دهقانی: برگزاری تورهای علمی و فناورانه نخبگان برنامه Connect و شکل‌گیری 200 شرکت جدید در حوزه تجهیزات سلامت

دهقانی، از برگزاری تورهای علمی و فناوری با هدف تعامل میان نیروی انسانی نخبه؛ نخبگان ایرانی غیر مقیم که در قالب برنامه «همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور» یا «کانکت» به کشور بازگشته‌اند و شرکت‌های توانمند حوزه تجهیزات پزشکی حاضر در ایران هلث خبر داد و افزود: روز گذشته بالغ بر 70 نفر از این افراد در قالب یک تور علمی و فناوری متشکل از نخبگان تشکیل و از این دستاوردها بازدید کردند. این بازدیدها فرصتی را فراهم می‌آورد تا ضمن آشنایی نخبگان با توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، فرصت جذب و همکاری آنان در این کسب و کارها فراهم شود.

 

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در سومین روز از بیست و چهارمین نمایشگاه «ایران هلث» و در حاشیه بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر در این نمایشگاه، از پویایی و حرکت روبه‌رشد شرکت‌های حاضر در این رویداد گفت و ادامه داد: نمایشگاه ایران هلث امسال، به اذعان شرکت‌کنندگان آن نسبت به سال‌های پیش بسیار پرشورتر و پراستقبال‌تر برگزار شده و شاهد اتفاقات بسیار خوبی است. همچنین نمایشگاه امسال یک اتفاق خوب دیگر را در کنار خود دارد و آن هم بازدید نخبگان دانشگاهی و نخبگان ایرانی غیر مقیم است که در قالب برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور یا «کانکت» به کشور بازگشته‌اند و این مهم از دستاوردها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این رویداد فناورانه است.

دهقانی، از برگزاری تورهای علمی و فناوری با هدف تعامل میان نیروی انسانی نخبه و شرکت‌های توانمند حوزه تجهیزات پزشکی حاضر در ایران هلث خبر داد و افزود: روز گذشته بالغ بر 70 نفر از این افراد در قالب یک تور علمی و فناوری متشکل از نخبگان تشکیل و از این دستاوردها بازدید کردند. این بازدیدها فرصتی را فراهم می‌آورد تا ضمن آشنایی نخبگان با توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، فرصت جذب و همکاری آنان در این کسب و کارها فراهم شود.

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در بازارهای بین‌المللی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، حوزه پزشکی را یکی از حوزه های پیشران علمی در دنیا دانست و افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور هستند که میدان رقابت را در دست دارند. پس این که به زودی طی چند سال آینده تمامی شرکت‌های حوزه سلامت از جنس دانش‌بنیان باشند، دور از ذهن نیست چراکه حوزه سلامت مدام در حال توسعه است و حوزه پزشکی معادل با فناوری‌های جدید و نو شناخته می‌شود. کشورمان نیز توجه بسیار خوبی به این حوزه دارد و خوشبختانه دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه پزشکی داریم. در مذاکرات  و تعاملات بین المللی از نظر همه کشورهای دنیا در حوزه پزشکی توانمندی بالایی داریم و ایران را به عنوان یک کشور توانمند در تجهیزات پزشکی، دارو و ملزومات سلامت می‌شناسند. حوزه دانش بنیان سلامت و پزشکی یکی از بزرگ‌ترین زمینه‌ها برای ایجاد اشتغال و همچنین تعاملات بین‌المللی فناورانه است.

دهقانی در مورد توانمندی‌های صنعت دارویی ایران گفت: در صنعت دارویی توجه ویژه ای به پیاده سازی زنجیره ارزش داخلی شده است به نحوی که دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت داروسازی و زیست فناوری کشور نیز هم اکنون به صورت داخلی تولید می‌شود که هم از نظر قیمت و هم از نظر کارایی و کیفیت امکان رقابت با بسیاری از برندهای معتبر و روز دنیا را دارند. هم اکنون ۳۴۰ شرکت دانش بنیان در زیست‌بوم فناوری‌ها و نوآوری‌های سلامت فعالیت دارند و ضمن تامین نیازهای کشور، برای حضور در بازارهای بین‌المللی از ظرفیت کافی برخوردارند.

ایجاد 200 استارتاپ سلامت و ارتقای 50 شرکت دانش‌بنیان

دهقانی، با اشاره به در اولویت بودن حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، افزود: در نمایشگاه ایران هلث با همکاران اتحادیه صادر کنندگان تجهیزات پزشکی، شرکت‌های دانش‌بنیان مقدمات اولیه توافق آن مطرح شد، ایجاد 200 شرکت جدید و نوپا در دل شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ فعال در حوزه تجهیزات پزشکی بود. شرکتی که توانسته بازار خوبی را به دست بیاورد و صاحب نام و نشان شده، متعهد می‌شود با حمایت معاونت علمی، زمینه را برای ایجاد 10 تا 15 شرکت جدید در حوزه مرتبط فراهم کند. شرکت‌هایی که بازار، فرصت‌ها و توانمندی‌ها را می‌شناسند و از زیرساخت، تجربه و امکانات کافی برخوردار هستند،  فرصت خوبی را برای شکل‌گرفتن شرکت‌های جدید، مهیا خواهند کرد.

وی دومین زمینه حمایت را از ارتقای شرکت‌ها دانست و گفت: شرکت‌هایی در بازار سلامت فعالیت دارند که به حد مطلوبی از اندازه و توانمندی رسیده و اکنون به Scaleup نیاز دارند. تسهیلات کم بهره، ارزان قیمت، معافیت‌های مالیاتی و سایر تسهیلات به این شرکت‌ها کمک می‌کند تا ارتقای چند برابری داشته باشند. اگر بتوانیم زمینه شکل گرفتن 200 شرکت جدید و ارتقای 50 شرکت موجود را فراهم کنیم، قطعاً سال آینده ایران هلث پربارتری هم خواهیم داشت.

بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی به عنوان فراگیرترین نمایشگاه صنعت سلامت کشور در روزهای ششم تا نهم خردادماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا