزیابی موضوعات مرتبط با گسترش و تعمیق روابط دو کشور نشست برگزار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا