به واسطه ربات جراح ایرانی، دو مرکز آموزش جراحی رباتیک در کشور اندونزی راه‌اندازی می‌شود

دو مرکز آموزش جراحی رباتیک در کشور به واسطه سامانه ملی جراحی رباتیک از راه دور سینای ایرانی، اندونزی راه اندازی می شود.

 

پیرو تفاهم نامه اولیه همکاری مشترک ایران و اندونزی در حوزه تجهیزات پزشکی و علاقمندی وزیر وقت بهداشت اندونزی در سال 2018 به استفاده از سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینای ایرانی در آن کشور، تفاهم نامه مشترکی بین وزرات بهداشت اندونزی، دانشگاه‌های “پادجاجاران” و “گادجامادا”، بیمارستان‌های “حسن سدیکین” و “ساردجیتو” و همچنین شرکت ایندوفارما اندونزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری نانو، دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز آموزش مهارت‌های پیشرفته بالینی ایران و شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا در سال 2021 به ارزش 3.8 میلیون یورو منعقد شد.

بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد طرفین با سرمایه گذاری مشترک، تاسیس دو مرکز آموزش مهارت‌های پیشرفته جراحی رباتیک از راه دور بر مبنای سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا را در دو بیمارستان اندونزی به فاصله 500 کیلومتر راه اندازی کنند.

همچنین مقرر شد طرفین طی یک برنامه منسجم 4 ساله تا سال 2025 مراحل آموزش در محیط شبیه سازی شده، آموزش در محیط مصنوعی، آموزش روی حیوان زنده و در نهایت مطالعات بالینی روی بیماران داوطلب را در کشور اندونزی به انجام رسانند و به این واسطه مشخص شد که در نهایت محصول را برای تولید صنعتی، اخذ مجوزهای لازم در ایران _ اندونزی و در نهایت استفاده بالینی در هر دو کشور و به تبع آن در حوزه ASEAN آماده کنند.

 تا کنون کشور اندونزی سهم 50 درصدی خود در این سرمایه گذاری مشترک به طور کامل به انجام رسانده و از سمت ایران نیز شرکت دانش بنیان سینا با تحمل مشکلات عدیده و فشارهای بسیار سنگین اقتصادی، سعی کرده تا این مرحله به کلیه تعهدات پروژه عمل کنند.

پیرو این برنامه، ابتدا در سال 2021 فضای فیزیکی و ساختمان‌های لازم برای مراکز یاد شده، هر یک به وسعت 500 متر مربع در بیمارستانهای اندونزی تاسیس و راه اندازی شده است که سیمولاتورهای جراحی رباتیک سینا در آن مراکز نصب شدند. طی سال 2022، مجموعا در دو مرکز 111 جراح متخصص اندونزیایی، دوره های آموزش مهارتهای جراحی رباتیک را آغاز و از بین آنها 29 نفر برای ادامه مسیر انتخاب شده اند.

در انتهای سال 2022، سامانه‌های اصلی جراحی رباتیک از ره دور در هر دو مرکز نصب و در ابتدای سال 2023 به صورت کامل راه اندازی شدند.

 در ادامه فرایندهای مخابراتی اتصال دو سامانه بین دو شهر بندونگ و جوکجاکارتا به فاصله 500 کیلومتر انجام و مصادف با سفر رئیس جمهور ایران به اندونزی با هماهنگی مرکز تعاملات بین الملل علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز دوم خرداد ماه 1402، فرایند جراحی از راه دور، بین دو شهر مذکور در حضور رئیس جمهور دو کشور، رونمایی و مورد استقبال شدید هر دو رئیس جمهور قرار گرفت.

 طی سفر رئیس جمهور به اندونزی و در ادامه ان معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و جمعی از مدیران این معاونت، فرایند داه اندازی تاسیس ربات سینا به صورت زنده توسط معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان قرار گرفت.

 در ادامه مسیر لازم است هر دو مرکز یاد شده، مابقی مراحل آموزش در محیط های مصنوعی، احشاء حیوانات و در نهایت حیوانات زنده را به انجام رسانده و در سال 2024 برای مطالعات انسانی روی بیماران داوطلب آماده شوند.

در صورت موفقیت طرح در مطالعات بالینی روی بیماران داوطلب طی سال 2024، کشور اندونزی مجوز استفاده از ربات در بیمارستانهای خود از ابتدای سال 2025 را صادر و تولید مشترک این سامانه در کشور اندونزی آغاز خواهد شد. طی سال جاری، تستهای فنی لازم در ایران اتمام و مجوزهای لازم برای شروع مطالعات انسانی اخذ شود.

سرمایه گذاری لازم برای تولید صنعتی محصول و ابزارهای جراحی رباتیک مصرفی در ایران صورت پذیرد تا تغذیه ابزارهای مصرفی در کشور اندونزی از طریق ایران امکان پذیر شود.

نقشه راه پروژه طی سال‌های 2022 تا 2026 و هزینه های لازم برای هر مرحله (مجموع دو کشور)

 

بر اساس تعهد پروژه مشترک از سال 2021 تا 2026، در سال جاری یک سرمایه گذاری 4 میلیون دلاری به صورت مشترک توسط دو کشور صورت پذیرد تا تولید نیمه صنعتی ربات به صورت استاندارد و تولید ابزارهای مصرفی آن انجام شده و برای اخذ مجوزهای انسانی اقدام شود.

همچنین این شرکت متعهد است تا پایان اخذ مجوزهای انسانی در اندونزی فعالیت کرده و در صورت نیاز به تغییرات جدی بر اساس استانداردهای بین المللی، رباتهای نصب شده را با نمونه‌های استاندارد تعویض کند. این شرکت نیازمند سرمایه گذاری جدی برای رقابت با بزرگترین غول های اقتصادی دنیا است که در حال حاضر برای خارج کردن محصول ایرانی از بازار اندونزی، پیشنهاد ارائه دستگاه های رایگان را به وزیر بهداشت اندونزی مطرح کرده اند.

چنانچه کشور ما هم اکنون سرمایه گذاری لازم برای ادامه مسیر این پروژه را به انجام نرساند، در سال آتی شاهد توقف این پروژه خواهیم بود. به تبع آن، کشور مجبور خواهد شد برای واردات 50 دستگاه مشابه خارجی با هزینه سه میلیون دلار به ازای هر دستگاه، هزینه ای بالغ بر 150 میلیون دلار را بپردازد و ضمن وابستگی کامل به تجهیزات مصرفی آمریکایی و هزینه های مصرفی بالغ بر 375 میلیون دلار طی ده سال پیش رو، هزینه ای بالغ بر 20 برابر سرمایه گذاری لازم برای این پروژه ملی را بپردازد.

لذا برای تحقق این امر دو کشور تصمیم به راه اندازی دو مرکز آموزش جراحی رباتیک در کشوربه واسطه سامانه ملی جراحی رباتیک از راه دور سینای ایرانی، کردند.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا