تولید محصولات و تجهیزات نانو 6 برابر و بازار بومی تقویت شد

مجموع محصولات و تجهیزات نانویی تولید شده در کشور از سال 92 تا پایان سال 1400 بیش از 6 برابر شده است.

بر اساس گزارش ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در کشور 1376 محصول نانو شامل محصولات نانویی و دستگاه یا تجهیزات نانو تولید شده است. محصول نانویی به هر نوع محصول حاوی نانوماده که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبودیافته و یا مبتنی بر فناوری نانو باشد؛ گفته می شود.

باید مقیاس نانویی این محصولات و خواص ناشی از این مقیاس توسط واحد ارزیابی محصولات در ستاد نانو بررسی و تأییدیه نانومقیاس به آنها اعطا شده باشد. بر اساس همین ملاک و معیار؛ مجموع محصولات و تجهیزات نانویی تولید شده در کشور از سال 92 تا پایان سال 1400 بیش از 6 برابر شده است.

شرکت‌های تولیدی در حوزه فناوری نانو، شامل دو دسته شرکت‌های تولیدکننده محصولات و سازنده تجهیزات نانو می‌شوند که آمارها تا پایان آذرماه سال 1401 حکایت از فعالیت بیش از 271 شرکت تولیدکننده محصول نانو و 64 شرکت سازنده تجهیزات نانو دارد.

در سال 1400 شرکت های فناوری نانو موفق به صادرات محصولات این فناوری به ارزش 62 میلیون دلار شده اند. پس از سال 98 که کمترین مقدار و سهم صادرات محصولات نانو ساخت ایران ثبت شد، حجم صادرات روند صعودی گرفته است و در سال 1400 نسبت به سال قبل 53 درصد رشد داشت با این حال سهم 7 درصدی صادرات از کل بازار نانو تغییر چندانی نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا