همکاری ایران و چین در ایجاد مراکز ملی فناوری‌های تحول‌آفرین

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و معاون دبیرکل حزب کمونیست چین دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نشست دیدار و گفت‌وگوی لی یی‌فی، معاون دبیرکل حزب کمونیست چین، چانگ هوا، سفیر جمهوری خلق چین در ایران و جمعی از سران علمی، فناوری و اقتصاد شین جیانگ با روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، معاونان و دبیران ستادها برگزار شد.

روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، در این نشست، فناوری را یکی از محورهای مفید و اثربخش در توسعه همکاری‌های ایران و سایر کشورها دانست و افزود: خوشبختانه توجه جدی ایران به مقوله علم و فناوری طی دهه‌های اخیر، پیگیری بحث‌های توسعه علم و فناوری با تاکیدات و توجهات عالی‌رتبه‌ترین مقام کشور، زمینه‌ای فراهم آورده است تا ایران دستاوردهای خوبی در حوزه علم و فناوری کسب و از علم و فناوری به عنوان یک محور کلیدی در تعاملات بین‌المللی استفاده کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های چین و ایران در همکاری‌های فناورانه و همکاری‌های اقتصادی گفت: در همین راستا، چین میزبان یک خانه فناوری و نوآوری ایران است که علاوه بر ارائه محصولات و خدمات دانش‌بنیان و فناورانه، به مثابه یک رایزن علمی و فناوری، در چین فعالیت دارد و امیدواریم بر بستر این خانه فناوری‌ و نوآوری، تعاملات اقتصادی بین شرکت‌های دو کشور، جدی‌تر شود. در سال های گذشته نیز فعالیت هایی بین دو کشور در حوزه جدید شکل گرفته که امیدواریم این همکاری ها توسعه پیدا کند.

1S0A0434

رئیس بنیاد ملی نخبگان، همکاری میان دو کشور در تبادل استادان و دانشجویان را یکی دیگر از محورهای همکاری دو کشور دانست و افزود: در ایران نیروی انسانی جوان و متخصص و محققین توانمندی داریم که به توسعه علم و فناوری علاقه‌مند هستند و دولت نیز توجهی ویژه به حمایت از آنان دارد. در همین راستا، همکاری در زمینه نیروی انسانی متخصص و توانمند می‌تواند یکی از سرفصل‌های همکاری باشد

دهقانی ادامه داد: معاونت علمی، به عنوان بازوی اجرایی رییس جمهوری در 3 عرصه علم، فناوری و اقتصادی کردن این دو حوزه فعالیت می‌کند و بنابراین، مخاطبان ما متخصصان تولید کننده علم، دانشمندان تولید کننده فناوری و فعالان بازار اقتصاد دانش‌بنیان هستند.

ایجاد 7 مرکز ملی در حوزه فناوری‌های تحول‌افرین

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، با اشاره به در اولویت قرار دادن فناوری‌های برهم‌زننده و تحول‌آفرین و توسعه آن‌ها در قالب «مراکز ملی فناوری و نوآوری» عنوان کرد: معاونت علمی، تمرکز و توجهی جدی را بر توسعه چند حوزه فناورانه خاص و تحول آفرین قرار داده است و با ایجاد زیرساخت‌ها یا مراکز ملی، به دنبال تربیت نیروی انسانی متخصص، توسعه فناوری در این حوزه‌ها و توسعه بازار اقتصاد دانش‌بنیان این حوزه‌ها است. از جمله این فناوری‌ها می‌توان به زیست فناوری نانوفناوری میکرو الکترونیک و هوش مصنوعی و فناوری هایی از این دست هستند.

دهقانی، با اشاره به  ایجاد حداقل ۷ مرکز بزرگ ملی در این حوزه ها برای برتری آینده برنانه ریزی شدا است و با امکانات و زیرساخت هایی که در اختیار دارند تربیت و ارتقای فعالیت های هزاران متخصص را فراهم می کنند و با توجه به طرفیت های دو کشور امادگی داریم در زمینه تولید علم در این عرصه ها همکاری کنیم.

وی افزود: همچنین در زمینه توسعه بازار نیز آماده هستیم تا در قالب همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان این همکاری را توسعه دهیم.

توانمندی ایران در همکاری‌های فناورانه و نوآورانه

لی یی‌فی، معاون دبیرکل حزب کمونیست چین نیز در این نشست، حمایت و انگیزه ایران برای توسعه تعاملات فناورانه را ارزنده و سازنده دانست و گفت: بازدید از خانه فناوری و نوآوری ایران در چین، نشان داد که ایران در زمینه توسعه فناوری برای بهبود زندگی، گام‌های اثرگذاری را برداشته است. ایران در صنعت، فناوری و نوآوری به ویژه در حوزه سلامت و بهبود زندگی مردم به دستاوردهای خوبی دست یافته که تحسین برانگیر بوده و نشان می‌دهد ایران برای مقابله با مشکلات و محدودیت‌ها، با استفاده از راهکارهای نوآورانه موفق بوده است و توانسته به توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌ها دست پیدا کند.

وی همچنین یکی از نقاط مشترک ایران و چین را در حوزه گیاهان دارویی دانست و افزود: چین نیز همچون ایران از ظرفیت بسیار خوبی در حوزه گیاهان دارویی برخوردار است و در خانه فناوری و نوآوری ایران نیز مشاهده کردم که ایران در حوزه درمان و تجهیزات پزشکی دستاوردهای خوبی دارد؛ این حوزه نیز یکی از محورهای تعاملات و همکاری های دوطرفه خواهد بود.

عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، هدف اصلی این سفر را تقویت همکاری های مختلف بین ایران و شین جیانگ برای توسعه همکاری‌های فناورانه و کمک به معیشت مردم دو کشور دانست و گفت: شین جیانگ با مساحت ۱۶۶ میلیون متر مربعی و جمعیت ۲۵ میلیون نفری و ۱.۷۷ تریلیون ین تولید ناخالص داخلی یکی از ظرفیت‌های اقتصادی بسیار خوب و دارای ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور است. ضمن این که شنزن به ایران بسیار نزدیک است و همین امر به توسعه همکاری ها کمک می کند.

یی‌فی همچنین از معاون علمی و فناوری رییس جمهور برای سفر به چین و شین جیانگ با هدف بازدید از دستاوردهای فناورانه و توسعه همکاری‌ها دعوت کرد.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا