بازگشت کشتی پرنده غول‌پیکر شوروی

ممکن است این کشتی پرنده را با یک سلول متروک جنگ ستارگان یا شاید یادگاری از تمدن گم‌شده‌ای که به‌طور غیرمنتظره‌ای از اعماق دریای خزر بیرون آمده، اشتباه گرفت. این شیء چشم نواز، در واقع یک کشتی فوق محرمانه نیروی دریایی شوروی است که قرار است به جاذبه اصلی یک پارک نظامی جدید در جنوب روسیه تبدیل شود و در حال حاضر جمعیت بازدیدکنندگان زیادی را قبل از نمایش رسمی به خود جلب کرده است.

به نقل از خبرگزاری تایمز، اکرانوپلان 380 تنی کلاس Lun، در سال 1987 وارد خدمت شد و در دهه 1990 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رها شد.

قایق پرنده هیولای دریای خزر، در دوران جنگ سرد در شوروی طراحی و ساخته شد و ۹۲ متر طول داشت و طول بال‌هایش نیزبه ۳۷.۶ متر می‌رسید و حداکثر وزن آن برای برخاستن ۵۴۴ تن بود.  قایق‌های پرنده یکی از تسلیحات نامتعارف شوروی در دوران جنگ سرد بود و برای نخستین بار بطور گسترده در نیروی دریایی شوروی بکار گرفته شد و یکی از اسرار مهم نظامی اتحاد شوروی به شمار می‌رفت، بطوریکه سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده مدت‌ها در مورد ماهیت این ماشین‌های غول‌آسا دچار سردرگمی بودند.

methode times prod web bin 6d3224c2 7935 11ec a9ac 7b4ca33c4cb4

قایق پرنده هیولای دریای خزر «Caspian Sea Monster» نیز در زمره همین قایق‌ها به شمار می‌آید. این قایق در سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۵ در دفتر طراحی روستیلاف الکسیف طراحی شد و از لحاظ اندازه و ظرفیت ترابری بی نظیر بود.

در نخستین تصاویر ارسال شده توسط ماهواره های جاسوسی سیا حروف KM روی بدنه این وسیله نقلیه عجیب دیده می‌شد که سیا آنرا مخفف Kaspian Monster  عنوان کرد در حالیکه مخفف عبارت korabl market بود که در زبان روسی به معنای «کشتی پرتوتایپ» یا «نمونه اولیه کشتی» است.

ترجمه شده توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا