چین یک گام نزدیک‌تر به حذف پول نقدی

بانک جونگوانکان (Zhongguancun bank) که به مشتریان خود در پکن خدمات ارائه می‌دهد یکی از این دو بانک خصوصی است که تصمیم دارد از ماه آوریل خدمات نقدی خود همچون برداشت سپرده و خدمات نقدی در دستگاه‌های ATM را حذف کند.

بانک خصوصی لیائونینگ واقع در استان لیائونینگ نیز دیگر بانکی است که خدمات نقدی خود را از ماه مارس متوقف خواهد کرد. این امر نشان از عزم بانک‌های چین برای حرکت به سمت بانکداری دیجیتال دارد.

در تعطیلات سال نوی چینی بسیاری از شرکت‌های این کشور ظرفیت خود را برای تجارت با یوان دیجیتال گسترش دادند. تنسنت به تازگی یوان دیجیتال را به عنوان گزینه پرداخت به وی‌چت اضافه کرده و غول تجارت الکترونیک JD نیز از پرداخت‌های یوان دیجیتال در خریدهای فروشگاه‌های آنلاین خود پشتیبانی می‌کند.

توقف خدمات پول نقدی در بانک‌ها ناراحتی مردم را برانگیخته است خصوصا با توجه به اینکه بانک مرکزی چین بارها به کسب و کارهای عادی هشدار داده که باید اسکناس و سکه را دریافت کنند.

اما بانک خصوصی لیائونینگ (تاسیس سال ۲۰۱۷) اعلام کرد تصمیم اخیرش مبنی بر توقف خدمات پول نقد با مجوز بانک مرکزی بوده است.

بانک جونگوانکان هم که در سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد تصمیم خود را در راستای گسترش خدمات آنلاین می‌داند.

بانک‌های خصوصی در چین با نظارت بیشتر دولت مواجه شده‌اند. برخی از این بانک‌ها نیز امید دارند بتوانند به نظام بانکداری اینترنتی بپیوندند اما با چالش‌های قانون‌گذاری در سال‌های اخیر رو به رو شده‌اند. تاکنون تنها ۴ بانک خصوصی تاییدیه‌های لازم برای خدمات فرامنطقه‌ای و اینترنتی را دریافت کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا