افتتاح سیزدهمین نمایشگاه فناوری‌نانو با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

صبح روز شنبه نهم مهرماه ۱۴۰۱، سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو با حضور بیش از ۱۶۰ شرکت تولیدی و ارائه‌دهنده خدمات نانویی، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد. علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۸ صبح تا ۱۵ از این نمایشگاه در سالن‌های ۵، ۶ و ۴۴ (سالن خلیج فارس) بازدید کنند.

بیش از ۱۶۰ شرکت در نمایشگاه نانو در حوزه‌های مختلفی نظیر نفت و انرژی، بهداشت و سلامت، آب و محیط زیست، کشاورزی و بسته‌بندی، خودرو، رنگ و پوشش، ساختمان، منسوجات و مواد پیشرفته حضور دارند.

این نمایشگاه موقعیت مناسبی برای همکاری‌ فناورانه میان استارت‌آپ‌ها و فعالان اکوسیستم نوآوری کشور در مسیر تجاری‌سازی محصولات فراهم می‌آورد. از تمامی سرمایه‌گذاران، شتابدهنده‌ها، مسئولان، صاحبان صنایع و فعالان علاقه‌مند در اکوسیستم نوآوری کشور دعوت به عمل می‌آید تا از این نمایشگاه بازدید کنند. در غرفه نانواستارت‌آپ، ۴۰ استارت‌آپ بیش از ۱۰۰ محصول فناورانه خود را در معرض نمایش مخاطبان قرار خواهند داد.

یکی از برنامه‌های ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو در نمایشگاه ایران‌نانو ۱۴۰۱، دعوت و پذیرش مهمانان خارجی از سراسر جهان با همکاری وزارت امور خارجه است. هدف از حضور این هیات در نمایشگاه، مذاکره تجاری با شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در نمایشگاه ایران نانو است. میهمانان از کشورهای مختلف نظیر برونئی، مالزی، تایلند، چین، سوریه، هند، مکزیک، ترکیه و ارمنستان در حوزه‌های تخصصی مختلف در نمایشگاه ایران‌نانو۱۴۰۱ حضور خواهند داشت، تا علاوه بر بازدید از نمایشگاه، جلساتی با شرکت‌های نانویی ایرانی برای همکاری مشترک داشته باشند.

دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: الگوهای موفقی در حوزه تولید داریم و یکی از افتخارات کشور؛ تولید قابل قبول محصولات نانوفناوری است. محصولاتی که با کمک مجموعه‌های مختلف و شرکت های دانش بنیان توسعه یافته‌اند. ایران تجربه زیستی موفقی در این حوزه دارد این تجربه در سالی که طلیعه توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان است می تواند به رقم خوردن اتفاقات خوبی در کشور منجر شود.

وی افزود: یکی از مشکلات بزرگ در کشور مساله خام فروشی مواد است که باید با کمک شرکت های دانش بنیان و جوانان توانمند به آن پاسخ دهیم و از این معضل جلوگیری کنیم. چون مواد اولیه ثروت ملی کشور است.

دهقانی فیروزآبادی همچنین بیان کرد: ما کشور ثروتمندی در حوزه معدن و نفت هستیم اما آنچه که ارزش افزوده برای کشور به همراه دارد حوزه فناوری و توجه به آن است. باید به این باور برسیم که اقتصاد مبتنی بر تجارت صرف؛ ثروت زا نیست. قطعا حمایت و توسعه شرکت های دانش بنیان را در قالب برنامه های جدی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می کنیم تا رونق ملی اتفاق بیفتد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: همراهی دستگاه های دولتی با زیست بوم فناوری و نوآوری مهم ترین ابزار کمکی در این حوزه است. به طور مثال وقتی این زیست بوم و جهش تولید دانش بنیان به یکی از دغدغه های جدی مقام معظم رهبری بدل شده است یا وزیر جهاد کشاورزی با همه توان و جدیت خود به حوزه دانش بنیان توجه دارد و مساله و چالش مطرح می کند یعنی توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان در کشور به مرحله خوبی رسیده است و کشور این آمادگی را دارد تا بازار ملی خود را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهد.

وی افزود: مردم ایران بسیار باهوش هستند، ما نقدینگی زیادی در کشور داریم که مردم می توانند با کمک آنها اتفافات بزرگی رقم بزنند. اگر بتوانیم نشان دهیم که سرمایه گذاری در حوزه های فناورانه منفعت بالایی دارد و قابل قیاس با دیگر حوزه ها نیست خودبخود سرمایه های مردمی به این سمت سرازیر می شود.

به گفته دهقانی فیروزآبادی؛ کمک کردن به بحث بورسی شدن شرکت‌های دانش بنیان، کمک به توسعه صندوق های پژوهشی و خطر پذیر و توسعه مدل های تامین مالی از این دست، مهم ترین اولویت های ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: ما در کشور نقاط مثبت و امتیازات ویژه ای در حوزه علمی و فناوری داریم. برنامه جدی ما این است که پیشران‌های اقتصاد کشور را که با توجه به مزیت های سرزمینی و استعدادها و توانمندی‌های کشور شناسایی کرده ایم را با اجرای 5-6 تا برنامه ملی بزرگ جلو ببریم و با کمک آنها شبکه‌های دانش‌‌بنیان‌ها را هدفمند و بر اساس اولویت های بازار کشور ایجاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا