کاهش وابستگی به بازار جهانی در حوزه نانو

طراحی و ساخت تجهیزات ایران‌ساخت در کنار توسعه بازار داخلی؛ به تقویت روحیه خودباوری و خوداتکایی در میان متخصصان و فناوران کشور نیز کمک می کند.

یکی از مهم ترین شروط جهش تولید در کشور این است که متخصصان و تولیدکنندگان به این باور برسند که می توانند و حمایت می شوند. به همین دلیل تزریق خودباوری و حمایت از تولیدات آنها بهترین مسیری است که می تواند ایران را در راه رسیدن به خوداتکایی یاری کند. صنایع مختلفی هم در صدر این حمایت ها قرار دارند و با رشد آنها ایران در مسیر توسعه علمی و فناورانه گام خواهد برداشت.

یکی از آنها صنعت نانوفناوری است که رابطه تنگاتنگی با دیگر حوزه های فناورانه دارد و طراحی و تولید تجهیزات و دستگاه های کاربردی در این حوزه قطعا ایران را در لیست کشورهای توسعه یافته قرار خواهد داد. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از تلاش گران این حوزه کمک کرده است تا 61 شرکت ایرانی به این باور برسند که می توانند و 226 دستگاه پیشرفته و کاربردی در حوزه نانوفناوری را تولید کنند و بسازند.

نباید فراموش کنیم که آموزش و پژوهش در فناوری نانو، متکی به تجهیزات پیشرفته‌ای است که عموما تهیه آنها از خارج با مشکل مواجه است و از طرفی بدون ورود به عرصه ساخت این تجهیزات، کشور نمی‌تواند به نوآوری و پویایی در تولید محصولات جدید برسد. به همین دلیل ایران ساخت شدن این تجهیزات برای توسعه بازار داخلی بسیار حیاتی و مهم است.

همین تلاش ها طی 16 سال گذشته، به ثبت 324 پتنت نانو ایران در دفاتر ثبت پتنت معتبر از قبیل دفتر آمریکا (USPTO) و اروپا (EPO) منجر شده است. یعنی یک ارتباط تنگاتنگ میان توسعه علمی و توسعه صنعتی کشور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا