ابزار انقلابی‌ای که می تواند با پاندمی‌های آینده با واکنش سریع مقابله کند

یک ابزار جدید دی‌ان‌ای می‌تواند توسعه واکسن‌ها را بیش از یک میلیون برابر سرعت ببخشد و تنها در عرض ۷ دقیقه نتایج را ارائه دهد.

به نقل ازسایت دانشگاه گوپنهاگن دانمارک، جستجو برای عوامل دارویی مانند واکسن‌های جدید، دانشمندان را به سمت بررسی هزاران مولکول بالقوه و مرتبط سوق می‌دهد. اما اگر این فرآیند بتواند در مقیاس نانو انجام شود، چه می‌شود؟ چنین پیشرفتی به طور قابل توجهی استفاده از مواد و انرژی را به حداقل می‌رساند.

اکنون بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط دانشگاه “جنوبی دانمارک”(SDU) به نظر می‌رسد یک ابزار جدید توسعه یافته در این دانشگاه اجازه می‌دهد تا بیش از ۴۰ هزار مولکول مختلف در یک نقطه کوچکتر از یک سر سوزن، ترکیب و تجزیه و تحلیل شوند.

این روش که با استفاده از حباب‌های صابون‌مانند به ‌عنوان ظروف نانو کار می‌کند، می‌تواند به ‌شدت میزان مصرف مواد، انرژی و هزینه‌های اقتصادی را برای شرکت‌های دارویی کاهش دهد و به آنها اجازه دهد فرآیندهای خود را تا بیش از یک میلیون برابر سرعت بخشند.

“استفان ووگل” استاد گروه فیزیک، شیمی و داروسازی این دانشگاه و سرپرست این تیم تحقیقاتی، گفت: این فناوری از بارکدهای DNA مشابه با بارکدهای موجود در محصولات مصرفی مردم، برای دنبال کردن هویت همه ترکیبات، معرف‌ها و واکنش‌های شیمیایی که به طور موازی در هزاران نانورآکتور بسیار کوچک انجام می‌شوند، استفاده می‌کند.

“نیکوس هاتزاکیس”، دانشیار گروه شیمی دانشگاه “کپنهاگ” و محقق ارشد این تیم تحقیقاتی، صرفه‌جویی در منابع را با استفاده از این روش به استفاده از یک لیتر آب و یک کیلوگرم ماده در مقابل کل حجم آب تمام اقیانوس‌ها و تمام مواد موجود در کوه اورست تشبیه می‌کند.

محققان می‌گویند این پیشرفت، یک تلاش مشترک است که مستلزم پیشرفت در زمینه‌های بیوشیمی مصنوعی، نانوتکنولوژی، ترکیب دی‌ان‌ای، شیمی ترکیبی و حتی فناوری یادگیری ماشینی است و این پروژه منجر به گشودن مرز جدیدی در شیمی و بیوشیمی می‌شود.

“نیکوس هاتزاکیس” توضیح داد: هیچ عنصر واحدی در روش ما کاملاً جدید نیست، اما عناصر مورد استفاده ما در این مطالعه هرگز تاکنون به این صورت به شکل یکپارچه ترکیب نشده‌اند.

محققان حدس می‌زنند که گروه‌های صنعتی و دانشگاهی درگیر در ترکیب یا سنتز مولکول‌های بلند مانند پلیمرها می‌توانند از اولین گروه‌هایی باشند که این روش را اتخاذ می‌کنند.

ترجمه شده توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا