دیدار وزیر علوم ونزوئلا با معاون علمی رییس‌جمهور؛ آمادگی همکاری فناورانه با ونزوئلا

در دیدار معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و وزیر علوم ونزوئلا، زمینه‌های همکاری در حوزه‌های گوناگون فناوری به ویژه دارویی و پزشکی با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان بررسی شد.

اواخر خرداد ماه 1401 گابریلا خمینس، وزیرعلوم و فناوری ونزوئلا که در همراهی رئیس جمهور ونزوئلا به ایران سفر کرده بودند از iHiT نمایشگاه دائمی محصولات دانش‌بنیان بازدید کرده و با سورنا ستاری، معاون علمی ریاست جمهوری و مهدی قلعه‌نوی، رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ریاست جمهوری به گفت و گو نشستند. در انتهای این نشست خانم خمینس از داشتن همکاری‌های علمی و فناورانه با ایران اظهار علاقه کردند. صبح امروز در ادامه دیدارهای انجام شده، خمینس طی جلسه‌ای با ستاری و قلعه‌نوی به امکان پیاده‌سازی برنامه‌های دوجانبه فناورانه با ایران پرداخت.

ستاری در این دیدار با بیان این که توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق زمینه را برای همکاری‌های فناورانه و نوآورانه با کشورهای دوست فراهم کرده است، عنوان کرد: ایران در ساخت واکسن های انسانی و حیوانی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان به توانمندی قابل توجهی دست یافته و زمینه توسعه فناوری و تجاری سازی بسیاری از واکسن های مورد نیاز کشور فراهم است. همین توانمندی می‌تواند محور صادارت محصولات ایران‌ساخت و تعامل فناورانه با شور ونزوئلا خواهد بود.

satarive

ستاری با بیان این‌که علاوه بر بخش‌های توانمند دولتی در ایران، شرکت‌های بخش خصوصی وارد عرصه تولید دارو و تجهیزات پزشکی شده‌اند، ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند تحقیق و توسعه‌ای فراتر از بخش های دولتی ایجاد کنند. اکثر این واکسن‌ها اکنون توسط شرکت‌های دانش‌بنیانی تولید می‌شود که واحدهای تحقیق و توسعه خود را گسترش داده‌اند.

وی با تاکید بر ضرورت تعریف سازوکار مشخص در تاییدیه‌ها و تبادلات مالی عنوان کرد: یکی از چالش‌های تعاملات فناورانه، سازوکار مبادلات مالی بین دو کشور است که باید با تعاملات دو سویه راهکاری برای آن تمهید شود چراکه شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، از بخش خصوصی هستند و باید مسیری هموار و اطمینان بخش برای تبادلات مالی آن‌ها تعریف شود البته شرکت های دانش بنیان عمدتا برای رویارویی با تحریم ها، ابزارهای نواورانه ای به کار می‌بندند.

وی افزود: باید برای ورود محصولات ایرا‌ن‌ساخت به بازار ونزوئلا، به ویژه در حوزه دارویی و پزشکی، سازوکاری مشخص برای تاییدیه ها و استانداردها تعریف و به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شود.این فرآیند باید در بک سازوکار مشخص و تسهیل شده صورت بگیرد.

وی با اشاره به آمادگی حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در نمایشگاه ونزوئلا عنوان کرد: بیش از 75 شرکت دانش‌بنیان برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند و برای توسعه این همکاری، باید از سوی ونزویلا نیز شرکت های متناطر در ونزویلا مشخص شود تا دو طرف به یک همکاری مشترک برسند. ایران آمادگی دارد تا در هریک از زمینه‌های فناوری، به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان با ونزوئلا تعاملی فناورانه داشته باشد.

venezu

گابریلا خیمنس وزیر علوم ونزوئلا در این دیدار با بیان این‌که توانمندی ایران در حوزه‌های پزشکی، دارویی‌ محور مناسبی برای همکاری‌های دوکشور است ادامه داد: حوزه‌هایی چون تجهیزات پزشکی و سلامت، فناوری‌های دام‌داری، کشت گیاهان دارویی، داروهای بهداشت و سلامت دام، کشاورزی، مواد پیشرفته، زیست محیطی از محورهایی است که ونزوئلا علاقه دارد از توانمندی ایران استفاده کند.

وی با بیان این‌که ایران می‌تواند به بخش سلامت ونزوئلا کمک چشمگیری داشته باشد ادامه داد: بخش دارویی بیش‌ترین آسیب را به دلیل تحریم ها مواجه شده است و نیازمند مواد اولیه و مواد فعال دارویی هستیم. این مواد در زمینه تمامی داروها از جمله شیمیایی زیستی نوترکیب و امثال آن را شامل میشود. به طور خاص داروهای ضد سرطان، شتابدهنده های خطی و تجهیزات تولی داروهای تاص نیازمندی فناوراته داریم.

خیمنس افزود: محققان ما که در ماه آگوست قرار است برای تعامل علمی با موسسه رویان به ایران سفر می کنند؛ تجارب و داشته‌های علمی خود را با همتایان ایرانی به اشتراک بگذارند. سلول‌های بنیادی یکی از محورهایی است که علاقه داریم تجاربمان را با ایران به اشتراک بگذاریم واز دستاوردهای ایران استفاده کنیم.

وزیر علوم ونزوئلا با اشاره به ظرفیت این کشور در حوزه گیاهان دارویی گفت: ونزوئلا نهمین کشور دنیا از حیث تنوع زیستی است و آمادگی داریم در حوزه گیاهان دارویی همکاری داشته باشیم. این موضوع برای دو کشور یک فرصت خواهد بود تا از این ظرفیت بکر برای توسعه فناوری استفاده کنند.

خیمنس همچنین از معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و تیم ایشان برای سفر به ونزوئلا و بازدید از توانمندی‌های فناورانه این کشور در جهت توسعه تعاملات دعوت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا