پیاده‌روی فضایی چینی‌ها با موفقیت به اتمام رسید

دو فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ در روز یکشنبه یک پیاده‌روی فضایی شش ساعته را برای نصب تجهیزاتی خارج از ماژول ایستگاه فضایی تیانه چین، آغاز کردند. به نقل از اسپیس‌نیوز، فضانورد “یی گوانگفو”(Ye Guangfu) که لباس راه‌پیمایی فضایی با علامت زرد رنگ بر تن داشت، دریچه هوابند ایستگاه “تیانه” را روز ۲۶ دسامبر(پنجم دی) در ساعت ۵:۴۴ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۴:۱۴ به وقت تهران) باز کرد و از ماژول این ایستگاه فضایی خارج شد.

“ژای ژیگانگ”(Zhai Zhigang) فرمانده این ماموریت با لباس فضایی با نشانه قرمز رنگ نیز به دنبال همکارش در ساعت ۶:۳۷ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۰۷ به وقت تهران) از ماژول خارج شد و سومین پیاده‌روی فضایی خود را رقم زد.

“وانگ یاپینگ”(Wang Yaping)، سومین عضو ماموریت شنژو-۱۳ نیز از درون “تیانه” آن‌ها را همراهی می‌کرد و بازوی رباتیک بزرگ ماژول را کنترل می‌کرد.

این دو، سومین دوربین پانوراما را خارج از “تیانه” جابجا کردند و بالاتر بردند، چندین آزمایش بر روی تجهیزات انجام دادند و آماده‌سازی‌هایی برای ماموریت‌ها آینده به انجام رساندند.

پیاده‌روی آن‌ها در ساعت  ۱۱:۵۵ به وقت منطقه زمانی شرقی ۲۰:۲۵ به وقت تهران به پایان رسید.

این پیاده‌روی فضایی چهارمین پیاده‌روی است که از زمان پرتاب ماژول مرکزی ایستگاه فضایی “تیانه” در ماه آوریل سال جاری تاکنون انجام می‌گیرد. چین سال آینده آزمایش‌های دیگری بر فضاپیمای باری تیانژو که به “تیانه” متصل است، انجام خواهد داد و دو ماژول دیگر که برای انجام تحقیقات علمی طراحی شده‌اند به این ایستگاه فضایی ارسال خواهد کرد.

“یی” که اولین پیاده‌روی فضایی خود را تجربه می‌کرد، پیش از این در روز هفتم نوامبر در اولین پیاده‌روی فضایی شنژو-۱۳ از درون ایستگاه “ژای” و “وانگ یاپینگ” را همراهی کرده بود. ژای تبدیل به اولین شهروند چینی شد که در طول ماموریت شنژو-۷ در سال ۲۰۰۸ پیاده‌روی فضایی انجام داد.

ماموریت شنژو-۱۳ در روز ۱۵ اکتبر به فضا پرتاب شد و انتظار می‌رود خدمه آن تا ماه مارس ۲۰۲۲ در ایستگاه فضایی چین بمانند.

این ماموریت دومین ماموریت به ماژول “تیانه” است که به دنبال ماموریت شنژو-۱۲ انجام شد.

برخی از مقامات به این موضوع اشاره کرده‌اند که پیاده‌روی شنژو-۱۳ در سالروز تولد “مائو تسه‌تونگ”(Mao Zedong)، بنیانگذار جمهوری خلق چین، انجام گرفته است.

فضانوردان در روز نهم دسامبر یک سخنرانی علمی ایراد کردند که شامل توری از “تیانه” و نمایش چندین پدیده منحصربه‌فرد در گرانش صفر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا