جزئیات تجارت ایران در بهار امسال/ چین همچنان بزرگترین شریک تجاری

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده، مجموع مبادلات بازرگانی ایران در بهار امسال به بیش از ۲۶ میلیارد دلار رسید که چین مانند سال‌های گذشته در صدر جدول شرکای تجاری ایران قرار دارد و مجموع مبادلات بازرگانی خود را با ایران را به رقمی بیش از ۷.۵ میلیارد دلار رسانده است.

جدیدترین گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که در سه ماهه نخست سال جاری میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی) بالغ بر ۳۵ میلیون و ۴۹۵ هزار تن، به ارزش ۱۲ میلیارد و ۴۶۲ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۲۴.۴۲ درصدی در وزن و کاهش ۸.۸۴ درصدی در ارزش دلاری داشته است.

همچنین میزان واردات کشور در این مدت با افزایشی یک درصدی در وزن و ۵.۷۹ درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ارقام هشت میلیون و ۵۵۷ هزار تن و ۱۴ میلیارد و ۱۹ هزار دلار رسیده است.

62654501

چین صدرنشین خریداران کالای ایرانی ماند

در بهار امسال بیشترین میزان صادرات ایران به مقصد کشورهای «چین»، با رقمی بالغ بر سه میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار و سهم ۲۸.۴۰ درصدی از کل ارزش صادرات، «عراق» با دو میلیارد و ۳۴۹ میلیون دلار و سهم ۱۸.۸۵ درصدی، «ترکیه» با یک میلیارد و و ۷۳۵ میلیون دلار و سهم ۱۳.۹۲ درصدی، امارات متحده عربی با یک میلیون و ۳۴۳ میلیون دلار و سهم ۱۰.۷۸ درصدی و هند با ۴۸۹ میلیون دلار و سهم ۳.۹۲ درصدی از کل  صادرات، صورت گرفته است.

امارات بزرگترین فروشنده در بازار ایران

در همین بازه زمانی، امارات متحده عربی با اختصاص رقمی بالغ بر چهار میلیارد و ۹۶ میلیون دلار و سهمی در حدود ۲۹.۲۲ درصد از کل ارزش واردات در جایگاه نخست کشورهای طرف معامله قرار گرفته است.

پس از آن، کشورهای «چین» با چهار میلیارد و ۳۶ میلیون دلار و سهم ۲۸.۷۹، درصدی، «ترکیه» با یک میلیون و ۵۳۸ میلیون دلار و سهم ۱۰.۹۷ درصدی، «آلمان» با ۵۴۸ میلیون دلار و سهم ۳.۹۱ درصدی و «هند» با ۵۰۱ میلیون دلار و سهم ۳.۵۷ درصدی از کل ارزش، واردات جزو کشورهای عمده طرف معامله واردات بوده اند.

ترانزیت خارجی

در سه ماهه نخست سال جاری میزان ترانزیت خارجی کشور در حدود سه میلیون و ۵۳۹ هزار تن بوده است که نسبت به رقم سه میلیون و ۸۴۱ هزار تن بهار سال گذشته کاهش ۷.۸۶ درصدی را تجربه کرده است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا