توسعه همکاری‌های ایران و ونزوئلا؛ ونزوئلا دروازه ورود دانش‌بنیان‌های ایرانی به آمریکای لاتین

یکی از اهداف مهم سفر رییس جمهور کشورمان به ونزوئلا توسعه همکاری‌های اقتصادی به ویژه اقتصاد دانش‌بنیان و هموارکردن راه صادرات محصولات ایران‌ساخت به آمریکای لاتین و ارزآوری بیشتر برای کشور است؛ هدفی که به نظر می‌رسد با توجه به ظرفیت‌های نخبگانی در ایران و نیازهای بازار کشورهای آمریکای لاتین فاصله زیادی تا تحقق ندارد.

 

امیرحسین میرآبادی یکی از اعضای هیأت همراه آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در سفر به ونزوئلا و آمریکای لاتین امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درخصوص قراردادهای صادراتی محصولات دانش بنیان ایرانی به ونزوئلا و توسعه روابط اقتصاد دانش بنیان با این کشور توضیحاتی ارائه کرد. وی گفت: رئیس جمهور در این سفر اهداف مهمی را دنبال می‌کند؛ ونزوئلا یکی از کشورهای همسو با جمهوری اسلامی ایران است و توسعه روابط با چنین کشوری می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط در بسیاری از حوزه‌ها به ویژه حوزه اقتصادی با سایر کشورهای آمریکای لاتین باشد.

از امضای قراردادهای چندین میلیون دلاری تا ایجاد نخستین پارک فناوری در ونزوئلا

سرپرست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه، موضوع توسعه همکاری‌های اقتصادی به ویژه اقتصاد دانش بنیان نیز یکی از اهداف مهم سفر اخیر رئیس جمهور به کشور ونزوئلا بوده است، افزود: برنامه ریزی هایی انجام شده در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نیز پیش از سفر رئیس جمهور بر همین اساس بوده است.

میرآبادی در پاسخ به میزان ارزش قراردادهای منعقده در این سفر اظهار داشت: چندین قرارداد به ارزش تقریبی ۹۰ میلیون دلار را تاکنون بین شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و طرف ونزوئلایی به امضا رسانده‌ایم.

وی ادامه داد: این قراردادها مربوط به حوزه‌های مختلف فناورانه از جمله ایستگاه‌های گاز، فناوری اطلاعات، تجهیزات مخابراتی و موضوعات مرتبط با تجهیزات حوزه سلامت و پزشکی بوده است.

میرآبادی با اشاره به سفر سال گذشته رئیس جمهور ونزوئلا به ایران و بازدیدهای نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور، از زیرساخت‌ها و بخش‌های مختلف فعال در حوزه دانش بنیان کشورمان از جمله پارک فناوری پردیس یادآور شد: رئیس جمهور ونزوئلا با توجه به مشاهده فضای مثبت موجود در حوزه پارک‌های فناوری ایران بلافاصله پس از بازگشت به کشورش دستور داد که یک پارک فناوری در شهر کاراکاس ایجاد شود.

سرپرست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری افزود: این پارک فناوری در واقع نخستین پارک فناوری در کشور ونزوئلا است که به اذعان رئیس جمهور این کشور به عنوان اولین پارک و کاملاً با الگوبرداری از پارک فناوری پردیس ایران در حال احداث است.

وی اظهار داشت: رئیس جمهور مادورو در دیدار اخیر خود با دکتر رئیسی درخواست کرد تا ایران در راه اندازی پارک‌های فناوری در دیگر مناطق ونزوئلا، این کشور را راهنمایی کند. این موضوع یکی از حوزه‌های علاقمندی طرفین بود.

امضای سند همکاری برای ایجاد خانه نوآوری و فناوری در کاراکاس

سرپرست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، جدا از قراردادهای منعقده بین شرکت‌های دانش بنیان با طرف‌های ونزوئلایی، همچنین امضای یک سند همکاری بین ایران و ونزوئلا به منظور ایجاد خانه نوآوری و فناوری ایران در شهر کاراکاس را یکی دیگر از دستاوردهای مهم سفر اخیر دکتر رئیسی به ونزوئلا دانست.

میرآبادی با بیان اینکه مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری به نمایندگی از معاونت علمی ریاست جمهوری این سند را به امضا رسانده است، توضیح داد: این خانه نوآوری و فناوری با مشارکت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ایجاد خواهد شد.

وی گفت: طرف ونزوئلایی نیز طبق این سند موظف شده است مکانی را برای مدت ۲۰ سال در اختیار ایران قرار دهد و معاونت علمی و فناوری نیز خود را موظف می‌داند که تسهیلات و زیرساخت‌های لازم را برای حضور و توسعه هرچه بیشتر شرکت‌های دانش بنیان ایرانی علاقمند به فعالیت در کشور ونزوئلا و البته منطقه آمریکای لاتین فراهم کند.

میرآبادی بیان کرد: این فعالیت‌ها می‌تواند در قالب‌های مختلف از جمله توسعه بازار و صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی به ونزوئلا یا ایجاد فرصت خط تولید مشترک با طرف‌های ونزوئلایی و همچنین توسعه بازارهای جدید در منطقه آمریکای لاتین با همکاری طرف ونزوئلایی فراهم شود.

چراغ صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی به ونزوئلا با دستگاه همودیالیز روشن شد

سرپرست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری همچنین با اشاره به اقدامات و مذاکرات انجام شده بین شرکت‌های فناور و دانش بنیان ایرانی و طرف ونزوئلایی به منظور صادرات چندین نمونه از تجهیزات پزشکی ایران به کشور ونزوئلا افزود: در این میان بحث صادرات تجهیزات همودیالیز ساخت فناوران کشورمان از سایر تجهیزات جلوتر است.

میرآبادی خاطرنشان کرد: در سفری که آقای مادورو رئیس جمهور ونزوئلا سال گذشته با تهران داشت، یکی از درخواست‌های آنها همکاری برای ارسال تجهیزات همودیالیز ساخت ایران به این کشور بود که چندین دستگاه در حال حاضر به ونزوئلا ارسال شده و فرآیند ثبت آن در این کشور در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: قرار است از طریق همکاری‌هایی که بین وزارت بهداشت و وزارت دفاع ونزوئلا با شرکت دانش بنیان ایرانی شکل خواهد گرفت، یک مرکز درمانی ۵۰ تخت خوابی این کشور مجهز به دستگاه‌های همودیالیز ساخت ایران شود که در قالب قراردادهای صادراتی به این کشور فروخته خواهد شد.

سرپرست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: یک تفاهم نامه نیز برای صادرات تجهیزات همودیالیز برای چند مرکز بیمارستانی ارتش ونزوئلا درحال پیگیری است و قرار است ۸۰ تخت ست کامل همودیالیز با دستگاه‌های همودیالیز ایرانی در بیمارستان‌های ارتش این کشور راه اندازی شود.

وی ادامه داد: همچنین قرار شده با پیگیری‌های وزارت بهداشت و درمان کشورمان صادرات این تجهیزات به سایر بیمارستان‌های ونزوئلا نیز توسعه و گسترش پیدا کند که این مهم ارزآوری مناسبی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

میرآبادی اظهار داشت: موضوع مهم‌تر بحث ایجاد خط مونتاژ تجهیزات پزشکی ایران در کشور ونزوئلا و راه اندازی یک خط تولید با ظرفیت هزار دستگاه در سال است که اگر این اتفاق بیافتد ما شاهد رشد صادرات این محصولات به ونزوئلا و البته منطقه آمریکای لاتین خواهیم بود.

وی همچنین گفت: در این زمینه یک قرارداد یک میلیون دلاری بین یک شرکت دانش بنیان ایرانی با طرف ونزوئلایی به امضا رسیده، طرف ایرانی پیش‌پرداخت‌هایی هم دریافت کرده و فرایند ثبت و تحویل محموله‌های بعدی در حال انجام است.

حوزه دانش‌بنیان بر گفت‌وگوهای رؤسای جمهور دو کشور غنا بخشید

سرپرست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به بازدید روز گذشته دکتر رئیسی از نمایشگاه علم و فناوری دستاوردهای ایرانی در کاراکاس گفت: در این بازدید گزارشی از فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در ونزوئلا، سفارشات دریافتی این شرکت‌ها و همچنین چگونگی ظرفیت بازار این کشور برای فعالان حوزه دانش بنیان با توجه به همسو بودن این کشور با ایران به رئیس جمهور ارائه شد.

میرآبادی تصریح کرد: در نمایشگاه علم و فناوری و دستاوردهای ایرانی در کاراکاس شرکت‌های فناور فعال، محصولات خود را در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و تجهیزات پزشکی، کشاورزی و زراعت همچون مکمل‌های پروبیوتیک دام سبک و سنگین، آبزیان و طیور و انواع سموم به نمایش گذاشته بودند.

وی گفت: هدف ما نیز در راه اندازی این نمایشگاه از یک طرف نمایش توانمندی‌های ایران در ساخت محصولات دانش بنیان همزمان با سفر رئیس جمهور به ونزوئلا بود و اینکه ما هم در حوزه علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان بتوانیم بر غنای گفت‌وگوهای بین دو رئیس جمهور بیافزایم.

سرپرست مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ادامه داد: البته آشنایی فعالان اقتصادی این کشور با محصولات ایران‌ساخت و ایجاد فرصت صادراتی برای فعالان دانش بنیان کشورمان از دیگر اهداف مهم راه اندازی نمایشگاه علم و فناوری و دستاوردهای ایرانی در کاراکاس بود.

وی با اشاره به صحبت‌های دکتر رئیسی در نمایشگاه علم و فناوری و دستاوردهای ایرانی در کاراکاس گفت: دکتر رئیسی در سخنان خود بر حمایت‌های دولت از فعالان حوزه دانش بنیان تاکید کردند؛ به عنوان مثال حمایت از ثبت محصولات حوزه سلامت در بازارهای صادراتی که قرار شده این مسائل و تعریف خطوط اعتباری برای تجارت و صادرات محصولات دانش بنیان به ونزوئلا در توافقاتی که بین دو دولت انجام شده است، تسهیل شود.

میرآبادی گفت: به صورت کلی نقش حوزه دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان در ارتقای هرچه بیشتر روابط دو کشور ایران و ونزوئلا از مسائل بسیار مهمی بود که بارها مورد تاکید دکتر رئیسی و آقای مادورو قرار گرفت.

«آیت الله سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور اسلامی ایران بامداد دوشنبه، ۲۲ خرداد ماه در صدر هیأتی سیاسی و اقتصادی و در راستای تقویت روابط با کشورهای دوست و همسو، عازم کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا در آمریکای لاتین شده است.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا