ربات‌های شست‌وشوی پنل خورشیدی ساخت ایران

وجود گرد و غبار روی پنل‌های خورشیدی موجب کاهش راندمان آنها می‌شود. برای تمیز کردن پنل‌ها از ربات‌های خارجی استفاده می‌شود که دارای معایبی هستند. مهندسان کشور با رفع این ایرادها، رباتی برای شست و شو ارائه کردند که بدون آنکه پنل‌های خورشیدی از مدار تولید خارج شود، عملیات شست و شو را اجرایی می‌کنند.

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، از طراحی و تولید صنعتی ربات‌های شست‌وشوی پنل‌های خورشیدی خبر داد و گفت: این دستگاه یک همکاری فناورانه میان یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری با ما بوده است که منجر به تولید یک محصول پایدار برای کاربرد در نیروگاه‌های خورشیدی شده است.

وی با بیان اینکه این شرکت سرمایه‌گذاری دارای ۱۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی است، اظهار کرد: این دستگاه رباتیک شست و شوی پنل‌های خورشیدی تاکنون ۳ نسل آن به تولید رسیده است و در نسخه آخر توانستیم ۶ قرارداد تجاری‌سازی این محصول منعقد کنیم.

وی به مکانیزم عملکرد این محصول اشاره کرد و یادآور شد: پنل‌های خورشیدی زمانی که نصب می‌شوند، گرد و غبار، عملکرد این پنل‌ها را از ۵ تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. برای رفع این معضل چند راهکار وجود دارد که می‌تواند از افت راندمان این پنل‌ها جلوگیری کند.

وی، یکی از این راهکارها را شست و شوی پنل‌ها از سوی نیروی انسانی دانست و ادامه داد: از آنجایی که مزارع پنل‌های خورشیدی در مناطق بیابانی نصب می‌شود، نیاز است تا سختی آب مورد نیاز برای شست‌وشوی پنل‌ها، گرفته شود که این امر یک فرایند گران است. راهکار دیگر استفاده از ربات‌های شست‌وشوی پنل‌های خورشیدی است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: استفاده از ربات‌ها هم به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد و هم زمان شست‌وشوی پنل‌های خورشیدی را کاهش دهد.

وی کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های شست‌وشوی پنل‌های خورشیدی را از دیگر مزایای این نوع ربات‌ها نام برد و افزود: به عنوان مثال، وجود گرد و غبار روی پنل‌های خورشیدی موجود در مزارع، می‌تواند تولید روزانه ۱۰ مگاوات برق تجدیدپذیر از خورشید را به روزی ۸ مگاوات کاهش دهد و این در حالی است که انرژی خورشیدی رایگان در اختیار ما است.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون ربات‌های فرانسوی در این حوزه عرضه شده بود که دارای ایراداتی بود و ما با برطرف کردن این ایرادها، ربات شست‌وشوی پنل‌ با قابلیت‌های بیشتر به تولید رساندیم.

مجری طرح با اشاره به برخی از ربات‌های فرانسوی، توضیح داد: برای استفاده از ربات‌های شست‌وشوی فرانسوی، نیاز بود تا پنل‌های خورشیدی به شکل افقی درآمده و از حالت تولید خارج می‌شدند. ولی ربات‌های ما  بدون خارج کردن پنل‌های خورشیدی از مدار تولید و در همان زاویه‌ای که پنل قرار دارد، روی پنل‌ها قرار می‌گیرد و ماموریت خود را اجرایی می‌کند.

وی، احتمال شکسته شدن پنل خورشیدی را از دیگر محدودیت‌های ربات شست‌وشوی پنل‌های خورشیدی فرانسوی نام برد و اضافه کرد: ربات‌های ساخته‌شده در کشور فرانسه روی پنل‌های خورشیدی حرکت می‌کنند و احتمال شکسته شدن پنل‌ها وجود دارد؛ ضمن آنکه در برخی از موارد،‌ ربات‌ها از روی پنل‌ها به زمین پرت می‌شدند.  

وی یادآور شد: شروع فعالیت ما برای پیاده‌سازی رباتی با قابلیت‌ها بیشتری، در ابتدا تعمیر ربات‌های وارداتی بود و با بررسی ایرادهای آنها، رباتی با قابلیت بیشتر را پیاده‌سازی کردیم.

به گفته وی در حال حاضر حدود ۴۳۰ مگاوات مزارع فعال خورشیدی در کشور راه‌اندازی شده است و برای هر ۱۰ مگاوات، به ۳ ربات برای انجام شست‌وشوی پنل‌ها نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا