توسعه تعاملات فناورانه ایران و ونزوئلا؛ خمینس: دستاوردهای فناورانه ایران، الگویی بسیار ارزشمند و زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های دو کشور است

روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با اشاره به نقش محوری این معاونت در تحول دستگاه‌ها و هماهنگی به منظور توسعه و رونق اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری نیاز محور گفت: معاونت علمی و فناوری طی سال‌های اخیر در ایران، نقشی مهم و راهبردی را برای توسعه علم و فناوری ایفا کرده است و با توجه به اهمیت و جایگاه اقتصاد در این حوزه، دولت سکان‌داری و توسعه اقتصاد دانش بنیان را نیز به این معاونت محول کرده است. بنابراین حضور شما را در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان خوش‌آمد می‌گویم.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به وجود ظرفیت‌های گسترده تعامل و همکاری فناوری و بازارمبنا میان ایران و ونزوئلا، عنوان کرد: آشنایی ونزوئلا با توانمندی‌های دانشی و فناورانه ایران همچون پژوهشگاه رویان، مایه خرسندی و زمینه‌ساز افزایش همکاری‌های فناورانه است. من پیش از مسولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، رییس جهاد دانشگاهی بودم که موسسه رویان زیرمجموعه آن فعالیت دارد. این موسسه ضمن آن که از توان علمی بالا و ظرفیت‌های پژوهشی بسیار خوبی در زمینه ناباروری برخوردار است، توانمندی‌های خود را در درمان ناباروری به اثبات رسانده است. در ایران موسسات و مراکز دانش بنیان متعددی وجود دارد که می تواند زمینه ساز همکاری های ایران و ونزوئلا باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با بیان این‌که ونزوئلا یک کشور ثروتمند از حیث منابع طبیعی و نیروی انسانی است، عنوان کرد: علاقه‌مندیم در حوزه های کلان همچون سلول های بنیادی، نانوفناوری، زیست‌فناوری، کشاورزی و دامداری و سایر حوزه‌های راهبردی، همکاری داشته باشیم.

وی با اشاره به پررنگ شدن نقش و جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد ایران افزود: خوشبختانه شرکت های دانش بنیان به مرحله و جایگاهی دست یافته‌اند که نقش و تاثیرگذاری آنان در اقتصاد، اجتناب ناپذیر است و با توجه به دوستی و همکاری دیرینه دو کشور، تعامل بر محور شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند نقش مهمی در توسعه پایدار دو کشور ایفا کند.

دهقانی فیروزآبادی، با بیان این‌که هماهنگی و تعامل میان دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه ها برای همکاری‌های فناورانه امری ضروری است، گفت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در دوره جدید فعالیت‌های خود، بر ایجاد هماهنگی و توسعه همکاری میان وزارتخانه ها و دستگاه‌ها برای انجام نقش و وظایفشان در اقتصاد دانش بنیان تأکید و اهتمام دارد. اقتصاد دانش‌بنیان امری است که در هماهنگی و هم افزایی میان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها به توسعه واقعی خود می‌رسد.

نقش بازارمحوری خانه‌های نوآوری و فناوری

 معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با اشاره به ضرورت نقش آفر نیازمحور و مبتنی بر بازار خانه‌های نوآوری و فناوری از جمله در کشور ونزوئلا عنوان کرد: یک مساله مهم و محورهای همکاری ایران و ونزوئلا، خانه‌ فناوری و نوآوری ایران در ونزوئلا است. در این خانه ‌باید رویکرد نیاز محوری و شناخت نیاز بازار در اولویت قرار بگیرد. اگرچه در شروع همکاری، رویکرد عرضه‌محور می تواند شروعی برای همکاری‌ها باشد، اما همکاری پایدار و توسعه واقعی، هنگامی شکل می گیرد که شناخت بازار و نیازها از کشورها محقق شود

دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر این که خانه نوآوری نباید محلی صرفاً برای نمایش دستاوردها و محصولات باشد، عنوان کرد: ما باید در خانه نوآوری متخصصان مقیم داشته باشیم که مانند رایزنان فرهنگی، نقش رایزنان علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان را ایفا کنند.

وی با اشاره به حضور رایزنان فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در ونزوئلا، عنوان کرد: اگر نیروهای متخصص در ونزوئلا مقیم باشند و بتوانند ارتباطی با صنایع و نیازهای آن کشور بگیرند، نیازها به صورت واقعی‌تری شناسایی شده و فرصت‌های واقعی تری برای همکاری فراهم خواهد شد.این نوع نگرش موجب می شود فرصت های همکاری به صورت خودکار شکل بگیرد و نیاز چندانی برای مداخله دولت ها نخواهد بود. بنابراین تقاضا دارم فرصت برای اقامت متخصصان و ایجاد زمینه ارتباطات با صنایع فراهم شود.

photo 2022 11 14 14 54 41

توسعه همکاری‌های دانشی و فناورانه

در بخش دیگری از این نشست، گابریلا خمینس وزیر علوم و معاون رئیس جمهور ونزوئلا نیز در این نشست با اشاره به دستاوردها و ظرفیت‌های علمی و فناورانه تحسین برانگیز و قابل اعتنای ایران عنوان کرد: هرگاه به ایران سفر می‌کنم، این احساس را دارم که در کشور خودم حضور دارم و مشاهده توانمندی‌ها و دستاوردهای فناورانه ایران، الگویی بسیار ارزشمند و زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های دو کشور است. طی بازدیدی که از مؤسسه رویان و آشنایی با فعالیتهای این مؤسسه داشتم، دریافتم که ایران از چه ظرفیت‌های قابل اعتنایی در توسعه دانشی و فناورانه به ویژه در حوزه سلول‌درمانی برخوردار است.

وی با اشاره به توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه ایران و ونزوئلا به ویژه در دوران کرونا عنوان کرد: همکاری ایران و ونزوئلا در دوران کرونا و با توجه به اهمیت این موضوع، افزایش یافت. خوشبختانه توانستیم از توانمندی های فناورانه ایران در حوزه کیت‌های تشخیصی بهره ببریم. این کیت‌ها کارآمدی خود را به اثبات رساندند و نتایج آزمایش‌ها نشان داد که، کیت‌های ساخت ایران، از کارآمدی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین دوتن از محققان ونزوئلایی به مدت ۴ ماه را در موسسه رویان پشت سر گذاشته و یک تجربه امید بخش گران بها و ارزنده برای ونزوئلا به ارمغان خواهد آورد.

خمینس، با تاکید بر این که باید این تعامل و همکاری ها افزایش یابد، ادامه داد: پذیرای دانشمندان ایرانی در کاراکاس هستیم و در قالب یک همکاری مشترک، دانشمندان و محققان ونزوئلایی در مراکز علمی و تحقیقاتی ایرانی مستقر شوند. برای توسعه یک پارک علم و فناوری مشترک آماده هستیم. اخیرا در ونزوئلا  یک مرکز تحقیقاتی سلول های بنیادی ایجاد شده است که پیوند سلول مادر قرنیه را برای نخستین بار در آمریکای لاتین انجام دهیم. ظرفیت‌های این مجموعه نیز می‌تواند هم‌راستا با توانمندی‌های دانشمندان ایرانی، به دستاوردهای قابل توجهی برسد.

وزیر علوم و معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا، با اشاره به همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و صنایع ونزوئلایی در قالب نمایشگاه شرکت‌های ایرانی کاراکاس عنوان کرد: دو ماه قبل، نخستین نمایشگاه شرکت‌های دانش بنیان در ونزوئلا را شاهد بودیم و شرکت‌های ایرانی، در تحقق این نمایشگاه، همکاری کردند. در این رویداد ۲۰۰ شرکت حضور داشتند و۶۰ قرارداد همکاری منعقدشد. تلاش کردیم زمینه تعامل و هم افزایی شرکت ها با یکدیگر فراهم شود و بتوانند با همتایان خود همکاری های فناورانه و اقتصادی داشته باشند. وی با تاکید بر این که برای توسعه همکاری شرکت‌های دو کشور، باید زمینه های لازم برای ارایه زیرساخت‌ها به شرکت‌ها، تضمین انجام توافقات صورت گرفته و سازوکارهای حمایتی تعریف شود، از معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری برای حضور در ونزوئلا و بازدید از پارک علم و فناوری این کشور دعوت کرد.

قلعه‌نوی رئیس مرکز تعاملات

شکل‌گیری همکاری‌های فناورانه در قالب کمیته مشترک

مهندس قلعه نوی رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علمی و فناوری نیز در این نشست با اشاره به مسئولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و ونزوئلا عنوان کرد: در نشست‌های مشترک و تعاملاتی که در قالب این کمیته صورت گرفته، توافقات خوب و بندهای متنوعی تدوین شده‌اند که می‌توانند زمینه ساز افزایش همکاری ها در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

وی افزود: از میان ۶۰ تفاهم منعقد شده در نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در ونزوئلا اکنون ۵ تفاهم به مرحله قرارداد رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا