توسعه نخلستان‌ها راهی مطمئن برای توسعه صادرات خرما در سیستان وبلوچستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان گفت: توسعه نخلستان‌ها با ارقام تجاری راهی مطمئن برای توسعه صادرات خرما در سیستان وبلوچستان است.

به نقل از ایسنا/سیستان و بلوچستان، سیدمحمدرضا سیدحسینی امروز یکشنبه ۳۰ بهمن، در نشست میز تخصصی صادرات خرما و میوه های گرمسیری که در چابهار برگزار شد به سطح زیر کشت ۶۷ هزار هکتاری نخلستان ها با تولید افزون بر ۲۸۷ هزارتن خرما اشاره کرد و افزود: بیش از ۶۰ درصد باغات استان به نخلستان ها اختصاص دارد و زمینه اشتغال ۵۰ هزار نفر را فراهم کرده است.

حسینی بیان کرد: برای دستیابی به بازارهای جهانی،از ابتدای کار دولت سیزدهم توسعه نخلستان ها با ارقام تجاری مجول ،پیارم و با سرمایه‌گذاری هلدینگ آریا و بهره برداران در استان آغاز شده است .

وی اظهار کرد: همزمان با توسعه نخلستان ها، توسعه صنایع بسته بندی، نگهداری و فرآوری خرما نیز در سطح استان برنامه ریزی شده و در حال حاضر ۱۰۲واحدصنایع وابسته به خرما با ظرفیت ۱۵۲ هزارتن در استان راه اندازی شده و ۱۰ واحد جدید نیز در دست احداث است.

سید حسینی سیستان وبلوچستان را خاستگاه تولید میوه‌های گرمسیری برشمرد وگفت: طرح توسعه باغات میوه های گرمسیری خصوصا موز ،خربزه درختی، گواوا ،انبه درجنوب استان با مشارکت کشاورزان و کشت و صنعت مکران در حال اجراست.

وی خواستار حمایت مسئولین در راستای اجرای طرح خودکفایی کشور به موز که در استان سیستان وبلوچستان در حال اجراست شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا