602 نخبه ایرانی خارج از کشور به هیات علمی دانشگاه‌های برتر پیوستند

طی 5 سال گذشته تاکنون 8 هزار و 965 نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور برای مشارکت در سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ثبت نام کرده‌اند.

از سال 95 تاکنون 8 هزار و 965 نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور در طرح سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ثبت نام کرده‌اند. این طرح‌ها در کارگروه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌ و 602 تقاضا در قالب جذب هیات علمی مورد تایید قرار گرفت.

بر اساس آمارهای موجود ، سال 95، 211 درخواست برای جذب هیات علمی ارائه و 90 طرح برگزیده شد. سال 96 آمار تعداد متقاضیان مشارکت در این طرح 567 مورد بود که 70 طرح نهایی و انتخاب شد. همچنین سال 97 با شکل‌گیری یک روند صعودی، یک هزار و 270 نفر متقاضی استفاده از این طرح بودند و 144 نفر برگزیده شدند.

این روند صعودی سال 98 به یک هزار و 237 مورد رسید و 111 طرح منتخب شد. سال 99 این آمار به یک هزار و 190 مورد رسید و 152 طرح به تایید رسید و در نهایت از سال 1400 تاکنون 490 متقاضی درخواست استفاده از این طرح را ارائه کردند و 35 نفر انتخاب شدند.

دانش‌آموختگان، متخصصان، کارآفرینان و اساتید ایرانی خارج از کشور که در حال حاضر ساکن ایران نیستند یا از تاریخ بازگشت آنها بیش از دو سال نگذشته باشد و حداقل به مدت یک سال خارج از کشور فعالیت کرده باشند مشمول این طرح هستند.

«استفاده از ظرفیت علمی و حرفه‌ای متخصصان ایرانی خارج از کشور در مراکز علمی، فناوری و صنعتی کشور»، «ارتقای سطح علمی و حرفه‌ای پایگاه های میزبان»، «فراهم کردن شرایط مناسب برای توسعه فناوری‌های نوظهور و پیشرفته در کشور»، «فراهم کردن شرایط انتقال مهارت‌ها، روش‌ها و قابلیت‌های خدماتی نوین توسط متخصصان ایرانی خارج از کشور به داخل» و «کمک به تاسیس شرکت‌های فناور در حوزه‌های فناوری پیشرفته» از جمله اهدافی است که برای این طرح مدنظر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا