صادرات “محصولات بیوتکنولوژی پزشکی” ایران به بیش از 30 کشور دنیا

“حسام‌الدین مدنی” رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی گفت: بیوتکنولوژی یک علم نوظهوری است که از 40 سال پیش در دنیا آغاز شده است. علوم  بیوتکنولوژی استفاده از موجودات زنده یا راهکارهایی است که از موجودات زنده برای تولیدات دارویی یا تشخیص‌های پزشکی یا درمان از این تکنیک‌ها برای افزایش سلامت سطح زندگی استفاده کنیم.

مدنی تصریح کرد: از حدود 25 سال پیش که علم بیوتکنولوژی به ایران ورود پیدا کرده و در مراکز تحقیقاتی و عملی ورود کرد ما از آن زمان سرگرم تولید محصولاتی هستیم که برای درمان بیماران صعب‌العلاج مثل بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر ما 28 نوع داروی بیوتکنولوژی پزشکی داریم که در کشور تولید می‌شود. از نظر تنوع تولیدی ما نخستین کشور در قاره آسیا هستیم اما از نظر توانمندی فناوری در رتبه سوم قرار داریم. ما حدود 15 داروی بیوتکنولوژی دیگر در تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان داریم که در حال کار هستند که پرونده‌های آنها به مرور به سازمان غذا و دارو رفته و مجوزهای آنها برای مصرف عموم صادر می‌شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی گفت‌: دو دارو امروز در کارآزمایی بالینی داریم و به غیر از این موارد در دو سال گذشته شرکت‌های  بیوتکنولوژی موفق شدند واکسن تولید کنند که واکسن “فخرا” یکی از این واکسن‌ها بود که دو روز پیش رونمایی شد. واکسن “پاستوکووک” دیگر واکسنی است که متعلق به انستیتو پاستور است.

مدنی گفت:‌ ما امروز صادرات محصولات بیوتکنولوژی پزشکی را به بیش از 30 کشور دنیا داریم که عمدتاً داروهای ضدسرطان و داروهای مخصوص بیماران MS و … است. سطح بیوتکنولوژی دارویی ایران در قاره آسیا یک سطح مناسبی است و تمام کشورهایی که با آنها ارتباط داریم ابراز رضایت کردند و حتی به نسبت داروهای هندی و چینی استقبال بیشتری از داروهای ایرانی شده است. ما به آمریکای لاتین و کشورهایی همچون ونزوئلا و پرو  و … داروهای ایرانی را صادر کردیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی گفت‌: 1.8 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی سالیانه در حوزه این داروها صورت گرفته است. این داروها در 10 سال گذشته حدود 8 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی ایجاد کرده است. در حال حاضر ما حجم صادرات امسال تا این ماه 30 میلیون دلار بوده است که حدود نیمی از صادرات صنعت دارویی کشور بوده است. 45 شرکت فعال  در  این رابطه در کشور فعالیت می‌کنند که همه آنها  دانش‌بنیان هستند.

مدنی در رابطه با نحوه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید داروها گفت:‌ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه حمایت‌ها و پشتیبانی خوبی از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام داده است. اغلب شرکت‌های دانش‌بنیان از دانشگاه‌ها بیرون می‌آید و به همین دلیل از لحاظ بنیه مالی بسیار ضعیف هستند و معاونت علمی در همین زمینه کمک‌های خوبی را انجام داده است و این شرکت‌ها توانستند محصولات خود را در مراحل تحقیق و توسعه به تولید رسانده و در نهایت نیز وارد بازار شوند.

وی ادامه داد:‌ شرکت‌های دانش‌بنیان باید بتوانند صادرات محصولات خود را داشته باشند و برای این امر نیازمند تسهیلاتی در امر صادرات هستیم که ان‌شاء‌الله مجلس محترم و قوه مجریه بتوانند در این زمینه کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا